جایی كه فناوری به حفاظت از جنگل ها كمك می كند؛

پیش بینی حریق جنگلی پیش از گسترش

پیش بینی حریق جنگلی پیش از گسترش نیو وبلاگ: ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده که هر ساله شاهد وقوع حریق های گسترده جنگلی است، از این بعد از هوش مصنوعی و بیش از 1000 دوربین برای شناسایی این حریق ها پیش از شروع گسترش استفاده می نماید.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، هوش مصنوعی و تغییرات اقلیمی نشان دهنده دو چیزی هستند که می توانند زندگی انسان ها را نابود کنند، اما اولی می تواند به عواقب دومی نیز کمک نماید.
اداره جنگل داری و صیانت از آتش کالیفرنیا(Cal Fire) امروز برنامه جدیدی را معرفی کرده که از هوش مصنوعی برای شناسایی حریق های جنگلی استفاده می نماید.
این برنامه هوش مصنوعی موسوم به الرت کالیفرنیا(Alert California) که با همکاری دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو به وجود آمده است، از ۱۰۳۲ دوربین چرخان ۳۶۰ درجه تغذیه می کند و از هوش مصنوعی برای شناسایی ناهنجاری ها بهره می جوید. سپس به نیروهای خدمات اضطراری و سایر مقامات اطلاع می دهد تا بررسی نمایند که آیا حریق احتمالی نیاز به واکنش دارد یا خیر.
این برنامه که در ماه ژوئیه شروع شده، تا حالا حداقل یک حریق بالقوه را فرونشانده است. گزارش شده است که یکی از این دوربین ها، حریق نوپایی را در ساعت ۳ بامداد در جنگل ملی کلیولند در شرق سن دیگو ثبت کرده و هوش مصنوعی، آنرا شناسایی کرده و به نیروهای آتش نشانی هشدار داده است. سپس حدود ۶۰ آتش نشان با تجهیزات و ادوات و دو تانکر آب به سراغ آن رفتند و شعله های آتش را ظرف ۴۵ دقیقه خاموش کردند.
وب سایت فناوری Alert California می گوید که از اسکن های LiDAR گرفته شده از هواپیماها و پهپادها برای ایجاد اطلاعات دقیق و سه بعدی استفاده می نماید و این خاصیت را با خاصیت های فیزیکی گونه های درختی ترکیب می کند تا درباره ی زیست توده جنگلی و محتوای کربن کالیفرنیا بیشتر آگاه شود.
اداره جنگل داری و صیانت از آتش کالیفرنیا می گوید این هوش مصنوعی از چندین پتابایت از داده های دوربین ها برای تمایز بین دود و سایر ذرات معلق در هوا استفاده می نماید.
این سیستم توسط مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو با بهره گیری از هوش مصنوعی شرکت دیجیتال پث(DigitalPath) مستقر در کالیفرنیا توسعه یافته است.
اداره جنگل داری و صیانت از آتش کالیفرنیا در طول چهار سال قبل بیش از ۲۰ میلیون دلار روی این برنامه سرمایه گزاری نموده است و وعده داده است که بیش از ۳.۵ میلیون دلار دیگر در آینده نزدیک به آن اختصاص دهد.
گفتنی ست که در وب سایت مخصوص Alert California می توان تصاویر زنده از دوربین های سراسر این منطقه این را روی کامپیوتر یا دستگاه تلفن همراه خود بررسی کنید.
به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، مدتی پیش در ایران نیز شاهد وقوع حریق جنگلی گسترده ای در اطراف شهر مریوان بودیم. وسعت این حریق ۱۶۵ هکتار بود و نیروهای مردمی و سازمان های مردم نهاد با کمک ۴۰ نفر از نیروهای منابع طبیعی در مهار این حریق مشارکت داشتند.
حال اگر ما نیز می توانستیم از چنین سیستم هایی بهره ببریم، حتما لطمه کمتری به پوشش جنگلی کشورمان وارد می شد. امید است باتوجه به قابلیت های موجود در متخصصان کشور، این امر در آینده نه چندان دور محقق شود تا بیش از این شاهد از دست رفتن منابع طبیعی این سرزمین کهن نباشیم.
منبع:

1402/05/22
07:22:08
0.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی