ارتباط نگران کننده آپنه خواب با سکته مغزی

ارتباط نگران کننده آپنه خواب با سکته مغزی نیو وبلاگ: مطالعات جدید نشان می دهند که وقفه تنفسی در خواب که اصطلاحا به آن «آپنه خواب» گفته می شود، می تواند عواقب شومی در بر داشته باشد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، گویا سختی کشیدن برای خوابیدن به اندازه کافی سخت نیست و حالا خبرهای بد بیشتری برای افرادی که از آپنه خواب رنج می برند، وجود دارد.
قبلاً مشخص شده بود که آپنه خواب خطر مبتلاشدن به سرطان را بیشتر می کند و الان دو مطالعه جدید نشان می دهند که ممکنست با افزایش احتمال سکته مغزی نیز ارتباط داشته باشد.
این دو مقاله، یافته های جدیدی را که در نشست سالانه انجمن قلب و عروق اروپا ارائه شده است، تشریح می کنند.
وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب (Sleep apnea) یک اختلال خواب است که موجب توقف یا کاهش تنفس برای مدتی کوتاه (اما با تعداد دفعات زیاد) در طول خواب می شود. هر توقف می تواند حدود چندین ثانیه بطول بیانجامد و به طور معمول تعداد زیادی توقف در یک شب اتفاق می افتد (ده ها یا حتی صدها بار). هر کدام از این دوره ها یک «آپنه» نامیده می شود. بیشتر این دوره ها با صدای خُرخُر بلند هم راه است که در بعضی موارد با صدا و احساس خفگی همراه می شود که در آن فرد ناگهان با حالت خفگی از خواب بیدار می شود.
با وجود اینکه در خیلی از آپنه ها فرد مبتلا متوجه تنگی یا توقف تنفس خود در طول شب نمی گردد، این دوره ها به طور معمول موجب کاهش قابل توجه کیفیت خواب او می شود. در نتیجه با وجود خواب طولانی، فرد مبتلا ممکنست در طول روز احساس خستگی بیش از اندازه کند و کمتر به حالت آماده باش قرار گیرد. این می تواند منجر به حوادث غیرقابل جبران در طول روز مانند تصادفات رانندگی شود.
مطالعات نشان می دهد افراد مبتلا به آپنه خواب درمان نشده، تا هفت برابر بیش از افراد عادی در معرض تصادفات وسایل نقلیه هستند.
آپنه خواب درمان نشده به سبب اهمیت خواب در سلامتی فرد و همین طور استرس ناشی از بیداری های مکرر به سبب حس خفگی در طول شب می تواند در طولانی مدت به نتایج جدی مانند سرطان، سکته، حمله قلبی، دیابت نوع دوم، فشار خون بالا، چاقی، ضعف حافظه و افسردگی منجر شود.
به عبارت دقیق تر، آپنه خواب به طولانی یا نامنظم شدن فاصله زمانی دم و بازدم گفته می شود. این ناهنجاری به ویژه در سالمندان و افراد چاق سبب بروز اختلال جدی در خوابیدن می شود.
آپنه خواب عبارت است از وقفه تنفسی بیش از ۱۰ ثانیه در خواب. ضمن این که آپنه به سه نوع متفاوت تقسیم بندی شده است. آپنه می تواند انسدادی باشد یعنی در اثر انسداد در راه های هوایی فوقانی به وجود آید، می تواند مرکزی بوده یعنی به سبب مشکلات مغزی ایجاد شود و همین طور می تواند مختلط (ترکیبی از هر دو مورد) باشد.
فیبریلاسیون دهلیزی و سکته مغزی
در این پژوهش جدید، پژوهشگران دانشگاه استنفورد حدودا ۱.۷ میلیون نفر از افراد ۲۰ تا ۵۰ ساله را در یک دوره ۱۰ ساله مورد بررسی قرار دادند و گزارش کردند که افرادی که قبلاً از آپنه خواب رنج می بردند، پنج برابر بیشتر در معرض مبتلاشدن به فیبریلاسیون دهلیزی هستند که ناشی از ضربان های بسیار سریع و نامنظم حفره های فوقانی قلب است و همین طور ۶۰ درصد بیشتر مستعد سکته مغزی هستند که وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که تغییری در نحوه جریان خون در مغز ایجاد شود.
سانجیو نارایان، پروفسور پزشکی قلب و عروق در استنفورد و یکی از نویسندگان این مطالعه به گاردین، اظهار داشت: ما دریافتیم که در صورت مبتلاشدن به آپنه خواب، خطر سکته مغزی ۶۰ درصد بیشتر می شود. آپنه خواب واقعاً رایج است، اما ما به صورتی آنرا نادیده می گیریم، برای اینکه فکر می نماییم بی اهمیت است یا فقط کمی آزاردهنده است. تابحال هیچ کس خطر واقعی آنرا نشان نداده است.
وی ادامه داد: این چیزی است که ما را واقعا شگفت زده کرد. ضمن اینکه در افراد نسبتاً جوان نیز رخ می دهد. جوانانی که اگر سکته کنند، خانواده هایشان ویران می شوند. (آپنه خواب و عوارض آن) می تواند مردم را از محل کار خود دور و زندگی آنها را برای ۴۰ سال آینده نابود کند.
طبق گفته کلینیک مایو، آپنه خواب یک اختلال جدی در نظر گرفته می شود که زمانی اتفاق می افتد که نتوانید در هنگام خواب به درستی نفس بکشید. تعدادی از نشانه هایی که نشان میدهد ممکنست شما به این بیماری مبتلا باشید، عبارتند از خروپف با صدای بلند و احساس خستگی با وجود خواب کافی.
اما آپنه خواب چه ارتباطی با سکته مغزی دارد؟
فشار در ریه ها
نارایان می گوید: وقتی نمی توانید نفس بکشید، فشار در ریه ها بیشتر می شود تا این که در نهایت با نفس نفس زدن از خواب بیدار شوید. این یک فشار بر قلب وارد میکند که موجب کشش در حفره های قلب می شود و می تواند موجب فیبریلاسیون دهلیزی نیز بشود. نظریه دیگر می تواند این باشد که سطح اکسیژن خون برای ده ها ثانیه کاهش پیدا می کند و این می تواند بر قلب فشار وارد کند.
آپنه خواب را می توان بوسیله پلی سومنوگرافی شبانه (آزمایشی که در آن تجهیزاتی به بیمار متصل می شود که فعالیت قلب، ریه و مغز، الگوهای تنفسی، حرکات دست و پا و سطح اکسیژن خون او را کنترل می کند) یا آزمایش های ساده خواب خانگی تشخیص داد.
تغییر رژیم غذایی، پرهیز از الکل و سیگار و افزایش کارهای ورزشی همگی می توانند به درمان آپنه خواب کمک کنند، اما اگر این گزینه ها مؤثر واقع نشوند، ممکنست بیمار به یک مرکز اختلال خواب ارجاع داده شود تا از یک متخصص خواب کمک بگیرد.
مطالعات گذشته یک اسپری بینی را معرفی کرده اند که به تنظیم این اختلال کمک می نماید و یک داروی ضدافسردگی نیز برای کاهش اثرات شوم این بیماری کار می کند. با اینحال تا به حال، هنوز هیچ درمان قطعی شناخته شده ای برای آپنه خواب وجود ندارد و بسیاری مجبورند برای گذراندن شب از برخی دستگاهها کمک بگیرند.
منبع:

1402/06/06
10:31:03
0.0 / 5
240
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی