مدیركل كانون پرورش فكری كودكان فارس اعلام كرد؛

شروع بیست و پنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی در شیراز

شروع بیست و پنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی در شیراز به گزارش نیو وبلاگ، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس اظهار داشت: بیست و پنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی در بخش های آئینی، سنتی، مدرن و کلاسیک، زبان اشاره و 90 ثانیه ای در شیراز شروع شد.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از مهر، علی خواجه نژادیان درباب این خبر بیان کرد: قصه ابزار قدرتمندی برای انتقال افکار و نهادینه کردن مفاهیم در ذهن کودکان بشمار می رود و در کتاب های درسی مدارس نیز بسیار از این ابزار استفاده شده است.
او افزود: قصه از گذشته های دور در ایران جایگاه ویژه ای دارد و آموزگاران نیز برای تغییرات رفتاری در دانش آموزان خود از آن کمک می گیرند.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس یکی از اهداف مهم بیست و پنجمین دوره جشنواره بین المللی قصه گویی کانون را ثبت جهانی قصه گویی کشور بیان و افزود: بخش پدربزرگ و مادربزرگ ها با هدف حفظ قصه های قدیمی نقاط مختلف کشور از گزند فراموشی بوده که در ۲ دوره اخیر به این جشنواره افزوده شده است.
خواجه نژادیان افزود: برخی افراد پرده های نقالی دینی و کهن ایرانی را در گنجه های خود دارند و هدف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیرون آوردن این رسوم قصه گویی و ثبت و ضبط آنها است.
او درباب تغییرات و رویکرد های جدید این دوره از جشنواره قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز اظهار داشت: توجه به زمینه طنز و لبخند در قصه گویی امسال به محورهای این جشنواره افزوده و شعار «با قصه لبخند بسازیم» برای این دوره از رویداد قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزیده شد.
خواجه نژادیان افزود: قصه کارآفرینان با محوریت کسب وکار و بخش قصه گویی دینی و قرآنی از دیگر بخش های جدید این جشنواره است.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس عنوان کرد: جشنواره امسال ۲ جایزه ویژه نیز دارد که یکی به برگزیده قصه گویی با محوریت سردار شهید قاسم سلیمانی و دیگری به برگزیده قصه گویی با تاکید بر لبخند اهدا می شود.
معاون فرهنگی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس نیز در این جلسه اعلام نمود: قصه گوهای گروههای سنی مختلف باید بعد از ثبت نام در سامانه قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آثار خودرا ارسال نمایند.
معصومه دستوری اضافه کرد: عمومی سازی و مردمی سازی قصه گویی، فراگیری آن به عنوان یک رویکرد تربیتی و ثبت جهانی قصه گویی ایران از اهداف کلی این جشنواره قصه گویی است.
او افزود: بیست و پنجمین جشنواره قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش های آئینی و سنتی، مدرن و کلاسیک، زبان اشاره و ۹۰ ثانیه ای انجام می شود.
دستوری درباره ی محورهای این جشنواره اظهار داشت: قصه قرآنی، دینی و مذهبی، قصه کارآفرینان، قصه نامداران ایرانی، قصه آزاد، قصه ویژه سردار سلیمانی و طنز و لبخند است.
معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس افزود: غیر از قصه ۹۰ ثانیه ای که از گروه سنی خردسال تا پدر بزرگ و مادر بزرگ می توانند در آن شرکت نمایند، شرط سنی سایر محورها ۱۲ سال به بالا است.
او با اعلان اینکه مدت زمان هر قصه باید پنج تا ۱۰ دقیقه باشد، افزود: در آخر مرحله استانی ۱۵ قصه گوی برگزیده به مرحله کشوری معرفی می گردند.
دستوری اظهار داشت: برگزیدگان قصه گویی دوره گذشته جشنواره بطور مستقیم به مرحله بین المللی راه می یابند.
او بیان کرد: شرکت کنندگان مرحله بین المللی باید آثار خودرا همراه با یک نسخه ترجمه روان ارسال نمایند و شرکت کنندگان بخش ملی نمی توانند برای بخش بین الملل اثر بفرستند.
دستوری افزود: فارس در بیست و چهارمین دوره قصه گویی یک هزار و ۷۵ اثر ارائه کرد و مریم سهرابی در بخش منطقه ای انتخاب گردید.
به گفته مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، حذف مرحله منطقه ای و بخش پادکست از دیگر تفاوت های بیست و پنجمین دوره جشنواره بین المللی قصه گویی کانون با دوره های گذشته است.


منبع:

1402/06/22
08:27:28
0.0 / 5
369
تگهای خبر: جهان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی