معاون پژوهشی دانشگاه فردوسی:

تا ۱۰سال آینده در عرصه فناوری سرآمد دنیا خواهیم شد

تا ۱۰سال آینده در عرصه فناوری سرآمد دنیا خواهیم شد به گزارش نیو وبلاگ، خراسان رضوی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد با اعلان اینکه متاسفانه برای انجام تحقیقات نمونه و بنیادین تجربه کافی را کسب نکرده ایم و با سطح مطلوب فاصله داریم، اظهار داشت: اما سرعت رشد ما در این راه خوب بوده است و اگر همین روند را ادامه دهیم تا 10 سال آینده در عرصه فناوری جزو کشورهای سرآمد دنیا خواهیم شد.


سید محمدعلی رضوی در گفت و گو با ایسنا به تشریح وضعیت ایران در عرصه پژوهش و فناوری پرداخت و اظهار داشت: اگر نگاهی به تاریخچه تحقیق در ایران داشته باشیم، متوجه می شویم که پس از انقلاب اسلامی جهادگران علمی که تبلور فعالیت ها آنان در جهاددانشگاهی مشخص است، سطح ایران در عرصه پژوهش را ارتقا دادند و با نگاهی دقیق و منصفانه به این تاریخچه، متوجه می شویم که کار در این زمینه قدمتی ۳۰ ساله دارد و با شروع تحصیلات تکمیلی، توجه به تحقیقات بصورت جدی دنبال شده که نتیجه آن تالیف انواع مقالات، توجه به مسئله محوری و ارتقای سطح پژوهش در کشور است.
وی افزود: از زمانی که تحصیلات تکمیلی و رویکرد های تحقیقاتی در دانشگاه ها شروع شد، افراد دغدغه مند موضوع ارتباط دانشگاه و صنعت را هم مطرح نمودند و اقداماتی برای تحقق آن رقم زدند و در پی این برآمدند که مانند سایر کشورها در این زمینه قدم بردارند. البته این نگرش جهادی در تولید علم کشور بسیار موثر بود و آنرا به خوبی رشد داد و رتبه ایران در تولید علم را از ۷۰ به ۱۴ رساند و جایگاه علم در ایران را تغییر داد. همین طور در این ۳۰ سال اعضای هیات علمی دانشگاه ها و دانشجویان، صاحب نظری خود در عرصه تولید علم را به جهانیان ثابت کرده اند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی با تأکید بر این که باید توجه داشت که این فعالیت ها ابتدای حلقه است و باید این تحقیقات از دانشگاه به سطح جامعه جاری شود و در اختیار عموم مردم قرار گیرد، اظهار داشت: این امر زنجیره ای موسوم به سطوح آمادگی فناوری که با عنوان «TRL» نامگذاری شده را در خود جای داده است. دانشجویان و دانشگاهیان ما در دو سطح اول این زنجیره یعنی «ایده، تحقیق و تبدیل آن به نمونه» بسیار موفق عمل کرده اند. مراحل بعدی تولید فناوری و تجاری سازی ایده است که برای موفق شدن در آن، باید ساختارهای مناسب در زیست بوم فناوری کشور ایجاد شود.


رضوی افزود: برای تولید فناوری نیازمند ساختار و ابزارهای مناسبی هستیم که شرکت های دانش بنیان بر بستر آن رشد کنند، ایده های خودرا گسترش دهند و وارد سطوح ۵ و ۶ آمادگی فناوری شوند، اما متاسفانه در این امور چالش ها و مشکلات مختلفی را داریم. با اهمیت ترین مشکل ما در این خصوص، این است که صنعت سرمایه گذاری مناسبی در عرصه های تحقیق و توسعه ندارد و ریسک این کار را نمی پذیرد. عدم سرمایه گذاری صنعت به سه دلیل عمده، عدم دارا بودن بودجه، عدم فرهنگ سازی و عدم وجود الگوی موفق است.
وی ادامه داد: پس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد برآمده است که مشکلات این حوزه را حل کند و کادرسازی مناسبی برای آن انجام دهد و بر همین اساس، شرکت های دانش بنیان را موظف کند که با سرمایه گذاری، سطوح آمادگی فناوری را به ۷ و ۸ برسانند. اما واقعیت این است که به سبب کوچک بودن شرکت های دانش بنیان همه آنها نمی توانند این امر را عهده دار شوند. پس باید صنعت هم وارد میدان شود و در این بین نقش کلیدی خودرا ایفا کند.
زنجیره ایده تا محصول از نظر ساختاری شکل گرفته اما هنوز عملیاتی نشده است
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی با اعلان اینکه متاسفانه برای انجام تحقیقات نمونه و بنیادین تجربه کافی را کسب نکرده ایم و با سطح مطلوب فاصله داریم، عنوان کرد: اما سرعت رشد ما در این راه خوب بوده است و اگر همین روند را ادامه دهیم، تا ۱۰ سال آینده در عرصه فناوری جزو کشورهای سرآمد دنیا خواهیم شد و از رتبه ۴۵ فعلی به رتبه ۱۰ ارتقا خواهیم یافت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی حوزه دفاعی کشور این مسیر را به خوبی طی و استقلال بسیار مطلوبی را کسب کرده است، پس باید در عرصه فناوری هم تلاش نماییم تا استقلال لازم را کسب کرده و قدرت خودرا افزایش دهیم. البته رشد در عرصه فناوری تنها نیاز کشور نیست، بلکه باید حوزه های غذا، نفت، پتروشمی و... نیز رشد یابد.
رضوی افزود: در برخی از زنجیره ها که صنایع فهم بهتری از فناوری و سطوح آن دارند، این امر با سرعت بیشتری در حال ایجاد است و بنده معتقد هستم که زنجیره ایده تا محصول از نظر نظریه و ساختاری در ساحت های مختلف شکل گرفته، اما در بیشتر بخش ها هنوز عملیاتی نشده است.1403/02/25
12:58:51
0.0 / 5
108
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی