پیامدهای رفتار غیر بهینه كشاورزان در استحصال آب

کمبود آب در کمین سفره های زیرزمینی دشت ورامین

کمبود آب در کمین سفره های زیرزمینی دشت ورامین نیو وبلاگ: پژوهشگران کشور در یک پژوهش جدید و حائز اهمیت، وضعیت استحصال آب های زیرزمینی توسط کشاورزان و نتایج این رفتار بر سفره های آب زیرزمینی را به تمرکز بر دشت ورامین مورد بررسی قرار داده اند.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، در نواحی خشک و نیمه خشک، آب های زیرزمینی به عنوان اصلی ترین منبع تامین آب، همیشه با نگرانی های روزافزونی در رابطه با مدیریت مصرف روبه رو هستند. دشت ورامین، به عنوان یکی از قطب های کشاورزی کشور، نقشی اساسی در تامین امنیت غذایی ایران ایفا می کند. با تشدید بحران کمبود آب در این منطقه، نه فقط تولید محصولات کشاورزی به خطر می افتد، بلکه معیشت و زندگی هزاران نفر از ساکنان این منطقه نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این، کمبود آب در دشت ورامین و مناطقی نظیر آن می تواند نتایج زیست محیطی ناگواری مانند فرونشست زمین، شور شدن خاک و نابودی تنوع زیستی را به همراه داشته باشد. این پیامدها تنها به دشت ورامین محدود نخواهند شد، بلکه می توانند کل اکوسیستم منطقه را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین، حل بحران کمبود آب در این منطقه، نه فقط برای حفظ امنیت غذایی و معیشت مردم این منطقه، بلکه برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از نتایج ناگوار آن برای کل زیست بوم منطقه لازم است.

گروهی از پژوهشگران به رهبری غلامحسین کیانی از دانشگاه اصفهان، در پژوهشی علمی به بررسی رفتار مصرف آب کشاورزان در دشت ورامین پرداخته اند. هدف از این پژوهش، یافتن راهکارهایی برای اصلاح این رفتار و حفظ منابع آبی این منطقه بوده است. در این پژوهش، رفتار مصرف آب کشاورزان در طول ۳۰ سال مورد بررسی قرار گرفته است.

نتایج این تحقیق نشان می دهند که کشاورزان در بهره برداری از آب های زیرزمینی، رفتاری غیر بهینه و ناسازگار با زمان نشان داده اند.

به عبارت دیگر، آنها بجای استفاده بهینه از آب در زمان حال، بدنبال برداشت بیشتر آب در زمان های آینده هستند. این رفتار به سبب سوگیری ها و انحرافات از رفتار بهینه مصرفی ناشی از عوامل روان شناختی است.

محققان فوق در این پژوهش، راهکارهایی برای اصلاح رفتار مصرف آب کشاورزان نیز ارایه داده اند. یکی از این راه حل ها، مداخله غیرمستقیم دولت می باشد. در این روش، دولت بدون اجبار یا تغییر انگیزه های اقتصادی کشاورزان، بوسیله روش های غیرمستقیم، آنها را به سمت مصرف بهینه آب هدایت می کند.

راهکار دیگر، آموزش و ترویج روش های نوین کشاورزی و آبیاری به کشاورزان است. با افزایش آگاهی کشاورزان از مزایای این روش ها، آنها می توانند مصرف آب خودرا بطور قابل توجهی کاهش دهند.

همچنین ارائه تسهیلات بانکی برای تغییر الگوی کشت و به کارگیری روش های نوین آبیاری، از دیگر راهکارهایی است که می تواند به اصلاح رفتار مصرف آب کشاورزان کمک نماید.

یافته های این پژوهش نشان می دهند که برای حل بحران کمبود آب در دشت ورامین و سایر مناطق کشور که با مشکل مشابهی دست و پنجه نرم می کنند، لازم است به عوامل روان شناختی و رفتاری کشاورزان توجه گردد. در این خصوص، مداخلات سیاستی نیز باید به شکلی طراحی شوند که رفتار کشاورزان را به سمت مصرف بهینه هدایت کنند، بدون اینکه امری بطور واضح به آنها تحمیل شود.

شایان ذکر است، نتایج باارزش این پژوهش در فصلنامه «تحقیقات اقتصادی» وابسته به دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران انتشار یافته اند.
1403/04/10
09:32:11
0.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی