مسافران سواره و پیاده قطار انقلاب

مسافران سواره و پیاده قطار انقلاب نیو وبلاگ مسافران سواره و پیاده قطار انقلاب


نویسنده این سطور در نوشته پیش رو حق مردم می داند كه مشخصات پیاده شدگان را با یك توضیح مقدماتی برایشان روشن كند تا بدانند در چه شرایطی هستیم.

انقلاب در شرایطی به پیروزی رسید كه مدیران و راهبرانش عموما مورد اعتماد مردم بودند و تقاضایشان برای عموم مردم حجت بود واین اعتماد منحصر در شخصیت امام خمینی خلاصه نمی شد زیرا ایشان در یك مرتبه بالایی از كاریزما رهبری را بر عهده داشتندو در كسوت مرجعیت و مرشد اعظم مردم قرارداشت لكن اعتماد مردم به لایه های پایین ترهم سرایت كرده بود سطح اعتماد در حدی بود كه فراموش نمی كنم كه مرحوم مهندس تاجر نخستین نخست وزیر ایران جهت كاهش مشكلات بانكی و پولی كشور با صداقت از مردم خواست به بانك ها اعتماد كنند و پول هایشان را برگردانند به بانك و پس از حقوق بگیران دولت خواست اگر بیش از نیازشان حقوق دریافت كرده اند را برگردانند تا مشكلات سایر مردم هم برطرف شود و هر دو خواسته نخست وزیر وقت مورد استقبال مردم قرار گرفت كه از این دست اتفاقات به فراوانی در آن روزها رخ می داد و همه باهم بودیم وهمراه و همدل.

اما قطار انقلاب ومسافرانش:

1- مشكل مدیران ارشد كشور این است كه انقلاب را منحصر در تفكرو سیاست های خود كرده اند وباور های دیگران را مغایر با انقلاب می دانند در حالیكه هر چه قطار انقلاب را پر واگن و فضای جاگیری را بیشتر نماییم بخش عظیمی از مردم در آن جای می گیرند و نشانی از پیاده شدن مشاهده نمی گردد.

2- اگربه غلط، دگر اندیشی را پیاده شدن از قطار انقلاب به حساب بیاوریم باید با اندوه تمام، اعتراف كرد قطار شكسته است وهر واگنی مسیر خودرا می رود و نظامی بر حركتش حكمروانی نمی كند و آن موقع است كه باید به جان پناه های مبهم پناه گرفت.

3- شاخص سواره و پیاده شده از قطار به داست داشتن بلیط قطار است نه اینكه به ظاهر سوار برآن باشی زیرا بعضی ها بلیط را كه اعتبارشان به آن بوده را فروخته اند ولی همواره سوار هستند و سواری می خورند واین بدین مفهوم نیست كه سواره ها، انقلابی اند ولی آنهایی كه بلیط را در دست دارند و با صمیمیت انتقاد و فریاد برمی آورند غیر انقلابی به شمار روند.

4- آن روزی كه مردم به دعوت مرحوم مهندس تاجر جواب مثبت دادند اغلب قریب باتفاق مدیران با مردم هم شكل و همدل و همزبان بودند و بنیانگذار انقلاب خویش را خادم مردم می پنداشت و برای خویش حقی قائل نبود و به حسینیه ای ساده و عاری از تجمل قانع بود وحتی اجازه آذین بندی شهر را به یمن ورودشان پس از پانزده سال دوری از كشور را ندادند اما آیا امروز به همان شیوه رفتار می گردد و آیا مرقد ایشان با حسینیه جماران قابل قیاس است !!! مرجعیت شیعه، روحانیت، مدیران ارشد و میانی، نظامیان، تاجران، قضات و اهل سیاست و... همچون روزهای اول انقلاب زندگی و رفتارو فكر می كنند !

5- عموم مردم، بلیط قطار انقلاب را هنوز دردست دارند ولی قطار سوارانی قطار را به بیراهه و كج راهه برده اند و ناشیانه و یا متعمدانه قطار را كوچك كرده اند كه فقط خودشان با بلیط و بی بلیط درآن جا بگیرند، فضا را بردیگران تنگ كرده اند و صاحبان ژن های خوب را گزینش می كنند

آقای رئیس جمهور
بنابراین باید بدانیم:
الف: پیاده شدن از قطار انقلاب مهم نیست بلكه مهمتراز آن، در دست داشتن بلیط قطار است كه عموما دارند حتی اگر آنها پیاده خوانده شوند. ب: جمع قابل توجهی از دارندگان بلیط ولی پیاده شدگان باور دارند با وضعیتی كه بر كشور حاكم است نمی توانند مسئولیت دینی و تكلیفی مردم را در پیشگاه عدل الهی برعهده بگیرند و می بینند هرآن چه از زشتی ها و بدی ها بیگانگان دارند ما در كشور باصطلاح اسلامی امان داریم فلذا بلیط در دست، كناری نشسته اند تا در قربانی كردن باور و معتقدات مردم شریك جرم نشوند

ج: دسته ای كه از ایشان در بند قبلی یادكردم كه تعداشان رو به فزونی است و در هرطبقه ای از اجتماع دیده می شوند دغدغه كرامت و دین و باور های چهل سال پیش مردم را دارند و ناظر تند شدن شیب سقوط بایدها و رشد سریع نبایدها هستند و به امید روزی كه قطار انقلاب به ریل خود برگردد، روز شماری می كنند ولی نامیدانه با افسردگی و بیماری و گوشه نشینی و مرگ های زودرس در حال دست و پنجه نرم كردن هستند.

خاضعانه و بدون كمترین بیماری سیاسی انتظار دارم قطارمدل 57 راتحویل مردم دهید تا این دفعه با تجربه ای كه از چهل گذشته بدست آورده اند با جان و دل از كجروی قطار جلوگیری نمایند تا هم دین باور شوند و هم در رفاه و بزرگی زندگی كنند و به تعبیر شهید بی بدیل و فقیه كم نظیر شهید آیت الله دكتر بهشتی، بیگانگان با مشاهده پیشرفت اخلاقی و اقتصادی و اجتماعی و علمی و... سرزمینمان ؛ باور كنند كه انقلابی شده است.

به امید آن روز
دكتر مرتضی بهشتی/ حقوقدان و پژوهشگر

1396/11/28
14:32:51
5.0 / 5
4388
تگهای خبر: فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی