تاثیر شیمی درمانی مادران بر باروری فرزندان

تاثیر شیمی درمانی مادران بر باروری فرزندان تحقیقات جدید نشان داده است قدرت باروری كودكانی كه مادران آنها تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، به طور قابل توجهی دچار آسیب می گردد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از تلگراف، دانشمندان با انجام یك پژوهش جدید دریافتند فرزندان زنانی كه پیش از حاملگی تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، 70 درصد در قدرت باروری دچار اختلال خواهند شد.

اثرات داروهای قوی بر توانایی باروری انسانها به خوبی اثبات شده است، اما این تحقیق جدید نخستین پژوهشی است كه نشان داده است این صدمه توسط نسل های بعدی به ارث برده خواهد شد.

كارشناسان معتقدند كه داروهای شیمی درمانی كه وارد جریان خون شده و در سراسر بدن پمپاژ می شوند، بیان ژنتیكی سلول های جنسی ارثی را تغییر خواهند داد.

مشابه این اثرات در كودكان بیماران مرد مبتلا به سرطان ثبت نشده، كه احیانا به این دلیل است كه اسپرم به طور مداوم بازسازی می شود، در حالی كه یك زن با تمام تخمك هایی كه دارد متولد می گردد.

زنان مبتلا به سرطان كه تحت درمان قرار می گیرند، اگر در سن باروری قرار داشته باشند، به طور فزاینده ای تشویق می شوند كه باروری خویش را با استفاده از "سرماداری"(cryopreserving) یا انجماد تخمك حفظ كنند.

مطالعه كوچكی كه در دانشگاه یوتا انجام شده نشان داده است كه كودكان متولد شده از مادرانی كه قبلا شیمی درمانی انجام داده اند، در مقایسه با عموم مردم 72 درصد كمتر توانایی باروری دارند.

جالب توجه است كه این میزان در فرزندان پدرانی كه شیمی درمانی انجام داده اند دو درصد است.

اگرچه این پژوهش اشاره ای به نوع سرطان نكرده است اما به خوبی نشان داده است كه تاثیر شیمی درمانی بر روی تخمك ها بسیار بیشتر از اسپرم است.

 

1396/08/11
22:49:21
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: دانشگاه , تكنولوژی , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی