مطالعات جدید نشان می دهد

تنهایی سبب افزایش خلاقیت می شود

تنهایی سبب افزایش خلاقیت می شود به گزارش نیو وبلاگ مطالعه جدیدی نشان داد كه تمام انواع انزوای اجتماعی نمی­ تواند دارای اثرات منفی باشد و غیر اجتماعی بودن می­ تواند با خلاقیت رابطه مثبتی داشته باشد.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، محققان طی سال­ ها مطالعه نشان دادند كه انزوای اجتماعی یا فقدان ارتباط اجتماعی با همسالان دارای اثرات مخرب بر سلامت روحی و حتی جسمی است. برآورد شد بیش از 42. 2 درصد افراد بالای 40 سال در آمریكا از تنهایی مزمن رنج می­ برند كه این مسئله به "اپیدمی تنهایی" معروف است.

محققان در یك بررسی با مطالعه انگیزه­ های فردی 295 نفر برای كناره­ گیری­ اجتماعی پرداختند. همینطور خلاقیت، علائم افسردگی، اضطراب و پرخاشگری در این افراد مورد بررسی قرار گرفت.

این مطالعه با تمركز بر سه نوع انزوای اجتماعی صورت گرفت. نوع اول احساس خجالت است، كه در آن انزوای اجتماعی ناشی از احساس ترس است. نوع دوم اجتناب است كه علت آن اینست كه فرد تعامل اجتماعی را دوست ندارد. نوع سوم غیراجتماعی بودن است كه به شكلی انزوای اجتماعی غیرترسناك محسوب می­ شود. نتایج نشان داد كه باآنكه این سه نوع انزوای اجتماعی در بعضی موارد همپوشانی نشان می­ دهند اما نتایج مربوط به سه نوع مختلف آن با هم فرق دارند.

محققان برآورد كردند كه افراد خجالتی در واقع از تنهایی خود لذت نمی­ برند و نمی­ توانند از زمان خود به طور مفید استفاده كنند. این در شرایطی است كه افراد غیراجتماعی می­ توانند از تنهایی خود لذت ببرند و از آن به شكلی مفید و خلاقانه بهره بگیرند.

در مقایسه با افراد خجالتی و مردم گریز، افراد غیر اجتماعی زمان بیشتری را به تنهایی می­ گذرانند اما به طور خاص از ارتباط با همسالان خود كمتر اجتناب می­ كنند. ازاین رو این افراد به اندازه­ ای كه لازم دارند از روابط اجتماعی بهره برده و در عین حال از تنهایی خود لذت می­ برند.

دید كلی درباره افراد منزوی این است كه این افراد با تنهایی و پیامدهای منفی آن مواجهند. با این­ حال محققان معتقدند كه به منظور درك مضرات و مزیت­ های انزوای اجتماعی در افراد خاص، باید انگیزه­ های این افراد برای كناره­ گیری از اجتماع مشخص شود. مطالعات اخیر نشان داد غیر اجتماعی بودن همان نتایج منفی مربوط به خجالتی بودن و انزوا را به همراه ندارد. نتایج تحقیقات جدید هم موید این مطلب است.

بنا به قول محققان یافته­ های جدید غیراجتماعی بودن با خلاقیت رابطه دارد و غیر اجتماعی بودن می­ تواند شكلی سودمندی از انزوای اجتماعی باشد.

نتایج این تحقیق در مجله Personality and Individual Differences منتشر گردید. 

1396/09/07
00:25:33
5.0 / 5
4631
تگهای خبر: محقق , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی