قسمت چهارم، زنان موفق ایرانی عرصه فناوری در دنیا،

زنان ایرانی كه غول های فناوری جهان را مدیریت می كنند

زنان ایرانی كه غول های فناوری جهان را مدیریت می كنند نیو وبلاگ: در سه قسمت پیشین، ما بانوان موفق ایرانی كه در خارج از ایران با جدیت و كوشش پله های ترقی را طی كرده و موجب سرافرازی نام ایران در جهان شده اند را معرفی كردیم. در ادامه این سلسله گزارش ها می خواهیم بانوان ایرانی دیگری را كه درخشیده و افتخارات بسیاری را در حوزه علم و فناوری كسب كرده اند معرفی نماییم.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، زنان در سراسر جهان با وجود تمام مشكلات و چالش هایی كه دارند اما دست از رویاها و اهداف خود نمی كشند و برای مفید بودن و داشتن فردایی درخشان تلاش می كنند. در بین تمام زنان جهان، زن هایی بودند و هستند كه با تمام سختی هایی كه مواجهند گام های خودرا محكم و نیرومند برمی دارند و با تمام قوا برای اثبات جمله "ما زنان می توانیم" تلاش می كنند.
۱- دلارام كهربایی


پروفسور دلارام كهربایی(Délaram Kahrobaei) یك دانشمند كامپیوتر و ریاضیدان ایرانی -آمریكایی است. او یك سال پیش به سبب ارتقای شغلی از شهر نیویورك نقل مكان كرد و به شهر یورك انگلستان رفت. او حالا ریاست امنیت سایبری "دانشگاه یورك"(niversity of York) را بر عهده دارد. كهربایی بنیانگذار و مدیر مركز بین رشته ای امنیت سایبری یورك نیز است. علاوه بر اینها این بانوی موفق استادیار "دانشگاه نیویورك"(New York University) و دانشكده دكتری "دانشگاه سیتی"(City University) نیویورك نیز است.
او بنیانگذار مؤسسه "زنان نیویورك در ریاضیات و محاسبات شبكه" و رئیس شركت اطلاعات و امنیت "Infoshield" نیز است. محدوده پژوهش اصلی وی در حوزه رمزنگاری جبری پس از كوانتومی، امنیت اطلاعات، داده های علمی، جبر كاربردی و فناوری بلاكچین است. وزارت دفاع ایالات متحده آمریكا(ONR)، مركز تحقیقات و اكتشافات كانادا(NFRFE)، انجمن علوم آمریكا(AAAS)، بنیاد ملی علوم(NSF) آژانس امنیت ملی(NSA)، انجمن ریاضی لندن، انجمن ریاضی ادینبرو، بنیاد سوئیس، مؤسسه "هنری پوینكر"(Institute Henri Poincare)، انجمن زنان در ریاضیات(AMM) از تحقیقات وی حمایت مالی كرده اند. وی سردبیری مجله "Advances of Mathematics in Communications" را نیز برعهده دارد. او بیشتر از ۷۰ مقاله چاپ شده در نشریه های معتبر علمی دارد. وی چندین اختراع نیز به نام خود به ثبت رسانده است.
۲-پ انته آ حمزه ای


"پانته آ حمزه ای"(Pantea Hamzehi) مدیر بخش "اعتماد و ایمنی"(Trust & Safety) فیس بوك است. حمزه ای در زمینه مدیریت محصول بیشتر از یك دهه تجربه دارد و پیشینه قوی در مدیریت برنامه های مهندسی و عملیات پروژه نیز دارد. دانش او از سیستم های آموزشی آنلاین و همین طور تجربه زیاد او یك منبع باارزش برای شركت فیس بوك شمرده می شود. وی مدرك كارشناسی خودرا از "دانشگاه بریتیش كلمبیا"(University of British Columbia) ستاندن كرده است.
۳- نگار قورچیان


"نگار قورچیان"(Negar Ghourchian) مدیر هوش مصنوعی شركت "فناوری های هوایی"(Aerial Technologies) است. وی در این شركت راهكارهای هوش مصنوعی را برای فناوری هسته ای توسعه می دهد. از آنجایی كه وی دارای تحصیلات آكادمیك در زمینه "یادگیری ماشین" و ارتباط نزدیك با دانشگاه های سطح بالا و پژوهشگران در این زمینه است، توانسته فناوری های هوایی را با كمك هوش مصنوعی توسعه دهد. وی در سال ۲۰۱۶ دكترای خودرا در زمینه مهندسی برق و علوم كامپیوتر از "دانشگاه مك گیل"(McGill University) كانادا دریافت كرد و زمینه تحصیل او برنامه های یادگیری ماشین در مدلسازی فعالیت های انسانی و رفتار بود.
۴- كتی آذرفر


"كتی آذرفر"(Kathy Azarfar) رئیس توسعه محصولات شركت "اریكسون"(Ericsson) است. آذرفر بیشتر از ۲۰ سال سابقه در امور ارتباطات دارد و تجربه زیادی در زمینه طراحی و ساخت سیستم پشتیبانی تجاری و عملیاتی در مقیاس بزرگ دارد و در زمینه های مختلف همچون معماری ارشد، مهندسی و موقعیت های مدیریت توسعه كار می كند.
اریكسون شركت چندملیتی و اصالتاً سوئدی تجهیزات مخابراتی است كه در سال ۱۸۷۶ توسط "لارس مگنوس اریكسون" تأسیس شد. فعالیت اولیه این شركت در زمینه تعمیرات تجهیزات تلگراف بود و فعالیت های تولیدی اریكسون با ساخت قطعات دستگاه های تلفن و سیستم ها و تجهیزات تلفن خانه آغاز گشت. از آن زمان این شركت بطور مستمر در حال گسترش در سوئد و سایر كشورها بوده است. حضور پر رنگ اریكسون در استكهلم به گسترش این شهر و تبدیل آن به یكی از مراكز تكنولوژی اطلاعات در اروپا كمك شایانی كرده است. امروزه اریكسون به یكی از بزرگترین شركت های تولیدكننده سیستم های ارتباطی و مخابراتی، همین طور ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات تبدیل گشته و به همراه شركت های زیرمجموعه خود یكی از اصلی ترین بازیگران در صنعت شبكه های تلفن همراه و سیستم های چندرسانه ای اینترنتی در اروپا به شمار می آید.
۵- نگار رستم زاده


دكتر "نگار رستم زاده"(Negar Rostamzadeh) دانشمند تحقیقاتی شركت "Element AI" است. نگار رستم زاده دانشمند تحقیقاتی شركت Element AI است و زمینه اصلی فعالیت او كامپیوتر و یادگیری چند وجهی است. وی در سال ۲۰۱۷ مدرك دكترای خودرا از "دانشگاه تورنتو"(University of Trento) ایتالیا ستاندن نمود. وی در دوران تحصیلش در مقطع دكترا بیشتر از دو سال در "میلا یا مؤسسه الگوریتم های یادگیری مونترال"(Montreal Institute of Learning Algorithms) فعالیت می كرد. این محقق چندین سال در آزمایشگاه هایی مانند آزمایشگاه "Multimedia and Vision" "دانشگاه كوئین مری لندن"(Queen Mary University of London) و گروه تحقیق و ماشین اطلاعات گوگل كار كرده است.
منبع:

1398/03/30
23:55:42
5.0 / 5
4177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی