استخراج یك تركیب ضد سرطان از گل بابونه گاوی

استخراج یك تركیب ضد سرطان از گل بابونه گاوی به گزارش نیو وبلاگ دانشمندان دانشگاه بیرمنگام اخیرا كشف كرده اند كه گل بابونه گاوی دارای یك تركیب ضد سرطان است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، گل بابونه گاوی یا مخلصه(Feverfew) یك گل رایج با فراوانی بالا است كه به راحتی در همه جا از یك باغچه خانگی گرفته تا گلدان های فروشگاه ها دیده می شود.
صدها سال است كه از این گل بعنوان داروی سنتی برای درمان میگرن و دردهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، هرچند كه سودمند بودن آن در این رابطه محل پرسش است.
اما حالا محققان دانشگاه بیرمنگام یك تركیب از برگ های این گیاه را مهندسی كرده اند كه امكان دارد یك قاتل بالقوه و نیرومند سرطان باشد.
تركیب مورد نظر "پارتنولید"(parthenolide) نام دارد و سالهاست كه این نوع تحقیقات در مورد آن در حال انجام می باشد.
دانشمندان دانشگاه بیرمنگام به دنبال اثبات ضد سرطان بودن این ماده بودند و موفق هم شدند، اما در نهایت دریافتند كه تهیه مقادیر مفید از این تركیب سخت و گران بود.
بابونه گاوی و گیاهان در رابطه با آن دارای پارتنولید زیادی هستند، ازاین رو تیم تحقیقاتی دانشگاه بیرمنگام به دنبال یافتن بهترین كاندیدای استخراج این تركیب افتاد و بعد از چند آزمایش دریافت كه بهترین میزبان این تركیب خود بابونه گاوی است كه دارای بالاترین سطح از این ماده است.
سپس محققان موفق به استخراج این تركیب از این گل، تصفیه آن و تبدیل آن به مشتقات جدیدی شدند كه كاندیداهای خوبی برای داروهای ضد سرطان هستند.
از میان 76 نسخه ای كه استخراج شد، سرانجام این گروه یكی از مواردی را عرضه داد كه سازگاری زیستی خوبی دارد، به این مفهوم كه می تواند با سلول های زنده واكنش نشان دهد و از نظر دارویی از خیلی از خصوصیات بهتری برخوردار باشد.
این تركیب برای مقابله با نوعی سرطان به نام لوسمی مزمن لنفاوی(CLL) به كار گرفته شد و در آزمایشاتی كه بر روی سلول های سرطانی كشت شده، به نظر مؤثر می رسد.
لوسمی مزمن لنفاوی یكی از انواع سرطان خون است. این نوع لوسمی، سلول های لنفاوی یا لنفوسیت ها را تحت تأثیر قرار می دهد كه بافت های لنفاوی را می سازند و روندی مزمن دارد.
این تركیب با بالا بردن سطح گونه های واكنشی اكسیژن(ROS)، مولكول های ناپایداری را كه می توانند برای سلول ها سمی باشند، ناپایدار می كنند. گونه های واكنشی اكسیژن همینطور بعنوان عوامل بالقوه ضد باكتریایی مورد بررسی هستند و از آنجائیكه هم اكنون مقادیر آنها در بافت سرطانی نسبت به سلول های سالم بیشتر است، این تركیب بر آن فشار می آورد.
"جان فوسی" یكی از محققان این مطالعه می گوید: این تحقیق نه تنها به این علت مهم می باشد كه ما روشی برای تولید "پارتنولید"یافته ایم كه می تواند آنرا برای محققان قابل دسترس تر كند، بلكه به این علت كه ما توانسته ایم خواص دارویی آنرا برای از بین بردن سلول های سرطانی بهبود بخشیم. حالا به وضوح روشن است كه پارتنولید توانایی راهیابی از گل بابونه گاوی به آزمایشگاه را دارد.
مراحل بعدی آزمایش این تركیب در حیوانات زنده و در نهایت روی انسان خواهد بود.
بابونه گاوی با نام علمی "Tanacetum parthenium" یك گونه از سرده مینا و از گیاهان دارویی است كه در درمان میگرن و بعضی بیماری های التهابی مورد استفاده قرار می گیرد. این گل فوق العاده تب بٌر است و برای رفع سردرد خوب است.
بابونه گاوی در نواحی مرتفع ایران همچون در بلندی های بالای ۲۵۰۰ متر در استان كهگیلویه و بویراحمد و در روستای لیند سوادكوه با ارتفاع ۲۰۰۰ متر در استان مازندران می روید.
عصاره به دست آمده از این گیاه دارویی، از سرشاخه های گلدار آن به دست می آید. ماده مؤثر موجود در این عصاره "پارتنولید" است كه تأثیرات ضد التهابی، ضد اسپاسمی و ضد میگرنی دارد و الان هم خاصیت ضد سرطانی آن كشف شده است.
این تحقیق در ژورنال MedChemComm انتشار یافته است.1398/05/12
17:42:30
5.0 / 5
4546
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی