بیل گیتس به گرمایش زمین اختتام می دهد؟!

بیل گیتس به گرمایش زمین اختتام می دهد؟! نیو وبلاگ: بیل گیتس، میلیاردر مشهور آمریكایی و یكی از كارآفرینان برتر هزاره جدید در فكر سرمایه گذاری روی یك ˮابر شیمیاییˮ است كه می تواند به روند گرمایش كره زمین اختتام دهد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از سن ان بی سی، گرم شدن كره زمین چیزی است كه چه به آن اهمیت داده شود چه نه، در حال وقوع است. همانطور كه دانشمندان ناسا گزارش داده اند، فعالیت های انسانی همچنان به شكل بیش از پیش به تشدید این مشكل ادامه می دهد.
هم اكنون میزان كربن دی اكسید موجود در جو زمین از هر زمان در كل تاریخ بشر بیشتر است. دو سوم از بلایای طبیعی آب و هوایی ۲۰ سال قبل می تواند به فعالیت های انسان گره خورده باشد، در صورتیكه هم تابستان ها و هم زمستان ها سال به سال گرم تر می شوند.
با وجود این، همه امیدها از دست نرفته است. رهبران، كارآفرینان و شركت هایی از سراسر جهان برای مبارزه با تغییرات آب و هوا سخت تلاش می كنند.
بیل گیتس را می توان یكی از نمونه های اخیر از این دست نام برد. بیل گیتس هم اكنون در حال پشتیبانی از یك چاره بالقوه برای توقف گرم شدن كره زمین است كه محور آن فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی(solar geoengineering) است.
امكان دارد عنوان فناوری مهندسی آب و هوای خورشیدی كمی گیج كننده باشد، اما این فناوری مبهم می تواند از گرم شدن كره زمین جلوگیری كند. این فناوری به شبیه سازی اثر فوران گسترده آتشفشانی می پردازد.
"اندی پاركر" مدیر پروژه دولتی ابتكار مدیریت اشعه خورشیدی به CNBC اظهار داشت: مطالعات مدل سازی نشان داده اند كه این فناوری می تواند شدت امواج گرما را كم كند. بعنوان مثال ظاهراً می تواند نرخ افزایش سطح دریا را كم كند كه این مسئله می تواند شدت طوفان های گرمسیری را كم كند.


در حقیقت برای پیاده سازی این فناوری، هواپیماها در ارتفاعات پرواز می كنند و میلیون ها تن ذرات شیمیایی را در اطراف سیاره زمین می پاشند تا یك ابر شیمیایی عظیم ایجاد كنند كه سطح زمین را خنك كند.
البته نباید خیلی هیجان زده شد، چونكه این فناوری هنوز بطور رسمی آماده نیست، اما در حال نزدیك شدن به آن است.
این روند می تواند اثرات و نتایج ناخوشایندی هم داشته باشد، همچون اینكه می تواند بر الگوهای آب و هوایی منطقه ای تأثیر بگذارد و حتی بیشتر از این، بطور بالقوه می تواند آسمان آبی را بطور كل ریشه كن كند!
با این وجود، خبر خوب این است كه این روش مقرون به صرفه است.
"استفان گاردینر" نویسنده كتاب "طوفان اخلاقی عالی: تراژدی اخلاقی تغییرات آب و هوا" نظرات خودرا در مورد این فناوری این چنین به اشتراك گذاشت: این پیامدها امكان دارد وحشتناك باشند. آنها امكان دارد مواردی مانند قحطی وسیع، طغیان های بزرگ و خشكسالی را شامل شوند كه بر جمعیت بسیار بزرگی تأثیر می گذارند.
در هر حال این روش هم اكنون یك روش جالب و یك چاره مناسب برای توقف روند گرمایش زمین است كه اثرات جانبی احتمالی آن امكان دارد بسیار بد باشد. با وجود این، بنظر می رسد مزایای آن به عوارض جانبی احتمالی آن می چربد و بیل گیتس با حمایت مادی و معنوی از این رویكرد می تواند منجی زمین و بشر شود. شما چه فكر می كنید؟
منبع:

1398/06/21
13:03:47
5.0 / 5
4430
تگهای خبر: امواج , پروژه , جهان , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی