یك علت مهم چاقی در كودكان مشخص شد

یك علت مهم چاقی در كودكان مشخص شد به گزارش نیو وبلاگ پژوهشگران ˮدانشگاه كمبریجˮ (University of Cambridge) در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند تفاوت های ساختاری مغز یك علت مهم در چاقی كودكان است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مطالعه جدید محققان دانشگاه كمبریج نشان داده است تفاوت در ساختار مغز با چاقی در كودكان مرتبط می باشد.
پژوهشگران این مطالعه اظهار كرده اند پیوندهای محكمی بین ساختار مغز، شاخص توده بدنی و عملكرد شناختی وجود دارد.
در خیلی از مطالعات قبلی، چاقی هم در كودكان و هم در بزرگسالان با اختلال در "عملكرد اجرایی" (executive function) مرتبط شناخته شده بود. عملكرد اجرایی مجموعه ای از فرآیندهای شناختی است كه توسط لوب پیشانی اداره می شود و با رفتارهای افراد همچون تصمیم گیری، خودكنترلی و تنظیم احساسات مرتبط می باشد. برای درك بهتر این ارتباط پژوهشگران دانشگاه كمبریج داده های ۲۷۰۰ كودك بین ۹ تا ۱۱ سال را مورد بررسی قرار دادند.
"پال فلچر" (Paul Fletcher) پژوهشگر این مطالعه اظهار داشت: این مجموعه داده منحصر به فرد و با دسترسی آزاد به ما امكان می دهد روابط بین ساختار مغز، عملكردهای شناختی و وزن بدن را بررسی نماییم. پیوندهایی كه مشاهده كردیم نشان داده است كه تفاوت های بسیاری در ساختار مغز و عملكرد شناختی كودكان چاق وجود دارد.
این مطالعه ارتباط قابل توجه بین افزایش شاخص توده بدنی و كاهش ضخامت قشر مغز را نشان داد. چاقی همینطور به نازك شدن ناحیه قشر پیش پیشانی مرتبط بود. سایر داده های این گروه ارتباط بین چاقی و عملكرد شناختی پایین را تایید كردند.
"لیسا رونان" (Lisa Ronan) پژوهشگر ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما تفاوت های بسیار واضحی در ساختار مغز بین كودكانی كه چاق هستند و كودكانی كه دارای وزن سالم بودند، مشاهده كردیم. البته آزمایشات بیشتری برای اثبات این مورد وجود دارد و ازاین رو حالا قطعا نمی توانیم بگوییم چاقی سبب تغییر ساختار مغز كودكان می شود.
یافته های این مطالعه در مجله "Cerebral Cortex" منتشر گردید.1398/08/03
22:48:33
5.0 / 5
4227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی