هشدار بیش از ۱۱ هزار دانشمند نسبت به خطر تغییرات اقلیمی؛

زمین دومی وجود ندارد

زمین دومی وجود ندارد نیو وبلاگ: بیشتر از 11 هزار دانشمند از 153 كشور در نامه ای آگهی دادند كه بحران تغییرات اقلیمی بیشتر از چیزی است كه تصور می شد و سرنوشت بشریت را به شدت تهدید می كند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، بیش از ۱۱ هزار دانشمند از ۱۵۳ كشور جهان زنگ آگهی تغییرات اقلیمی را به صدا درآوردند. آنها در مقاله ای كه امروز در مجله BioScience انتشار یافته، اطلاعیه ای را امضا كرده اند كه در آن آمده است: به روشنی واضح است كه سیاره زمین با یك وضعیت اضطراری آب و هوایی روبرو است. بحران اقلیمی شدیدتر از چیزی است كه انتظار می رفت، در حال سرعت گرفتن است و حادتر از پیش بینی ها شده است، بطوریكه اكوسیستم های طبیعی و سرنوشت بشریت را تهدید می كند.
این مقاله تلاشی برای برجسته كردن وضعیت خطرناك تغییرات اقلیمی زمین و ارائه فاكتورهای قابل فهم برای سنجش تأثیر بشر بر تغییرات آب و هوایی است. این نامه ۶ حوزه سیاستگذاری را تشریح می كند كه باید برای مهار گرم شدن كره زمین مورد توجه قرار گیرند.
این مقاله تحت عنوان "اخطار دانشمندان جهان در مورد وضعیت اضطراری آب و هوا" یك روز بعد از اعلام رسمی دولت ترامپ در خصوص خروج ایالات متحده از توافق اقلیمی پاریس؛ پیمانی كه ۱۸۸ كشور برای مبارزه با تغییرات آب و هوا امضا كردند، منتشر گردید. در صورتیكه این نامه برآمده از تحقیق این دانشمندان اشتباه بودن تصمیم دولت ترامپ را نشان میدهد.
چندین شهر اروپایی وضعیت اضطراری اقلیمی را اعلام نموده اند. شورای شهر نیویورك و سانفرانسیسكو نیز همین كار را انجام داده اند و لوایحی را به تصویب رسانده اند كه درمورد اضطرار گرم شدن كره زمین است. اما این نخستین بارست كه گروه بزرگی از دانشمندان از سراسر جهان تغییرات اقلیمی را اضطراری اعلام می كنند.
دانشمندان می گویند ما باید سریع تر عمل نماییم. در این مقاله آمده است: با وجود ۴۰ سال مذاكره جهانی در مورد وضعیت آب و هوا، با استثنائات اندك، ما امور تجارت را طبق معمول ادامه داده ایم و تا حد زیادی نتوانسته ایم این مشكل را برطرف نماییم.
این مطالعه مردم را ترغیب می كند تا به غیر از دمای هوا در سطح جهانی به فاكتورهای دیگر مانند اقتصاد، نرخ رشد جمعیت، تولید گوشت و از بین رفتن پوشش جنگلی به شدت وسعت فعالیت های انسانی در گرم شدن كره زمین نگاه كنند.
در قسمتی از این مقاله آمده است: بحران اقلیمی با مصرف گرایی بیش از اندازه سبك زندگی ثروتمندان ارتباط نزدیكی دارد. ثروتمندترین كشورها عموما مسئول انتشار گازهای گلخانه ای هستند و عموما بیشترین میزان انتشار سرانه را دارند.
این مقاله بطور خاص می گوید ما باید به سرعت، انتشار آلاینده های كم عمر آب و هوایی مانند متان را كاهش داده، اكوسیستم های زمین را محافظت و احیا نماییم، عموما غذاهای گیاهی بخوریم و مصرف جهانی محصولات حیوانی را كاهش دهیم.
در این مقاله آمده است كه جهان باید توسعه نیروگاه های تولید انرژی پاك و حفاظت از انرژی را به سرعت پیاده سازی كند و برای كنترل رشد جمعیت، خواهان ارائه خدمات برنامه ریزی خانواده در دسترس برای همه افراد و رفع موانع برابری كامل جنسیتی است.
در صورتیكه این مقاله لزوم واكنش به تغییرات شدیدی اقلیمی را بازگو می كند اما باز هم این قانون گذاران، كسب و كارها و تصمیم گیرندگان كشوری هستند كه باید طبق سفارش دانشمندان عمل كنند تا تغییری رخ دهد. در عین حال همچنان مشاهده می نماییم كه دمای خیلی از نقاط دنیا ركوردشكنی كرده است.
منبع:

1398/08/16
20:25:33
5.0 / 5
4120
تگهای خبر: اقتصاد , جهان , خدمات , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی