نشانگر زیستی اصلی اوتیسم در كودكان كشف شد

نشانگر زیستی اصلی اوتیسم در كودكان كشف شد به گزارش نیو وبلاگ دانشمندان دانشگاه استنفورد در مطالعه اخیرشان موفق به شناسایی نشانگر اصلی اوتیسم در كودكان شده اند كه می تواند به راحتی توسط آن علایم اوتیسم در كودكان را شناسایی كنند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، در یک مطالعه که توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد انجام شد، یک نشانگر بیولوژیکی در نوزادان که به نظر می آید می تواند به آنها در تشخیص زودتر اوتیسم کمک نماید را شناسایی کرده اند.
طی این مطالعه محققان با بررسی ۳۳ کودک دریافتند که نشانگرزیستی هورمونی به نام هورمون آنتی دیورتیک (ADH) یا وازوپرسین (Vasopressin) در دوران نوزادی در مایع مغزی نخاعی نوزادانی که بعداً اوتیسم در آنها تشخیص داده شده بود، در سطوح پایین تری وجود داشت. مایع مغزی نخاعی ( Cerebro Spinal Fluid)مغز و نخاع را احاطه می کند.
دکتر "کارن پارکر" (Karen Parker) دانشیار روانپزشکی و علوم رفتاری اظهار داشت: هنگامی که کودکان خردسال در اوایل زندگی به صورت مناسب محرک های اساسی اجتماعی را پردازش نمی کنند این به آن معنا است که مغز آنها مسیر رشد متفاوتی را دنبال می کند. باآنکه علایم اوتیسم را می توان از رفتار در حدود دو سالگی تشخیص داد، کمبود متخصصان اوتیسم اغلب تشخیص این اختلال را تا ۴ سالگی یا بالاتر به تاخیر می اندازد و سبب می شود کودکان نتوانند زودتر مراحل درمان را آغاز کنند. اگر می توانستیم اوتیسم این کودکان را زودتر شناسایی نماییم، می توانستیم زودتر درمان آنها را آغاز نماییم.
این بیماری بر رفتارهای اجتماعی در پستانداران نر هم تاثیر می گذارد و تنها با دو اسید آمینه از هورمون پروتئین دیگری به نام اکسی توسین که با نقش های اجتماعی مرتبط می باشد، متفاوت می باشد.
به نظر می آید وازوپرسین نقش مهمی در اوتیسم دارد. در تحقیقات تیم پارکر دریافتند که سطح مایع مغزی نخاعی وازوپرسین در کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم کمتر از افراد بدون اختلال است و افراد با پایین ترین میزان وازوپرسین مایع مغزی- نخاعی شدیدترین علایم اوتیسم را داشتند.
اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود. علایم این اختلال تا قبل از سه سالگی بروز می کند و علّت اصلی آن هنوز ناشناخته است. به کسانی که این اختلال را دارند اوتیستیک یا درخودمانده گفته می شود.
یافته های این مطالعه در مجله" Proceedings of the National Academy of Sciences "منتشر شد.
1399/02/09
13:25:48
5.0 / 5
2527
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی