تشخیص یك بیماری چشمی خطرناك ۱۸ ماه زودتر امكان پذیر شد

تشخیص یك بیماری چشمی خطرناك ۱۸ ماه زودتر امكان پذیر شد به گزارش نیو وبلاگ پژوهشگران ˮكالج دانشگاهی لندنˮ(University College London) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك آزمایش مبتنی بر هوش مصنوعی شده اند كه توسط آن می توانند علام اولیه پیشرفت بیماری آب سیاه را شناسایی كنند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، بنا بر گفته محققان انگلیسی، آزمایش مذکور می تواند ۱۸ ماه زودتر پیشرفت بیماری "آب سیاه" را در مقایسه با روش فعلی "استاندارد طلا"(gold standard) تشخیص دهد. در پزشکی و آمار، آزمایش استاندارد طلا معمولاً آزمایش تشخیصی یا آزمون فرض آماری است.
آب سیاه یا گلوکوم(glaucoma) اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر روی چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است. بنابراین این مشکل می تواند به بینایی چشم صدمه برساند که غیرقابل برگشت است و در صورت عدم معالجه سبب کوری می شود.
آزمایش مذکور که مبتنی بر الگوریتم هوش مصنوعی است می تواند به سرعت انجام آزمایشات بالینی و پزشکان در تشخیص بیماری آب سیاه کمک شایانی کند.
پروفسور "فرانسسکا کوردیرو"(Francesca Cordeiro) پژوهشگر ارشد این مطالعه از کالج دانشگاهی لندن اظهار داشت: ما موفق به توسعه یک روش سریع، خودکار و بسیار حساس شده ایم که می تواند به ما در شناسایی افرادی که در معرض خطر پیشرفت بیماری آب سیاه قرار دارند و پیشرفت این بیماری امکان دارد منجر به کوری آنها شود، کمک نماید.
آب سیاه بیماری چشمی است که در صورت عدم پیشگیری می تواند منجر به کوری شخص شود. ۶۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند و تخمین زده می شود از آنجائیکه میانگین سن افراد جهان رو به افزایش است، این تعداد تا سال ۲۰۴۰ دو برابر هم خواهد شد. از دست دادن بینایی در بیماری آب سیاه به علت مرگ سلول های شبکیه و در بخش پشتی چشم رخ می دهد.
آزمایشی که پژوهشگران آنرا بوجود آورده اند "دارک"(DARC) نام دارد و مخفف جمله "تشخیص سلول های شبکیه آپوپتوزیس"(Detection of Apoptosing Retinal Cells) است. طی این آزمایش یک رنگ فلورسنت از راه تزریق به بازو وارد جریان خون می شود و به سلول های شبکیه متصل می شود و سبب روشن شدن سلول های شبکیه که در فرآیند آپوپتوز قرار دارند(نوعی مرگ برنامه ریزی شده سلول) می شود. آپوپتوز (Apoptosis) یا آپوپتوزیس، گونه ای از مرگ سلولی یا زوال سلولی طی فرآیند مرگ برنامه ریزی شده سلول است که در جانداران پرسلولی به وقوع می پیوندد. سلول های صدمه دیده هنگام معاینه چشم سفید به نظر می رسند. هرچه سلول های صدمه دیده بیشتری شناسایی شوند تشخیص آزمایش دارک دقیق تر خواهد بود.
یک از چالش های ارزیابی بیماری های چشمی این است که متخصصان اغلب هنگام مشاهده اسکن های یکسان، نظرات مختلفی دارند و به شکلی با یکدیگر اختلاف نظر دارند و بنابراین محققان از الگوریتم هوش مصنوعی برای توسعه آزمایش خود استفاده نموده اند.
در آزمایش بالینی فاز دوم دارک، محققان از الگوریتم هوش مصنوعی برای ارزیابی چشم ۶۰ فرد(۲۰ فرد مبتلا به آب سیاه و ۴۰ فرد تحت کنترل سالم ) استفاده نمودند. هوش مصنوعی نخست با تجزیه و تحلیل اسکن های شبکیه(پس از تزریق رنگ) افراد سالم آموزش داده شد. سپس از الگوریتم هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل اسکن های شبکیه بیماران مبتلا به آب سیاه استفاده نمودند.
پژوهشگران افرادی که در این مطالعه شرکت کردند و هوش مصنوعی اسکن های شبکیه آنها را طی ۱۸ ماه مورد بررسی و آزمایش قرار دادند تا وضعیت چشم آنها را بررسی نمایند.
محققان با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی مذکور توانستند ۱۸ ماه زودتر و قبل از اینکه فناوری تصویربرداری شبکیه استاندارد OCT استاندار طلا بتواند، موفق به تشخیص "آسیب گلوکوماتوز پیشرونده" (progressive glaucomatous damage) شدند و با بررسی داده های دارک دریافتند هر بیمار حدودا تا حدی گلوکوم پیشرونده داشت.
پروفسور "کوردیرو" در اینباره اظهار داشت: این نتایج بسیار امیدوار کننده است چونکه نشان داده است آزمایش "دارک" می تواند بعنوان نشانگر زیستی هنگام ترکیب با الگوریتم هوش مصنوعی استفاده گردد. علاوه بر اینکه نشانگرهای زیستی برای سرعت بخشیدن در انجام آزمایشات بالینی گلوکوم مورد نیاز هستند چونکه این بیماری به آرامی پیشرفت می کند و سال ها طول می کشد تا نشانه های بیماری تغییر کنند. وقتی که به نشانگرهای زیستی نگاه می نماییم آنچه که بسیار جالب و در واقع غیرمعمول است، این است که آستانه شمارش واضح دارک به طرز دقیقی موفق به تشخیص پیشرفت مخرب این بیماری می شود.
دکتر "ادواردو نورماندو"(Eduardo Normando) یکی از محققان این مطالعه از کالج دانشگاهی لندن اظهار داشت: اینکه حالا قادر به تشخیص گلوکوم در مراحل اولیه و پیشبینی روند پیشرفت آن هستیم، می تواند به ما در حفظ بینایی افراد کمک نماید تا بینایی خویش را از دست ندهند. بعد از تحقیقات بیشتر در مطالعات طولی، امیدواریم که آزمایش ما بتواند کاربردهای بالینی گسترده ای در بیماری گلوکوم و سایر بیماری ها داشته باشد.
این تیم همینطور در حال استفاده از این آزمایش برای تشخیص سریع سلول های صدمه دیده چشم که می تواند ناشی از شرایط دیگری به جز گلوکوم مانند از بین رفتن سلول های عصبی، تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، ام اس و زوال عقل باشد هم هستند. تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا(Macular degeneration) یا (AMD or ARMD) شایع ترین علت کوری در افراد مسن است. در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.
این فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی اخیراً توسط "آژانس نظارت بر دارو و محصولات بهداشتی بریتانیا"(MHRA) و "سازمان غذا و داروی ایالات متحده" (FDA) تأیید شده است.
محققان همینطور در حال انجام و ارزیابی آزمایش دارک در مبتلایان به بیماری ریه هستند و امیدوارند که تا آخر سال جاری، این آزمایش شاید بتواند ابزاری مناسب برای ارزیابی افرادی که به علت مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ دارای مشکلات تنفسی هستند، باشد.
آزمایش دارک توسط شرکت تازه تاسیس "نُوای"(Novai) که پروفسور کوردیرو مدیر ارشد علمی آن است، در حال تجاری سازی است.
یافته های این مطالعه در مجله" Expert Review of Molecular Diagnostics "منتشر شد.1399/02/15
20:56:01
5.0 / 5
2330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی