ثبت تصویر گرد و غبار شیطانی در مریخ

ثبت تصویر گرد و غبار شیطانی در مریخ نیو وبلاگ: كاوشگر مریخی ناسا حین حركت روی سطح سیاره سرخ، تصویر یك توده غبار شیطانی را ثبت نمود.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از دیلی میل، مریخ نورد "کنجکاوی" ناسا یک سری تصاویر جدید از مریخ به زمین ارسال کرد که نشان میدهد یک
یک گرد و غبار شیطانی در حال چرخش در سطح سیاره سرخ است.
طی هشت سال گذشته، مریخ نورد کنجکاوی ناسا در "گودال گیل"(Gale Crater) مریخ در حال حرکت بوده و تصاویر خیره کننده ای به زمین ارسال کرده است.
گودال "گِیل"، دهانه ای در مریخ است که در اثر تغییری در سطح مریخ شکل گرفته و شواهد بسیاری در خصوص وجود آب در گذشته در آن دیده می شود.
گودال گیل فصل بادی خودرا سپری می کند. بنا بر این بادهای سریع از سطح وزیده و توده های گرد و غبار به شکل عجیب و غریب را به وجود می آورد.
بنا بر اعلام پژوهشگران ناسا، توانایی مطالعه پدیده های جوی در مریخ می تواند به درک بهتر ما از فصول در سیاره مریخ کمک نماید.
از آنجائیکه این توده غباری ثبت شده با مریخ نورد کنجکاوی فاصله بسیاری داشته است، اندازه دقیق آن مشخص نشده اما احتمال ارتفاع آن به بیش از ۱۹ کیلومتر می رسد.


الان حدودا در مریخ تابستان است و بنا بر این گودال گیل در حال گرم شدن است. این گرما از اوایل بهار تا اواسط تابستان ادامه پیدا می کند.
زمانی که وزش باد در مریخ قوی می شود، می تواند خاک را از سطح جمع کرده و و توده های غباری تشکیل دهد.
"کلر نیومن"( Claire Newman) محقق ناسا اظهار داشت: ما معمولا باید تصاویر ثبت شده در مریخ را پردازش نماییم. پیش از اینکه این غبارهای شیطانی به وضوح نمایان شوند.
وی ادامه داد، این گرد و غبار شیطانی به قدری چشم گیر بود که اگر دقت کنید، می بینید که به سمت راست و در مرز شیب های تیره و روشن حرکت می کند.
بروز غبارهای شیطانی روی مریخ بسیار رایج است. اما دیدن آن حین حرکت نادر است. برای اینکه بروز آن کوتاه مدت است.
برای تهیه فیلم این غبار شیطانی، مریخ نورد کنجکاوی باید تصاویر زیادی از همان نقطه در بازه زمانی ۵ تا ۳۰ دقیقه می گرفت.
سپس تصاویر را به زمین می فرستاد تا تیم تحقیقاتی ناسا تصاویر را به هم چسبانده و فیلم متحرک آنرا تهیه کنند.
هم اکنون، مریخ نورد "کنجکاوی" تنها کاوشگر روی مریخ است. اما مریخ نورد "استقامت"(perseverance) نیز در راه رسیدن به سیاره سرخ بوده و مقرر است در اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی روی مریخ فرود آید.

مریخ نورد کنجکاوی
این کاوشگر پیچیده ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است. این خودروی شش-چرخه ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۸۹۹ کیلوگرم وزن دارد و می تواند بر روی سطح سیاره حرکت نماید و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتی متر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می دهد تا بیش از ۱۰ سال به حرکت ادامه دهد که برای بازدید از کل کفِ گودال گیل و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است. این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می تواند از خاک نمونه برداری و سنگ ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک، نمونه ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می کند.


منبع:

1399/06/12
08:39:28
5.0 / 5
1749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی