روش جدید دانشمند ایرانی جهت بررسی نحوه واكنش سرطان به ایمنی درمانی

روش جدید دانشمند ایرانی جهت بررسی نحوه واكنش سرطان به ایمنی درمانی به گزارش نیو وبلاگ پژوهشگران اسپانیایی به سرپرستی دكتر ˮبنفشه لاریجانیˮ، دانشمند ایرانی، متد جدیدی جهت بررسی نحوه واكنش بیماران مبتلا به سرطان نسبت به ایمنی درمانی عرضه كرده اند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی "دانشگاه باسک"(University of the Basque) اسپانیا، ایمنی درمانی، یکی از روش های درمان سرطان است که به سیستم ایمنی بیمار در غلبه بر بیماری کمک می نماید و تأثیر مثبت قابل توجهی در درمان سرطان دارد.
باآنکه این روش درمانی در همه بیماران پاسخ گو نیست اما در بعضی دیگر از بیماران موفقیت زیادی به دست می آورد، عوارض جانبی کمی دارد و یا بدون عوارض جانبی است. با عنایت به خطراتی که در این روش درمانی وجود دارد، احتیاج به شناسایی بیمارانی که واکنش مثبتی به آن نشان می دهند و کسانی که از آن سودی نمی برند، احساس می شود.
پژوهشگران دانشگاه باسک در بررسی جدیدی که به سرپرستی دکتر "بنفشه لاریجانی"(Banafshe Larijani)، دانشمند ایرانی این دانشگاه انجام شده است، ابزاری را عرضه کرده اند که با استفاده از یک پلت فرم میکروسکوپی پیشرفته ابداع شده است و می تواند تعامل میان سلول های ایمنی و سلول های تومور را شناسایی کند و همینطور وضعیت فعال شدن ایست های بازرسی ایمنی بدن را که واکنش ضد تومور را دریافت می کنند، اطلاع می دهد.
پژوهشگران در این پروژه، وضعیت یکی از ایست های بازرسی ایمنی بدن را مورد بررسی قرار دادند. این ایست ها در یک فرد سالم می توانند واکنش ایمنی بدن را تنظیم کنند و به جلوگیری از بیماری های التهابی و خودایمنی بپردازند.
ایست های بازرسی ایمنی، دو پروتئین را به صورت ویژه مورد بررسی قرار می دهند؛ "PD-1" که در سلول های ایمنی وجود دارد و "لنفوسیت تی"(T-lymphocytes) شناخته می شود و "PD-L1" که در سلول های ایمنی دیگر وجود دارد و روی سطح انواع متفاوتی از تومور به چشم می خورد.
هنگامی که PD-1 روی سطح لنفوسیت تی، به PD-L1 روی سطح سلول های ایمنی دیگر ملحق می شود، عملکرد ایمنی لنفوسیت تی را خاموش می کند. هنگامی که PD-L1 روی سلول های تومور بیان می شود، PD-1 در لنفوسیت تی فعال می شود؛ در نتیجه عملکرد ضد تومور آنها غیرفعال می گردد و تومور امکان نجات و پرورش یافتن را پیدا می کند. مهارکننده هایی که در ایمنی درمانی مورد استفاده قرار می گیرند، کار خویش را با مختل کردن تعامل میان PD-L1 روی تومور و PD-1 در لنفوسیت تی انجام می دهند و فعالیت ضد تومور را در بیمار بازیابی می کنند. ابزار جدیدی که این گروه پژوهشی ابداع نموده اند، می تواند با پیشبینی تأثیر درمان و مزایای بالینی آن، محدوده تعامل میان PD-1 و PD-L1 را در بافت برداری تومور تعیین کند.
لاریجانی اظهار داشت: تصمیم گیری در مورد ادامه یافتن درمان با مهارکننده ها، به وجود PD-1 و PD-L1 در بافت برداری بستگی دارد. پژوهش ما نشان داده است که مهم می باشد تا از کنش دو پروتئین نسبت به یکدیگر و تأثیر آنها بر زنده ماندن تومور مطمئن شویم.
این پژوهش، در مجله "Cancer Research" به چاپ رسید.1399/08/28
14:00:36
5.0 / 5
1103
تگهای خبر: بازی , پروژه , پژوهش , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی