پرسشی درباره شناسایی مسافران كرونایی

پرسشی درباره شناسایی مسافران كرونایی مسؤلان آژانس های مسافرتی و هتل ها می گویند هنوز به بانك اطلاعات بیماران كرونایی دسترسی ندارند. این درحالی است كه طبق اعلام وزارت بهداشت، افراد مبتلا به كرونا تا ۱۴ روز اجازه سفر ندارند و طرح محدودیت های جاده ای از امروز شروع شده و تا تطعیلی دوهفته ای كشور هم كمتر از سه روز باقی مانده است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، وزارت بهداشت هفته گذشته بخشنامه ای را به معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، رئیس سازمان هواپیمایی کشور، رئیس سازمان راهداری، مدیرعامل شرکت راه آهن و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ و تصریح کرد: از روز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه، هرگونه جابه جایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا ممنوع می باشد. معاون وزیر بهداشت گفته که این طرح در جهت بند ۷ مصوبه جلسه چهل و دوم ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد عدم جابه جایی مسافران دارای تست کرونای مثبت و با توجه به تسریع در قطع زنجیره انتقال کرونا، اجرا می شود.
مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم اعلام نموده است: همه شرکتهای حمل و نقلی موظف می باشند قبل از صدور بلیت اتوبوس، تاکسی و مینی بوس برای مسافران، کد ملی آنها را در سامانه مورد نظر وزارت بهداشت وارد کنند و در صورت مجاز بودن و تایید از جانب این وزارتخانه می توانند سفر جاده ای با وسایل حمل و نقل عمومی بین شهری داشته باشند.
از طرفی، به دنبال اجرای طرح تعطیلی شهرهای پرخطر از روز شنبه اول آذرماه، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا اظهار داشت که وزارت بهداشت با کمک وزارت ارتباطات طرحی را آماده کرده اند تا همه کسانی که کرونا مثبت می شوند از راه این طرح ردیابی و با رصد مستمر کنترل شوند. با این وجود مدیران آژانس های مسافرتی و هتل ها نسبت به چگونگی دسترسی به چنین سامانه یا بانک اطلاعاتی ای برای تشخیص افراد مبتلا به کرونا، ابراز بی اطلاعی کرده و می گویند هنوز بخشنامه یا دستورالعملی در این رابطه به آنها ابلاغ نشده است و آژانس های مسافرتی و یا هتل ها امکان تشخیص چنین افرادی را ندارند که به آنها خدمات سفر نفروشند و یا از سفر چنین افرادی جلوگیری نمایند.
معاون گردشگری قبلا که درباره رفع شبهه بخشنامه «ممنوعیت سفر افراد مبتلا به کرونا» توضیح داده و گفته بود انجام تست کرونا برای همه مسافران الزامی نیست، درباره ابلاغ همین بخشنامه توضیح داده است: این بخشنامه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا است و همه باید اجرا کنند. هرچند که با تشدید محدودیت های تردد از هفته آینده، عملا امکان اجرای تور وجود ندارد و سفر با وسایل نقلیه عمومی با عنایت به تعطیلی بیشتر مراکز، محدود خواهد شد.
بخشنامه ای که وزارت بهداشت ۲۱ آبان ماه ابلاغ نمود و چند روز پس از آن انتشار یافت، حاوی اطلاعات کلی است که فقط تاکید می کند جابه جایی مسافران مبتلا به کرونا به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست ممنوع می باشد. باآنکه ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت بعدها توضیح دادند که ضرورتی برای عرضه نتیجه منفی تست کرونا هنگام سفر و جابه جایی نیست و فقط افرادی که اطلاعات آنها در سامانه وزرات بهداشت ثبت شده است تا ۱۴ روز اجازه جابه جایی ندارند، اما جزئیات بیشتری درباره چگونگی دسترسی مراکزی مثل شرکتهای مسافرتی و حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی و مراکز اقامتی به بانک اطلاعاتی بیماران شناسایی شده را هنوز مشخص نکرده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم ۱۷ آبان ماه پیامی را در توئیتر با این محتوا منتشر نموده بود: «با ابلاغ وزارت بهداشت بر پایه دولت الکترونیکی، بزودی مبتلایان کووید ۱۹ امکان استفاده از قطار بین شهری، پروازهای هواپیمایی و تاکسی های اینترنتی را در دوران بیماری و قرنطینه ندارند.» بهنام ولی زاده - سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات - هم توئیت مشابهی را منتشر نموده بود: «با دستور معاون وزیر ارتباطات از هفته گذشته پیاده سازی این کار را آغاز کرده ایم. وب سرویس وزارت بهداشت و مرکز ملی تبادل اطلاعات آماده شده، با اتصال شرکتهای هواپیمایی، رجا، اپلیکیشن ها و سایت های فروش بلیت، مبحث تکمیل خواهد شد که در حال انجام می باشد.»
با وجود چنین مقدمه چینی ها و توضیحاتی اما هنوز مراکز فروش بلیت هواپیما، اتوبوس و قطار، شرکتهای حمل و نقل و مراکز اقامتی نمی دانند از راه چه سامانه ای باید کد ملی مسافر را وارد کنند تا به اطلاعات بیمار احتمالی دسترسی پیدا کنند و از سفر مبتلایان کرونا جلوگیری شود.
منبع:

1399/08/29
12:22:38
5.0 / 5
1071
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی