ابداع كلاهی جهت بررسی مغز نوزادان

ابداع كلاهی جهت بررسی مغز نوزادان پژوهشگران انگلیسی، فناوری جدیدی جهت بررسی ساده تر مغز نوزادان ابداع نموده اند كه با كمك یك كلاه كوچك صورت می گیرد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، گروهی از دانشمندان و مهندسان انگلیسی، از فناوری جدیدی برای تصویربرداری از مغز نوزادان و خردسالان ابداع نموده اند. آنها امیدوارند که این فناوری، به پژوهشگران امکان دهد تا فعالیت مغز نوزادان را در محیط های طبیعی بدون احتیاج به دستگاههای پرهزینه ام آرآی بررسی نمایند.
"راب کوپر"(Rob Cooper)، پژوهشگر "کالج دانشگاهی لندن"(UCL) و سرپرست این پروژه اظهار داشت: اطلاعات بسیاری در مورد نحوه رشد مغز وجود دارند که ما هنوز از آنها خبر نداریم. بخش عمده مشکل ما این است که بررسی مغز نوزادان با اسکنرهای قدیمی، کار بسیار دشواری به حساب می آید.
وی ادامه داد: همانطور که همه والدین می دانند، نوزادان شش ماهه بسیار فعال می باشند. آنها دائما حرکت می کنند و حواسشان به آسانی پرت می شود. جهت استفاده از روشی مانند ام آرآی، بیمار باید کاملا بی حرکت بماند که این مورد در نوزادان، حدودا غیر ممکن است؛ مگر این که در خواب باشند و یا به آنها داروی آرام بخش داده شود.
سیستمی که این گروه پژوهشی ابداع نموده اند، نسل جدیدی از کلاه های پوشیدنی است که در آن از "برش نگاری" یا "توموگرافی"(Tomography) استفاده می شود. اولین نمونه این سیستم معروف به "LUMO" را شرکت فناوری پزشکی "Gowerlabs" تأمین کرده است.
هر شش ضلعی روی کلاهک، شامل سه منبع LED و چهار سنسور است. برای تشخیص تغییرات اکسیژن رسانی مغز، از نور مادون قرمز نزدیک استفاده می شود.پژوهشگران می توانند به واسطه این تغییرات، به نقشه برداری از بخش های گوناگون مغز بپردازند که به صورت فعال در زمان واقعی کار می کنند.
نزدیکترین فناوری به این روش جدید، "طیف شناسی فروسرخ نزدیک"(fNIRS) است اما دستگاههای مبتنی بر این روش، وضوح مکانی محدودی دارند و هنوز هم به هدست های بزرگ نیازمند هستند. پژوهشگران باور دارند که این فناوری تصویربرداری جدید، یک پیشرفت چشم گیر است.
پژوهشگران، این فناوری را روی نوزادان شش ماهه آزمایش کردند و دریافتند که واقعا موثر است. آنها انتظار دارند که این تکنولوژی جدید به متخصصان علوم اعصاب امکان دهد تا به بینش های جدیدی در مورد فعالیت مغز نوزادان در محیطهای طبیعی دست یابند.
"الیزابتا ماریا فریجیا"(Elisabetta Maria Frijia)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: روشی که ما ابداع کرده ایم، ایمن، بدون صدا و پوشیدنی است و نسبت به فناوری های همتای خود، وضوح بیشتری دارد. ما امیدواریم که این نسل جدید از فناوری ها، به پژوهشگران طیف وسیعی از حوزه ها امکان دهد تا اطلاعات بیشتری را در مورد نحوه رشد مغز نوزادان به دست آورند و روش های جدیدی را برای تشخیص، نظارت و در نهایت درمان بیماری های عصبی مانند اوتیسم و فلج مغزی عرضه کنند.
این پژوهش، در مجله "NeuroImage" به چاپ رسید.
منبع:

1399/09/06
17:15:34
5.0 / 5
841
تگهای خبر: اطلاعات , پروژه , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی