سگ ها بوی كروناویروس را حس می كنند! علم چه می گوید؟

سگ ها بوی كروناویروس را حس می كنند! علم چه می گوید؟ نیو وبلاگ سگ ها بوی كروناویروس را حس می كنند! علم چه می گوید؟


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس تایمز، البته این سه سگ تنها نیستند. در سرتاسر جهان، سگ سانان دیگری هم در حال آموزش دیدن برای تشخیص بوی عفونت کووید-۱۹ هستند. مربیان سگ ها ادعا می کنند نتایج به دست آمده خارق العاده است و در بعضی موارد، آنها می گویند که سگها می توانند ویروس را تقریباً با دقت کامل تشخیص دهند. دانشمندان دخیل در این تحقیقات معتقدند که سگ ها می توانند به کنترل همه گیری کمک کنند چونکه آنها می توانند در هر ساعت صدها نفر را در مکان های شلوغ مانند فرودگاه ها و استادیوم های ورزشی بررسی نمایند. این روش بسیار ارزان تر از روش های آزمایش معمول مثل آزمایش تقویت RNA یا همان PCR است.
اما بیشتر این یافته ها هنوز مورد بررسی و انتشار قرار نگرفته اند و ارزیابی این ادعاها را برای جامعه علمی بزرگ تر دشوار می کند.
محققانی که روی آزمایش های متداول ویروسی کار می کنند می گویند، نتایج اولیه گروه سگ ها اعجاب انگیز و امیدوار کننده است. اما سوال اینجاست که آیا می توان روند کار را تا جایی پیش برد که حیوان ها بتوانند تأثیر معناداری بر همه گیری بگذارند.
در تاریخ ۳ نوامبر، گروه هایی که با حیوانات کار می کردند در یک کارگاه آنلاین به نام گروه بین المللی K۹ برای به اشتراک گذاشتن نتایج اولیه آزمایشات و بهبود روند همکاری در تحقیقاتشان با یکدیگر دیدار کردند.
هولگر ولک(Holger Volk)، متخصص مغز و اعصاب دامپزشکی در دانشگاه دامپزشکی "هانوفر" در آلمان که در کوشش برای آموزش و مطالعه سگ های استشمام کننده کووید-۱۹ است و در این مراسم سخنرانی نکرد می گوید: هیچکس نمی گوید که سگ ها می توانند جایگزین دستگاههای آزمایش PCR شوند اما نتایج حاصل از کار آنها می تواند بسیار امیدوارکننده باشد.
حس شگفتی
انسان ها برای دهه ها از حس بویایی فوق العاده سگ ها بهره برده اند. بینی سگ ها ۳۰۰ میلیون گیرنده بویایی دارد، در صورتی که انسان پنج تا شش میلیون گیرنده بویایی دارد. این گیرنده ها به آنها این امکان را می دهد میزان کمی از بو را که انسان ها قادر به تشخیص آن نیستند، تشخیص دهند. سگ های بویاب برای ما آشنا هستند مانند سگ هایی که در فرودگاه ها برای یافتن سلاح گرم، مواد منفجره و مخدر مورد استفاده قرار می گیرند. دانشمندان همینطور سگ ها را برای تشخیص برخی سرطان ها و مالاریا آموزش داده اند، اما از این حیوانات به صورت معمول برای این منظور استفاده نمی گردد.
محققان قطعا نمی دادند سگ ها چه چیزی را بو می کشند اما بسیاری گمان می کنند بیماری ها سبب می شوند بدن انسان الگوی متمایز از ترکیبات آلی فرار(VOC) را ترشح کند. این مولکول ها به سادگی تبخیر می شوند و بویی ایجاد می کنند که سگ ها می توانند آنرا استشمام کنند. بررسی قبلی ویروس های غیر کووید(COVID) نشان داده است که عفونت های ویروسی دیگر هم امکان دارد سبب ایجاد این ماده در بدن شوند.
توجه خیلی از دانشمندانی که روی سگ های بویاب کار می کنند در ابتدای همه گیری به ویروس کرونا جلب شد. آنها سگ های خویش را آموزش دادند که بوی نمونه ها(اغلب عرق افراد) را در ظروف استریل استشمام کنند و در صورت تشخیص عفونت زمین را چنگ بزنند یا روی زمین بنشینند. در آزمایشات انجام شده در فرودگاه های امارات متحده عربی، فنلاند و لبنان از سگ ها برای تشخیص کووید-۱۹ در نمونه ی عرق مسافران استفاده می نمایند و سپس مسافران را با آزمایش های معمول بررسی می کنند. طبق اطلاعات عرضه شده در جلسه K۹، سگ ها در فنلاند و لبنان مواردی را چند روز پیش از مثبت شدن آزمایش ویروس شناسایی کرده اند که نشان داده است آنها می توانند پیش از شروع علایم، عفونت را تشخیص دهند.
ریاض سرکیس(Riad Sarkis) جراح و محقق در دانشگاه سنت جوزف در بیروت، عضوی از یک پروژه فرانسوی-لبنانی است که ۱۸ سگ را آموزش داده است. سارکیس از دو سگ که بهترین عملکرد را داشتند در آزمایش فرودگاه لبنان استفاده نمود. این سگها ۱۶۸۰ مسافر را بررسی کردند و ۱۵۸ مورد کووید-۱۹ پیدا کردند که با آزمایش PCR صحت آن تایید شد.
طبق نتایجی که هنوز منتشر نشده این حیوانات به درستی نتایج منفی را با دقت ۱۰۰٪ شناسایی نمودند و ۹۲٪ موارد مثبت را به درستی تشخیص دادند.
سارکیس که بزودی قصد استفاده از سگ ها در مدارس، بانکها و زندان ها را دارد و در حال کار با یک مرکز خرید برای آزمایش کووید-۱۹ با استفاده از حیوانات است می گوید: این روش بسیار دقیق، عملی، ارزان و قابل تولید است.
ایزابلا اکرل(Isabella Eckerle) ویروس شناس در بیمارستان های دانشگاه ژنو در سوئیس می گوید، این روش به خصوص برای کشورهای کم درآمد با فضاهای آزمایشگاهی محدود مناسب می باشد.
اندازه نمونه ها
فقط یک مقاله رسمی انتشار یافته از گروه تحقیقاتی دکتر ولک در مورد تأثیر استشمام کووید-۱۹ توسط سگ ها وجود دارد. او این تحقیق را یک مطالعه آزمایشی توصیف می کند. محققان هشت سگ را به وسیله نمونه های گرفته شده از دهان و حلق هفت فرد بستری شده در بیمارستان و هفت فرد سالم آموزش دادند. سگها ۸۳٪ موارد مثبت و ۹۶٪ موارد منفی را شناسایی نمودند.
میزان مثبت و منفی کاذب حاصل از آزمایش PCR بسته به نوع تست استفاده شده و زمان انجام آزمایش متفاوت می باشد. بر طبق یک بررسی اصولی که بعنوان پیش چاپ در مجله medRxiv انتشار یافته است میزان منفی کاذب آزمایشات RT-PCR در صورت آزمایش مجدد تکرار نمونه مشابه دو تا ۳۳٪ نشان داده شده است. طبق اسناد انتشار یافته دولت، حداکثر ۴٪ از نتایج آزمون PCR انگلیس می تواند مثبت کاذب باشد.
سینتیا اتو(Cynthia Otto) که مرکز سگ های کارگر پن در دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا را هدایت می کند و همینطور با سگ های بویاب کووید-۱۹ کار می کند، می گوید: منتقدان می گویند در مطالعات روی سگ های ژرمن از نمونه ی تعداد خیلی کمی از بیماران استفاده شده است. سگ ها امکان دارد به جای کووید-۱۹، رایحه خاص نمونه ها را شناسایی کنند. وی در تحقیقات خود که هنوز منتشر نشده است، دریافته که سگها می توانند تفاوت بین نمونه ادرار یا عرق افراد مبتلا به کووید-۱۹ را از افراد فاقد این بیماری تشخیص دهند. وی در حال کار با شیمیدانان است تا بفهمد سگ ها کدام ترکیبات ترشح شده را استشمام می کنند. مقاله ای در توصیف این مورد در دست بررسی می باشد.
او می گوید: سگ ها این کار را انجام می دهند اما مشکل ما بعنوان انسان ناآگاهی از چیزی است که می تواند سگ ها را گیج کند. گروه تحقیقاتی وی در کوشش برای جمع آوری یک مجموعه اطلاعاتی بزرگ، در حال جمع آوری نمونه عرق از ۱۰۰۰ تی شرت پوشیده شده در طول شب توسط افرادی است که آزمایش کووید-۱۹ مثبت و یا منفی داشته اند.
گروهی در فرانسه به سرپرستی دانشمند دامپزشک دومینیک گراندژان(Dominique Grandjean) در دانشکده دامپزشکی ملی آلفورت در نزدیکی پاریس مقاله شان را در ماه ژوئن در سرور قبل از چاپ bioRxiv منتشر نموده اند. محققان همچون سارکیس، به هشت سگ آموزش دادند تا کووید-۱۹ را در ۱۹۸ نمونه عرق کشف کنند، که حدودا نیمی از نمونه ها در ارتباط با افراد مبتلا به این بیماری بود. وقتی نمونه های مثبت بین نمونه های منفی قرار گرفتند سگ ها موفق شدند ۸۳ تا۱۰۰ % آنها را شناسایی کنند. در این مقاله مشخص نشده است که سگ ها در تشخیص نتایج منفی چقدر موفق بوده اند. این تحقیق حالا در یک مجله در حال بررسی است، اما گراندجین می گوید، این روند آسان نبوده است. انتشار مقالاتی در مورد سگ های بویاب بسیار دشوار است چونکه بیشتر بازنگری کنندگان در مورد سگ های تربیت شده کارگر چیزی نمی دانند.
فیودور اورنوف، دانشمند مهندسی ژنتیک که در حال کار بر روی آزمایش کووید-۱۹ در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است، می گوید: داده های آن مطالعه امیدوار کننده به نظر می رسند. اما او مایل است مجموعه داده های بزرگتری در مورد چگونگی شناسایی نمونه های مثبت و منفی توسط سگ ها مشاهده کند. او همینطور خاطرنشان کرد که در عملکرد سگ های مختلف تنوع وجود دارد بعنوان مثال در تحقیقات گراندژان، دو سگ توانستند کل ۶۸ نمونه مثبت را پیدا کنند در حالیکه سگ دیگر موفق به تشخیص ۴۷ نمونه مثبت از کل ۵۷ نمونه مبتلایان شد و نتوانست ۱۰ نمونه را تشخیص دهد.
جیمز لوگان(James Logan)، محقق بیماری های عفونی در دانشکده بهداشت و پزشکی تروپیکال لندن، که در حال آموزش و مطالعه سگ های تشخیص دهنده کووید-۱۹، همچون استورم، مپل و آشر است می گوید: پیش از اینکه جامعه علمی بزرگتری بتوانند میزان مفید بودن سگ ها را ارزیابی کنند، گروه های تحقیقاتی باید تعداد نمونه های خویش را بالا برند.
او می گوید: مهم نیست که به سرعت ادعاهای بزرگ خودمان را اعلام نماییم در صورتی که داده ها و اطلاعات کمی داریم.
منبع:

1399/09/09
12:22:25
5.0 / 5
761
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی