بهبود سریع بیماری كووید-۱۹ با تركیب دو دارو

بهبود سریع بیماری كووید-۱۹ با تركیب دو دارو خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد، افزودن داروی آرتریت به نام باریسیتینیب (Baricitinib) به موارد درمانی کووید-19 که شامل داروی ضدویروسی ازجمله رمدیسیور (remdesivir) باشد، ممکنست مدت زمان بهبودی درمان را یک روز یا بیشتر خصوصاً در افراد با بیماری کووید شدید کم کند.


به نقل از نیویورک تایمز، نتایج این کار آزمایی بالینی با حمایت دولت بیش از سه هفته بعد از صدور مجوز استفاده اضطراری سازمان غذا و دارو ایالات متحده، اطلاع رسانی شده است. در ماه گذشته، سازمان بهداشت جهانی به سبب عدم وجود شواهد در مورداستفاده از این دارو استفاده از رمدیسیور را بعنوان درمانی برای بیماران کووید-۱۹ سفارش کرد. در ماه جاری خیلی از پژوهشگران، از عدم پشتیبانی از داده های پیشرفت تحقیقات دارویی خود ناخشنود هستند.
نتایج محدودی که پیش ازاین بوسیله اخبار منتشرشده بود، نشان میدهد بیماران مبتلابه کووید-۱۹ بستری در بیمارستان تحت درمان با باریسیتینیب و رمدیسیور یک روز سریع تر از کسانی که تنها رمدیسیور دریافت کرده بودند، بهبود یافتند.
برخی استفاده از درمان ترکیبی به سبب قیمت بالای باریسیتینیب که ممکنست برای هر بیمار حدود ۱۵۰۰ دلار باشد و همین طور عوارض جانبی مانند لخته شدن خون را مورد سوال قراردادند. چندین پزشک سوال کردند که آیا افزودن باریسیتینیب باارزش است، برای اینکه استروئیدهایی مانند دگزامتازون ارزان و به شکل گسترده در دسترس هستند. البته تصور می شود که باریسیتینیب و دگزامتازون با مهار التهاب بیش ازحد در درمان بیماران مبتلابه کووید شدید کارایی دارند.
اما مقاله جدید منتشرشده در مجله پزشکی نیوانگلند جزئیات بیشتری به نتایج منتشرشده افزوده است. در این مقاله ذکرشده است که بعضی از زیرگروه های بیماران از افزودن باریسیتینیب بسیار بیشتر از دیگران بهره مند می شوند. در این کار آزمایی بیش از ۱۰۰۰ بیمار بیمارستانی مبتلابه کووید-۱۹ شرکت کردند و همگی آنان داروی رمدیسیور دریافت نمودند. افراد نیازمند به میزان بالای اکسیژن و یا دستگاه تنفس مصنوعی غیرتهاجمی داروی باریسیتینیب نیز دریافت نمودند و هشت بار سریع تر بهبود یافتند.
دکتر بوگوما کابیسن تیتانجی، پزشک بیماریهای عفونی در دانشگاه اموری ایالات متحده و پیشگام مطالعات اولیه باریسیتینیب مقابل ویروس کرونا، می گوید: «من فکر می کنم داده ها به وضوح نقش باریسیتینیب را در درمان سریع تر بیماری کووید-۱۹ پشتیبانی می کنند».
دکتر تیتانجی همین طور خاطرنشان کرد، داده ها حاکی از آنست که در صورت استفاده از باریسیتینیب با داروی رمدیسیور تعداد مرگ ومیر بیماران و استفاده از دستگاه تنفس نیز کاهش می یابد؛ اما این نتایج، مانند نتایجی که زمان بهبودی سریع تری را بیان می کند در میان شرکت کنندگان آزمایش یکسان نبود.
دکتر لورن هندرسون، روماتولوژیست کودکان در بیمارستان کودکان بوستون اظهار نمود: نتایج و احتمال وجود گزینه درمانی دیگری مقابل ویروس کرونا دلگرم کننده است.
اما وی و چندین متخصص دیگر افزودند: هنوز ممکنست دگزامتازون پیش فرض دارویی برای بیماران کووید-۱۹ شدید باشد که به پشتیبانی تنفسی نیاز دارند.
نتایج تحقیقات نشان داده است، دگزامتازون، برخلاف باریسیتینیب از مرگ ومیر بیماران مبتلابه کووید شدید جلوگیری می کند. دکتر ارین مک کراری، داروشناس بیماریهای عفونی در دانشگاه پیتسبورگ اظهار داشت: دگزامتازون داروی ارزان و قابل دسترس است، درحالی که باریسیتینیب بیشتر بعنوان یک داروی خاص در نظر گرفته می شود و بطور بالقوه موانعی در زنجیره تامین به وجود می آورد.
چندین متخصص نیز به آزمایش های دیگر موسسه ملی بهداشت اشاره کردند که مقایسه ای با دو روش درمانی را اجرا کردند؛ در یک روش بیماران بستری شده در بیمارستان را با رمدیسیور و باریسیتینیب تحت درمان قرار دادند و گروه دیگری که برای آنان رمدیسیور را با دگزامتازون تجویز کردند. دکتر مک کری همین طور به اهمیت مطالعه بیمارانی که هم باریسیتینیب و هم دگزامتازون دریافت می کنند، برای تعیین وجود مزایای فزاینده اشاره نمود.
دکتر آندره کالیل، پزشک بیماری عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا و محقق اصلی مقاله جدید اشاره کرد: درحالی که دگزامتازون قبلا بعنوان یک درمان کاملا پذیرفته شده برای کووید-۱۹ تبدیل گشته است، اما این استروئید هنوز به مطالعه بیشتری نیاز دارد. وی به خیلی از مسائل جدی ایمنی با این دارو اشاره نمود. مانند سایر استروئیدها، دگزامتازون که به شکل گسترده التهاب را می کاهد، می تواند با عوارض جانبی ناخواسته ای ازجمله تشدید شرایطی مانند دیابت یا پوکی استخوان همراه شود.1399/09/24
14:10:17
5.0 / 5
971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی