نمونه برداری كمتر از تومورهای سرطانی با روش جدید

نمونه برداری كمتر از تومورهای سرطانی با روش جدید به گزارش نیو وبلاگ خراسان رضوی محققان سرطان در کمبریج، تکنیک پیشرفته محاسباتی را با استفاده از اسکن های معمول پزشکی بوجود آورده اند که می تواند پزشکان را قادر به نمونه برداری کمتر اما دقیق تر از تومور کند.به نقل از کمبریج ایندیپندت، محققان سی تی اسکن (پرتونگاری مقطعی محاسبه شده) را با تصاویر سونوگرافی ترکیب کرده اند تا یک راهنمای بصری برای پزشکان ایجاد کنند تا آنان را قادر سازد از نمونه برداری های هدفمندتری برای نمونه برداری از پیچیدگی کامل تومور استفاده کنند. در آینده این روش حتی می تواند جایگزین نمونه برداری های بالینی با نمونه برداری های مجازی شود تا بیماران را از روش های تهاجمی در امان نگه دارد.

این تحقیق با سرپرستی پروفسور ایویس سالا، از گروه رادیولوژی مرکز تحقیقات سرطان کمبریج انگلستان، انجام شد. وی اظهار داشت: «این مطالعه یک نقطه عطف مهم برای نمونه برداری دقیق از بافت را فراهم می آورد و به راستی محدودیت ها را در تبدیل تحقیقات پیشرفته به مراقبت های بالینی عادی کنار می زنیم.»

اکثر بیماران سرطانی برای گرفتن ناهمگنی تومور خود که همان تنوع ژنتیکی کامل سلول های درون تومور است، تحت یک یا چند نمونه برداری قرار می گیرند. درک این نکته برای انتخاب بهترین روش درمانی کلیدی است، چونکه سلول های مختلف از نظر ژنتیکی امکان دارد به درمان ها واکنش متفاوتی نشان دهند. کاهش تعداد این نمونه برداری ها و اطمینان از نمونه برداری دقیق آنها از سلول های مختلف بخصوص برای بیماران مبتلا به سرطان تخمدان، از اهمیت زیادی برخوردارست.

سرطان تخمدان سروز درجه بالا (HGSO) شایع ترین نوع سرطان تخمدان است و بعنوان «قاتل خاموش» شناخته می شود چونکه بهبود علایم اولیه آن دشوار است. تومورهای HGSO همینطور از سطح ناهمگنی بالایی برخوردار می باشند و ما می دانیم که بیماران با سلول های سرطانی از نظر ژنتیکی متفاوت، واکنش های ضعیف تری به درمان دارند.

پروفسور سالا یک گروه چند رشته ای متشکل از رادیولوژیست ها، فیزیکدانان، تومور شناسان و دانشمندان محاسبات را با بهره گیری از تکنیک های نوین محاسباتی برای آشکار کردن ناهمگنی تومور از تصاویر پزشکی استاندارد، هدایت می کند. این تحقیق جدید شامل گروه کوچکی از بیماران مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته بود که پیش از شروع دوره شیمی درمانی قرار بود نمونه برداری با هدایت سونوگرافی انجام دهند.بیماران در این مطالعه ابتدا تحت سی تی اسکن استاندارد قرار گرفتند که از اشعه ایکس و محاسبات برای ایجاد یک تصویر سه بعدی از تومور، با بهره گیری از چندین برش تصویری از بدن استفاده می نماید. سپس فرآیند رادیومیک که از محاسبات قوی برای تجزیه و تحلیل و استخراج اطلاعات اضافی از داده های غنی تصاویر سی تی اسکن استفاده می نماید، برای شناسایی و نقشه برداری از خصوصیت ها و مناطق مجزای تومور استفاده شد.

محققان سپس تصویر اولتراسوند تومور و تصویر ترکیبی را بر هم منطبق کردند که با موفقیت تنوع سلول های سرطانی را گرفته بود و برای هدایت روش نمونه برداری استفاده شد.

محقق همکار، دکتر لوسیان بیر، از گروه رادیولوژی و برنامه سرطان تخمدان مرکز کمبریج اظهار داشت: «تحقیق ما یک گام به جلو برای تجزیه غیر تهاجمی ناهمگنی تومور با بهره گیری از رادیومیک در مکان اصلی تومور، مبتنی بر سی تی استاندارد مراقبت، برای نمونه برداری های هدفمند با هدایت سونوگرافی است.»

محقق دیگر این برنامه، پائولا مارتین گونزالس اضافه کرد: «ما حالا از این روش در یک تحقیق بالینی بزرگ تر استفاده خواهیم کرد.»

هنگامی که برای نخستین بار در حال تشخیص سرطان هستید، احساس می کنید که بر روی یک تسمه نقاله قرار گرفتید، هر قسمت از طریق بسیار پراسترس است. این روش پیشرفته جدید، احتیاج به چندین روش را می کاهد و به بیماران فرصت بیشتری می دهد تا با شرایط خودسازگار شوند. تشخیص دقیق تر تهاجم کمتر به بدن و ذهن را امکان پذیر می کند و فقط می تواند بعنوان پیشرفت مثبت دیده شود.

هدف این تحقیق ایجاد انقلابی در درمان سرطان با بهره گیری از یکپارچگی مجموع داده های بیمار از چندین منبع؛ آزمایش خون، نمونه برداری، تصویربرداری پزشکی و آزمایش های ژنتیکی برای اطلاع و پیشبینی بهترین تصمیمات درمانی برای هر فرد است.

بودجه این مطالعه توسط مرکز تحقیقات سرطان انگلستان و بنیاد مارک برای تحقیقات سرطان تأمین شد.
1399/10/22
15:19:15
0.0 / 5
999
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی