تشخیص نشانگرهای زیستی با كمك یك برچسب سوزنی

تشخیص نشانگرهای زیستی با كمك یك برچسب سوزنی نیو وبلاگ: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، یک برچسب دارای سوزن های ریز ابداع نموده اند که می تواند به تشخیص نشانگرهای زیستی کمک نماید.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی "دانشگاه واشنگتن در سن لوئیس"(WUSTL)، یک برچسب دارای سوزن های ریز ابداع نموده اند که می توان آنرا روی پوست به کار برد. این برچسب به خاطر حساسیت بی سابقه ای که دارد، به پزشکان امکان می دهد تا وجود زیست نشانگر را تشخیص دهند.
این فناوری، هزینه کمی دارد و استفاده از آن برای پزشکان و خود بیماران ساده است. این برچسب می تواند لزوم مراجعه به بیمارستان را برای گرفتن خون از بین ببرد.
"سریکانث سینگاماننی"(Srikanth Singamaneni)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این برچسب های سوزنی علاوه بر هزینه کم و سهولت استفاده، مزیت دیگری نسبت به گرفتن خون دارند که شاید برای تعدادی از افراد، مهم ترین خاصیت آن باشد. سوزن های این برچسب حدودا بدون درد هستند.
یافتن نشانگر زیستی با بهره گیری از برچسب های سوزنی، به آزمایش خون شباهت دارد اما بجای استفاده از محلول برای یافتن و تعیین کمیت نشانگر زیستی در خون، سوزن ها مستقیما آنرا از مایعی که سلول های ما را در پوست احاطه کرده است، می گیرند که "مایع میان بافتی پوست"(ISF) نامیده می شود. بعد از گرفتن نشانگرهای زیستی، وجود و کمیت آنها با بهره گیری از فلورسنس شناسایی می شود.
مایع میان بافتی پوست، منبعی غنی از مولکول های زیستی است که همه چیز از پیام رسان های عصبی گرفته تا ضایعات سلولی را به صورت انبوه در بر دارد. روش های متداول جهت بررسی زیست نشانگرها در مایع میان بافتی پوست، به استخراج مایع میان بافتی از پوست نیاز دارد. این روش دشوار است و معمولا میزان مایع میان بافتی پوست قابل دستیابی، برای تجزیه و تحلیل کافی نیست. این یک مانع بزرگ برای توسعه فناوری زیست سنسور مبتنی بر سوزن های ریز است.
روش دیگر، گرفتن مستقیم نشانگر زیستی موجود در مایع میان بافتی پوست بدون نیاز به استخراج مایع میان بافتی است. در چنین شرایطی، گرفتن نشانگر زیستی به مقدار کافی، ساده نیست.
پژوهشگران برای برطرف نمودن این مشکل، از نانوبرچسب های فلورسنت فوق العاده درخشان استفاده کردند. این برچسب ها در مقایسه با برچسب های فلورسنت قدیمی، درخشان تر هستند و می توان آنها را حتی در تراکم پایین بسادگی تشخیص داد.
این برچسب ها، خاصیت هایی دارند که می تواند تاثیر واقعی در حوزه پزشکی، مراقبت از بیماران و پژوهش داشته باشد.
این برچسب ها امکان بررسی نشانگرهای زیستی را فراهم می کند؛ خصوصاً هنگامی که موضوع درک مصونیت در بیماریهای جدید فراهم می شود.
این پژوهش، در مجله "Nature Biomedical Engineering" به چاپ رسید.
منبع:

1399/11/05
22:14:46
0.0 / 5
1026
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی