افشای اسرار خطای دید با كمك مغز مصنوعی

افشای اسرار خطای دید با كمك مغز مصنوعی به گزارش نیو وبلاگ محققان دانشگاه ˮکمبریجˮ با استفاده از داده های جمع آوری شده طی دهه ها از مطالعات ادراک حرکت انسان، یک شبکه عصبی مصنوعی را آموزش داده اند تا سرعت و جهت توالی تصویر را تخمین بزند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، این سیستم جدید "MotionNet" نام دارد و برای مطابقت نزدیک با ساختارهای پردازش حرکت درون مغز انسان طراحی شده است. این امر به محققان این امکان را داد تا خصوصیت های پردازش بینایی انسان را که به صورت مستقیم در مغز قابل اندازه گیری نیست، کشف کنند.
در این مطالعه که یافته های آن در مجله "Vision" انتشار یافته است محققان از این سیستم مصنوعی برای توصیف چگونگی ترکیب اطلاعات فضا و زمان در مغز برای ایجاد درک یا برداشت نادرست از تصاویر متحرک استفاده می نمایند. مغز را می توان به سادگی گول زد. بعنوان مثال اگر یک لکه سیاه در سمت چپ صفحه وجود داشته باشد زمانیکه یک لکه سیاه در سمت راست ظاهر شود، محو می شود. ما حرکت لکه از چپ به راست را مشاهده خواهیم کرد که این حرکت "فی"(phi) نامیده می شود. اما اگر لکه ای که در سمت راست ظاهر می شود یک لکه سفید روی زمینه ای تیره باشد ما حرکت لکه از راست به چپ را مشاهده خواهیم کرد که این حرکت را "حرکت معکوس فی"(reverse-phi) می نامند.
محققان با استفاده از حرکت معکوس فی در سیستم MotionNet، دریافتند که این سیستم هم همانند مغز انسان گرفتار اشتباهاتی در درک می شود. اما بر خلاف مغز انسان، آنها می توانند از نزدیک به سیستم مصنوعی نگاه کنند تا دلیل این اتفاق را دریابند. آنها دریافتند که نورون ها در جهت حرکت تنظیم می شوند و در MotionNet، حرکت معکوس فی سبب تحریک نورون های تنظیم شده در جهت مخالف حرکت واقعی می شود.
سیستم مصنوعی همینطور اطلاعات جدیدی راجع به این خطای رایج دید نشان داد و محقان دریافتند برخلاف آنچه انتظار می رود سرعت حرکت معکوس فی تحت تاثیر فاصله نقاط قرار دارد. به نظر می آید نقاطی که با سرعت ثابت حرکت می کنند اگر فاصله کمی از هم فاصله داشته باشند سریع تر حرکت می کنند و اگر در فاصله بیشتری از هم قرار بگیرند آهسته تر حرکت می کنند.
دکتر "روبن ریدوکس"(Reuben Rideaux) محقق این مطالعه از دانشکده روانشناسی دانشگاه کمبریج اظهار داشت: اندازه گیری مستقیم آنچه در مغز انسان هنگام درک حرکت اتفاق می افتد بسیار دشوار است. حتی بهترین فناوری پزشکی هم نمی تواند عملکرد کل سیستم را به ما نشان دهد اما ما با MotionNet دسترسی کاملی به این مورد داریم.1399/12/11
15:01:06
0.0 / 5
809
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی