شناسایی نمونه های مثبت كووید-19 توسط سگ ها با دقت 96 درصد

شناسایی نمونه های مثبت كووید-19 توسط سگ ها با دقت 96 درصد محققان دانشگاه پنسیلوانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند سگ های آموزش دیده می توانند نمونه های مثبت کووید-۱۹ را با دقت ۹۶ درصد شناسایی کنند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، تحقیقاتی که به تازگی در مجله "PLOS ONE" انتشار یافته است نشان داده است که سگ های آموزش دیده می توانند نمونه های مثبت کووید-۱۹ را با دقت ۹۶ درصد تشخیص دهند.
"سینتیا اوتو"(Cynthia Otto) نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر مرکز سگ های آموزش دیده دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا اظهار داشت: این یک کار ساده نیست که ما از سگ ها بخواهیم آنرا انجام دهند. سگ ها باید در تشخیص بوی عفونت خاص عمل کنند بنابراین باید آنها در معرض طیف وسیعی از بوی افراد مختلف(مردان و زنان، بزرگسالان و کودکان، افراد از قومیت ها و مناطق مختلف) قرار گیرند.
در این مطالعه اولیه محققان دریافتند که سگ ها می توانند چنین کاری انجام دهند اما آموزش آنها باید با دقت زیاد و در حالت ایده آل با نمونه های زیادی ادامه یابد. این یافته ها به تحقیق دیگری که محققان آنرا "مطالعه تی شرت" نامیده اند، منجر گردید و طی آن سگ ها آموزش دیدند تا بتوانند بوی بین کووید-۱۹ مثبت، منفی و واکسینه شده را بر مبنای ترکیبات آلی فرار که بر روی تی شرت پوشیده شده می مانند، تفاوت قائل شود.
محققان این مطالعه سال ها تجربه آموزش سگ ها به جهت اینکه آنها بتوانند در موارد پزشکی هم کارآمد باشند را دارند به طوریکه بعضی از آنها می توانند سرطان تخمدان را شناسایی کنند. هنگامی که بیماری همه گیر به بازار آمد محققان تصمیم گرفتند از این مهارت برای طراحی یک مطالعه برای شناسایی ویروس کرونا توسط آنها استفاده کنند.
محققان این مطالعه نمونه های مثبت ویروس کرونا بیماران بزرگسال و کودکان و همینطور نمونه هایی از بیمارانی که آزمایش منفی داشتند جمع آوری کردند تا بتوانند آزمایشات را انجام دهند.
ابتدا محققان آنها را آموزش دادند تا رایحه ای متمایز و ماده ای مصنوعی معروف به ترکیب تشخیص جهانی(UDC) را تشخیص دهند. سپس آنها از یک "چرخ بو"(scent wheel) استفاده کردند که در آن هر یک از ۱۲ پورت با نمونه های متفاوتی بارگذاری شده بود و وقتی سگ به پورت حاوی ترکیب تشخیص جهانی پاسخ می داد به آن پاداش می دادند.
هنگامی که سگ ها به صورت مداوم به رایحه ترکیب تشخیص جهانی پاسخ دادند، محققان آغاز به آموزش آنها کردند تا آنها بتوانند به نمونه های ادرار بیماران مثبت کووید-۱۹ هم پاسخ دهند و بتوانند آنها را از نمونه های منفی تشخیص دهند. محققان دریافتند که بعد از سه هفته آموزش هر ۹ سگ قادر به شناسایی نمونه های مثبت کروناویروس به صورت متوسط ​​با دقت ۹۶ درصد بودند.
منبع:

1400/01/31
19:46:05
0.0 / 5
735
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی