با فكر كردن، تایپ كنید!

با فكر كردن، تایپ كنید! پژوهشگران ˮدانشگاه براونˮ در مطالعه اخیرشان گفته اند یک واسط مغز و کامپیوتر (BCI) جدید می تواند دست خط ذهنی (عملی که تصور می کنید در حال نوشتن روی یک تکه کاغذ هستید) را در زمان حال به متن روی یک صفحه تبدیل کند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این سیستم که توسط پژوهشگران آمریکایی تولید شده است، از کامپیوتر برای رمزگشایی دست خط ذهنی افراد توسط سیگنال های موجود در مغز استفاده می نماید.
این سیگنال ها توسط آرایه های الکترود مربعی کوچک و تقریباً به اندازه قرص آسپرین کودک که در مغز قرار داده شده اند، شناسایی می شوند.
پژوهشگران می گویند این سیستم می تواند به افرادی که فلج کامل هستند و نمی توانند از دست و انگشتان دست خود استفاده کنند، اجازه ارسال سریع پیام را بدهد.
در یک آزمایش بالینی یک مرد فلج با کمک واسط مغز و کامپیوتر و تنها با فکر کردن در مورد حرکات مربوط به نوشتن با دست توانست روی صفحه کامپیوتر چیزی بنویسد. این مرد قادر به کپی کردن جملات و پاسخگویی به سوالات با سرعتی شبیه به شخصی بود که در سن او با تلفن هوشمند تایپ می کند.
"فرانک ویلت" (Frank Willett) اظهار داشت: ما می خواهیم راه های جدیدی برای افراد برای برقراری ارتباط سریعتر پیدا نماییم.
پژوهشگران آزمایشات خودرا بر روی مرد ۶۵ ساله ای که در سال ۲۰۰۷ از ناحیه نخاع لطمه دیده بود و این مساله سبب شده بود وی از گردن به پایین فلج شود، انجام دادند.
دانشمندان دو عدد از آرایه های الکترود کوچک را در قشر حرکتی، قسمتی از مغز او که دست و بازو را کنترل می کند، کاشتند.
هر یک از آرایه های الکترود با ۱۰۰ الکترود پوشانده شده است. پژوهشگران به این مرد دستور دادند که اهتمام کند با تصور داشتن قلم در دست بر روی کاغذ و دستی که فلج نشده، جملاتی را روی صفحه بنویسد. در طول آزمایش، یک شبکه عصبی (نوعی یادگیری ماشینی) قادر به ترجمه حرکات دست خط از فعالیت عصبی به متن بود و این جملات نیز در زمان حال روی صفحه ظاهر می شد.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature" انتشار یافته است.1400/02/24
12:58:22
0.0 / 5
805
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی