تعویق مجدد پرتاب تلسكوپ فضایی جیمز وب

تعویق مجدد پرتاب تلسكوپ فضایی جیمز وب نیو وبلاگ: ناسا در شرایطی که چند ماه به تاریخ برنامه ریزی شده برای پرتاب تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ یعنی 31 اکتبر(9 آبان) مانده است، بار دیگر پرتاب آنرا به تعویق انداخت.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، ناسا درحال کوشش برای تحقق پرتاب تلسکوپ فضایی "جیمز وب" در تاریخ ۳۱ اکتبر بود که گویا مجبور شده است تا بار دیگر سفر این رصدخانه فضایی را به تأخیر بیندازد.
البته خوشبختانه این دفعه این پرتاب ممکنست فقط چند هفته بعد در ماه نوامبر یا اوایل دسامبر صورت گیرد، اما بعید بنظر می رسد که تاریخ دقیق پرتاب آن تا اواخر تابستان یا حتی اوایل پاییز تأیید شود.
عوامل مختلفی برای تعیین تاریخ جدید پرتاب نقش دارند. "بیتریز رومرو" مدیر خدمات پرتاب تلسکوپ به خبرنگاران اظهار داشت که حمل و نقل "جیمز وب" و آمادگی موشک و فضاپیما همگی مهم هستند.
بگفته "توماس زوربوچن" رییس بخش علوم ناسا، بعد از آزمایشات گسترده، ناسا و پیمانکار اصلی پروژه یعنی شرکت "نورثروپ گرامن" به بسته بندی تلسکوپ در یک محفظه حمل و نقل نزدیک شده اند. این اتفاق احتمالاً در اواخر ماه آگوست رخ خواهد داد.
بعد از ورود "جیمز وب" به پایگاه فضایی مورد نظر برای پرتاب در گویان فرانسه، آماده سازی آن برای پرتاب ۵۵ روز طول می کشد. این بدان معناست که پنجره زمانی پرتاب در نزدیک ترین حالت، اواسط ماه نوامبر خواهد بود.
همین طور مسئله موشک "آریان ۵"(Ariane ۵) هم که مقرر است "جیمز وب" را به فضا ببرد، وجود دارد. این موشک از ماه آگوست گذشته به سبب مشکلی در تحویل محموله بارگیری شده زمین گیر شده است.
شرکت "آریان اسپیس"(Arianespace) که ارائه دهنده خدمات پرتاب "جیمز وب" است، گفته که این مشکل با طراحی مجدد موشک برطرف شده است. آزمایشات این موشک برای ماه ژوئیه و اوت برنامه ریزی شده است تا اطمینان حاصل شود که این مشکل پیش از پرتاب "جیمز وب" بطور کامل رفع شده است. اما احتمال تاخیر مجدد به خاطر موشک نیز وجود دارد.
در عین حال، تأثیر کووید-۱۹ بر روی عملیات های فضایی غیر قابل انکار است. واکسن ها هنوز به شکل گسترده در گویان فرانسه موجود نیستند و بدین سبب کارهای انسانی می تواند با گسترش قابل توجه ویروس کرونا مختل شود.
در نهایت باید اظهار داشت که این تاخیر چند هفته ای در مقایسه با آنکه زمان پرتاب مقرر اولیه "جیمز وب" سال ۲۰۰۷ اعلام شده بود، اصلا به چشم نمی آید و هنوز هم دلایلی برای خوش بینی وجود دارد. برای اینکه تعویق چند هفته ای به تعویق چند ماهه یا چند ساله، نشانگر نزدیکی هرچه بیشتر پرتاب جانشین "هابل" به فضا است.
منبع:

1400/03/12
12:12:46
0.0 / 5
827
تگهای خبر: پروژه , تلسكوپ , خدمات , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی