دانشمندان علت ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان را كشف كردند

دانشمندان علت ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان را كشف كردند به گزارش نیو وبلاگ جاذبه ی کم و ضعیف در فیزیولوژی انسان ایجاد اختلال می کند و برای سلامت فضانوردان مضر است اما علت آن چیست؟


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این حقیقت نخستین بار در طول سفر آپولو کشف شد زمانی که فضانوردان مبتلا به اختلال در گوش داخلی، بی نظمی ضربان قلب، افت فشار خون و کم آبی شدند و کلسیم های استخوان هایشان را بعد از انجام مأموریت از دست دادند.
یکی از قابل توجه ترین مشاهدات این بود که بیشتر از نیمی از فضانوردان طی یک هفته بعد از بازگشت به زمین بیمار شدند و بیماری های عفونی همچون سرماخوردگی را تجربه کردند. بعضی از فضانوردان حتی ویروس های نهفته ای مثل آبله مرغان را باردیگر تجربه کردند. این یافته ها به انجام مطالعاتی پیرامون تأثیر جاذبه ضعیف یا همان "ریزگرانش" بر سیستم ایمنی انجامید.
دانشمندان برای دهه ها موشک های سرنشین دار، سفرهای فضایی و گاهی جاذبه ی شبیه سازی شده را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند.
تحقیقات اخیر به رهبری میلی هیوز-فولفورد(Millie Hughes-Fulford)، یکی از نخستین فضانوردان زن و محقق دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، نشان داده است ضعیف شدن سیستم ایمنی فضانوردان در طول سفرهای فضایی تا حدودی ناشی از فعالیت غیرطبیعی سلول های ایمنی تنظیم کننده ی تی(T) است.
سلول های تی به صورت معمول زمانی فعال می شوند که عفونت دیگر فرد را تهدید نمی کند، این سلول ها سبب کاهش واکنش سیستم ایمنی در انواع بیماری ها از کووید-۱۹ گرفته تا سرطان می شوند.
با این وجود محققان دریافتند در شرایطی که جاذبه ضعیف است این سلول ها قبل از آن که حتی سیستم ایمنی فعال شود به کار می افتند. محققان واکنش سیستم ایمنی در سلول های انسان را در شرایط ریزگرانش بررسی کردند و از ماده ای بعنوان عامل بیماری زا استفاده کردند و دریافتند که سلول های تی واکنش سیستم ایمنی را سرکوب می کنند. این کشف غیرمنتظره در مجله ی Nature Scientific Reports به چاپ رسیده است.
هیوز-فولفورد نخستین زن متخصص محموله بود که در سال ۱۹۹۱ به مدار زمین رفت و برای دهه ها تا زمانی که در اثر سرطان خون در ماه فوریه ۲۰۲۱ فوت کند به مطالعه ی تاثیرات ریزگرانش بر سلامتی پرداخت. او ابتدا بر روی پوکی استخوان تمرکز داشت و سپس به مطالعه ی سیستم ایمنی پرداخت.
جوردن اسپاتز(Jordan Spatz) دانشمند فضا و دانشجوی پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو که بعد از فوت هیوز-فولفورد تبدیل به محقق اصلی شد می گوید: از آن جا که سفرهای فضایی به سرعت درحال تجاری شدن و گسترش است نگرانی ها در مورد سلامت مسافران فضا هم افزایش می یابد.
او اضافه کرد: در ابتدای برنامه های فضایی، بیشتر فضانوردان جوان و بسیار سلامت بودند اما امروزه سن فضانوردان بیشتر است. علاوه بر آن با انجام سفرهای تجاری به فضا، تعداد افرادی که سن بالایی دارند و از سلامتی کمتری برخوردار می باشند و ریزگرانش را تجربه می کنند، بیشتر می شود. از منظر پزشکی ریزگرانش تاثیرات منفی زیادی بر روی بدن انسان می گذارد و ما امیدواریم بتوانیم بعضی از این اثرات را کاهش دهیم.
این مطالعه به پیشرفت تحقیقات پیشین هیوز-فولفورد کمک کرد و بعضی از یافته های وی را تایید نمود. هیوز-فولفورد پیش از این پاسخ های ضعیف تری از سلول های تی مشاهده کرده بود که بعضی از آنها به عوامل بیماری زا حمله می کنند و برخی دیگر به تنظیم پاسخ ایمنی کمک می کنند.
محققان همینطور دریافتند که سلولهای کشنده طبیعی که لنفوسیت هایی از سیستم ایمنی بدن هستند در شرایط ریزگرانش فعالیت کمتری دارند، در حالیکه به نظر می آید سلول های بی(B) که تولید کننده ی آنتی بادی هستند بی اثر می شوند.
منبع:

1400/03/18
22:49:12
0.0 / 5
721
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی