اپلیكیشنی برای تشخیص افسردگی از روی صدای افراد

اپلیكیشنی برای تشخیص افسردگی از روی صدای افراد نیو وبلاگ: یک برنامه کاربردی تلفن همراه در آینده نزدیک می تواند با تجزیه و تحلیل صدای افراد، ابتلای آنان به افسردگی را شناسایی کند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بیش از ۲۶۴ میلیون نفر در سراسر جهان از اختلال افسردگی عمده(MDD) رنج می برند و ۲۰ میلیون نفر دیگر نیز به اسکیزوفرنی مبتلا هستند. این دو گرفتاری از رایج ترین مقدمه های خودکشی هستند و یافتن راه هایی برای شناخت علایم افراد دارای هر یک از این موارد برای جلوگیری از یک اختتام بد بسیار مهم می باشد. حالا یک سیستم جدید می خواهد دقیقاً همین کار را انجام دهد.
اختلال افسردگی عمده یا اختلال افسردگی ماژور، اختلالی است که دو مشخصه اصلی آن یعنی حالت افسردگی(خُلقِ پایین) در وضعیت ها و موقعیت های مختلف و بی علاقگی به انجام فعالیتهایی که قبلاً برای فرد، لذت بخش بوده، به مدت دست کم دو هفته است. افسردگی معمولاً همراه با علائمی مثل عدم اعتماد به نفس، اختلالات خواب، اختلالات خوردن، خستگی، بی حالی و احساس درد بدون دلیل هم راه است.
برمبنای یک مطالعه جدید که به شکل مجازی در ۱۸۰امین نشست انجمن صوتی آمریکا در روز سه شنبه ۸ ژوئن ارائه شده است، یک سیستم وارونگی گفتار، سیگنال های صوتی(اصوات) را به شکل متغیرهای خاص آهنگ صوتی تجزیه و تحلیل می کند که حرکت و زمان حالات گفتاری را تجسم می کند.
مسئله خودکشی دومین علت اصلی مرگ و میر در کودکان و بزرگسالان ۱۰ تا ۳۴ ساله است. این مسئله همین طور دومین علت اصلی مرگ و میر در کودکان سیاه پوست ۱۰ تا ۱۴ ساله و سومین علت اصلی مرگ در نوجوانان سیاه پوست ۱۵ تا ۱۹ ساله است.
"کارول اسپی-ویلسون" از دانشگاه مریلند در ۱۸۰امین جلسه انجمن صوتی آمریکا که امسال بصورت مجازی برگزار شد، عنوان نمود که چگونه ممکنست سلامت روان فرد در حالات گفتاری وی قابل تشخیص باشد.
وی ادعا کرد که هماهنگی گفتاری هنگام ابتلای فرد به افسردگی عمده تغییر می کند و پیشنهاد کرد که یک سیستم وارونگی گفتار با قابلیت نگاشت سیگنال های صوتی به متغیرهای آهنگ صوتی و تجزیه و تحلیل حالات گفتاری فرد می تواند این تغییرات را شناسایی کند.
وی اظهار داشت: افسردگی با کاهش سرعت حرکات روانی همراه می باشد. در نتیجه آنها نمی توانند به سرعت فکر کنند و سرعت مکالمه آنها با مکث طولانی تری هم راه است.
هدف این مطالعه با استفاده از تکنیک های یادگیری ماشین برای تهیه داده ها برای یک مدل یادگیری عمیق از طبقه بندی سلامت روان، این است که یک فناوری ردیابی افسردگی را به چیزی مانند یک برنامه در تلفن های هوشمند تبدیل کند که بتواند به بیماران و متخصصان روانپزشکی کمک نماید تا سلامت روان افراد را بسنجند.
"اسپی-ویلسون" ادعا می کند که این فناوری می تواند تأثیر قابل توجهی در شناسایی افراد مبتلا به MDD و در نتیجه، کاهش چشم گیر میزان خودکشی داشته باشد.
وی ادامه داد: در حالت ایده آل می توان با این برنامه وضعیت سلامت روان افراد جامعه را ردیابی کرد و اگر برنامه تشخیص دهد که میزان افسردگی در حال افزایش می باشد، هشدارهای مناسب را به آنها عرضه نماید.
منبع:

1400/03/20
13:03:27
0.0 / 5
373
تگهای خبر: اپل , اپلیكیشن , پزشكی , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی