استاد دانشگاه:

منافع فردی با مشاركت اجتماعی محقق می شود

منافع فردی با مشاركت اجتماعی محقق می شود به گزارش نیو وبلاگ مدرس دانشگاه با تاکید بر ضرورت مشارکت اجتماعی در یک جامعه اظهار داشت: دستیابی به منافع فردی در گرو منافع جمعی و مشارکت اجتماعی است.


مهدی عسکری پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اضافه کرد: یکی از عوامل موثر حضور در اجتماعات و انجام مشارکت های اجتماعی گذار صحیح از مراحل رشد روانی و اجتماعی است.
وی اشاره کرد: بشر در طول دوران زندگی (از تولد تا مرگ) ۸ مرحله رشد شامل نوباوگی، عنفوان کودکی، دوران مدرسه، نوجوانی، جوانی، بزرگسالی، کهنسالی و پیری را طی می کند.
این روانشناس افزود: گذار صحیح از مراحل قبل از دوره نوجوانی و کسب هویت و استقلال در این مرحله (۱۳- ۱۸سالگی) که نوجوان به دنبال چیستی و چرایی است، حضور در اجتماعات و مشارکت اجتماعی را در سالهای آتی تقویت می کند.
وی اشاره کرد: در حقیقت نوجوان با دستیابی به استقلال و کسب هویت مستقل، هویت فردی خودرا در جامعه با دیگران تطبیق می دهد؛ در این راستا، صمیمت و ارتباطات اجتماعی برقرار شده و مشارکت اجتماعی شکل می گیرد.
این استاد دانشگاه اشاره کرد: پیش نیاز مشارکت اجتماعی، ارتباطات اجتماعی است و ارتباطات اجتماعی با کسب هویت مستقل، دستیابی به استقلال و گذار صحیح از مراحل رشد روانی و اجتماعی شکل می گیرد.
به گفته وی، بمنظور انجام مشارکت های اجتماعی در یک محیط اجتماعی باید بتوان ارتباطات بین فردی را مدیریت کرد.
نگاه منفعت گرایانه و تضعیف مشارکت اجتماعی
عسکری پور تصریح کرد: یکی از موانع مشارکت های اجتماعی نیز نگاه منفعت گرایانه است. امروزه گاها منافع فردی بر منافع جمعی ترجیح داده می شود و این مساله مشارکت اجتماعی را تضعیف می کند، در حالی که دستیابی به منافع فردی در گرو منافع اجتماعی است. بعنوان مثال، ارتقاء یک سازمان فارغ از احساس ارزشمندی برای کارکنان مجموعه با تعدادی از منافع مادی و معنوی نیز همراه می شود.
عسکری پور اشاره کرد: رشد و تعالی یک کشور نیز با حضور در اجتماعات، تصمیم سازی، مشارکت اجتماعی و در نظر گرفتن مصالح عمومی اتفاق می افتد.منبع:

1400/03/26
09:10:55
0.0 / 5
819
تگهای خبر: دانشگاه , سازمان , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی