نگذاریم کمر نظام سلامت قم زیر بار کرونا خم شود

نگذاریم کمر نظام سلامت قم زیر بار کرونا خم شود به گزارش نیو وبلاگ کادر درمان قم با افزایش نجومی مبتلایان کرونایی و تکمیل شدن ظرفیت تخت های بیمارستانی و اورژانس در کنار فرسودگی کادر درمان از مردم درخواست دارند با رعایت پروتکل های بهداشتی و خودداری از رفتاری پرخطر اجازه ندهند کمر نظام سلامت استان خم شود.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از خبرگزاری ایرنا، حال و هوا و چهره این روزهای مراکز درمانی قم وضعیت نگران کننده ای دارد؛ اورژانس، تریاژ، پذیرش وغیره مملوء از بیمار است. ازدحام مبتلایان و همراهان بیمار در بیمارستانها بیشتر از موج های قبلی است. اوضاع مراکز درمانی قم این روزها نارحت کننده و غمبار است و لحظه به لحظه بر تعداد رجوع کنندگان که از چهره بی رمق شان وضعیت عمومی بدحالی و وخیم بودن اوضاع نمایان است، بیشتر می شود.
شرایط بیمارستانهای قم عادی نیست، در بیمارستان امیرالمومنین(ع) به عنوان یکی از مراکز اصلی پذیرش بیماران کرونایی صف تریاژ از محوطه داخلی آن خارج شده و تا حیاط مرکز یافته است؛ در داخل بیمارستان هم بخش پذیرش و اتاق پزشکان پر از بیمار است و جای خالی برای نشستن وجود ندارد.
به گفته یکی از کادر درمان بیمارستان امیرالمومنین(ع)، خیلی از پزشکانی که تا چند روز گذشته مشغول ویزیت و پذیرش بیماران بودند خودشان مبتلا به کرونا شدند و این مسئله خود عوامل شلوغی بیمارستان و انتظار رجوع کنندگان تا نوبت دکتر است.
وی افزود: شرایط در بیمارستانهای قم به حدی غیرعادی است که حتی اتاق و تخت های ویژه احیاء هم برای بیماران کرونایی اختصاص یافته و فضای بی سابقه ای بر بیمارستان حاکم شده است.
وارد طبقه دوم بیمارستان می شویم که بخش مخصوص بیماران آی سی یو است؛ فضا به شکلی دلهره آمیزی ترسناک است. هیچ تخت خالی وجود ندارد و در یکی از آی سی یو ها ۱۳ بیمار در کنار هم بستری هستند. پزشک این بخش اظهار داشت: ۱۲ نفر از این بیماران واکسن نزدند و یک نفر از آنها هم یک دوز واکسن کرونا را تزریق کرده است.
با نگاهی به داخل بخش آی سی یو متوجه می شویم که از هر سن و سالی در این بخش بستری هستند از چهار پیرمرد و پیرزن بدحال گرفته تا بیماران میانسال و چند جوان دهه شصتی که با وضعیت وخیم بیماری دست و پنجه نرم می کنند.
طبقات بالای بیمارستان هم پر بیمارانی بستری است که به قول پزشکان وضعیت عمومی آنها رضایت بخش نیست و هر آن امکان دارد به شرایط بغرنج بیماران آی سی یو گرفتار شوند.
نفس اکسیژن بیمارستانی به "خس خس" افتاده است
یکی از پزشکان بیمارستان امیرالمومنین(ع) اظهار داشت: وضعیت تأمین اکسیژن بیمارستان به شدت نگران کننده است و دستگاههای اکسیژن به "خس خس" افتاده اند و همین روزهاست که ذخیره آن تمام شود ظرفیت اکسیژن این بیمارستان اصلا تناسبی با حجم بیماران بدحال و کرونایی ندارد.
خستگی و فرسودگی از چهره فداکار کادر درمان می بارد، پزشکان، پرستان و نیروهای خدماتی با عجله در اتاق ها و بخش های بیمارستان با سرعت جابه جا می شوند. یکی از پرستان با وجود حامله بودن مشغول خدمت رسانی است. به قول مسوول یکی از بخش های درمانی بیمارستان امیرالمومنین(ع) مشکل اصلی ما کمبود نیروی انسانی، پرستار و اکسیژن است.
وی افزود: وضعیت کادر درمان واقعا نامناسب است؛ کادر درمان احساس می کند در میانه مبارزه با کرونا تنها گذاشته شده و از سویی رجوع کنندگان هم بخاطر نگرانی، خستگی و شلوغی مرکز رفتار به شدت تند و زننده ای با پرستاران دارند و این روزها دریای فرسودگی و خستگی کاملا در چهره آنها موج می زند.
به گفته وی، گاهی چنان تعداد رجوع کنندگان زیاد می شود که مجبور می شویم بعضی از آنها را تا خالی شدن تخت در محوطه فضای سبز بیمارستان بستری نماییم.
سری به بیمارستان های کامکار، فرقانی و امام رضا(ع) می زنیم؛ به قول مسئولان ظرفیت تخت های بیمارستانی آنها هم تکمیل شده و ۶۰ درصد از ظرفیت بیمارستان شهید بهشتی و بخشی از بیمارستان شهدا هم به بیماران کرونایی اختصاص یافته و این به این معناست که چاره ای جز ترخیص بیماران قلبی، عروقی، گوارشی، تصادفی و غیره نیست و امکان خدمات رسانی از آنها سلب شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم روز چهارشنبه گذشته با تکیه بر صعودی بودن آمار کرونا در این استان اظهار داشته بود: امروز بار دیگر نامه ای به استاندار قم نوشته و درخواست تعطیلی همراه با اجرای مقررات را دادیم، تا به ستاد ملی منعکس شود.
محمد رضا قدیر اخطار داد: وضعیت مبتلا شدن و بستری در قم همچنان صعودی است و روزانه میانگین ۱۵۰ تا ۱۶۰ تَن در قم بستری می شوند و روزی حدود ۹۰۰ تا هزار تَن بستری موقت شده و دارو دریافت می کنند.
وی اضافه کرد: ۱۸۰ بیمار بدحال داریم و تخت ها کاملا پر است و اضافه کردن تخت چاره نیست. تولید بیماری باید متوقف شود.
وی خاطرنشان کرد: وضعیت شهر با بیمارستان ها همخوانی ندارد، در بیمارستان ها کادر بهداشت و درمان درحال استهلاک هستند و مردم با کرونا دست و پنجه نرم می کنند و در جای دیگر شهر تجمع ها را شاهد می باشیم.
قدیر تصریح کرد: امروز مجدد نامه ای به استاندار قم نوشته و درخواست تعطیلی همراه با اجرای مقررات را دادیم، تا به ستاد ملی منعکس شود.
وی بیان نمود: ۲۳۰ هزار دزُ واکسن در قم تزریق شده و مراکز تزریق واکسن به منظور تسریع کار در حال افزایش می باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم همینطور امروز شنبه هم در همین خصوص اظهار داشت: در ۲۴ ساعت منتهی به بیست و سوم مرداد ماه ۱۴۰۰، ۱۸ بیمار کرونایی جان خویش را از دست دادند و کماکان قم در بحران به سر می برد.
قدیر ضمن اشاره به آخرین وضعیت کووید ۱۹ در قم، اضافه کرد: در ۲۴ ساعت منتهی به بیست و سوم مردادماه سالجاری، ۱۸۰ نفر با علائم مبتلا شدن به کرونا پذیرش و از این تعداد ۱۴۳ نفر بستری شدند. در این زمان ۸۲ بیمار بهبود یافته هم مرخص شدند.
وی افزود: هم اکنون ۸۷۹ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری هستند که ۲۰۰ نفرشان بدحال هستند.
قدیر اظهار داشت: در ۲۴ ساعت منتهی به بیست و سوم مردادماه، ۹۹۴ تست از شهروندان قم گرفته شده است که ۴۷۲ مورد مثبت بوده است. تابحال ۲۶۹ هزار و ۹۰۳ دوز واکسن کرونا به شهروندان قم تزریق شده است.
در همین حال بهرام سرمست استاندار قم هم ضمن اشاره به تدابیر و تمهیدهای پیشبینی شده برای عزاداری های تاسوعا و عاشورای حسینی اظهار داشت: بر مبنای ابلاغیه صورت گرفته، دسته روی دراین ایام ممنوع می باشد، و عزاداری ها در فضای باز و با رعایت پروتکلهای بهداشتی صورت خواهد گرفت.
وی روز شنبه در انتها جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که به صورت ویدیو کنفرانس در آن شرکت کرده بود در گفت و گو با خبرنگاران عنوان کرد: دراین جلسه پیشنهادهایی برای تعطیلی ایام پیش رو و منع ترددها عنوان شد.
وی افزود: مقرر شد، سخنگوی ستاد ملی کرونا جزئیات این تعطیلی ها را اعلام نماید تا اقناع افکار عمومی و اطلاع رسانی صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: منع ترددها بین استانی خواهد بود، نقطه شروع و آخر آن هم در روزهای پیش رو و پیش از تعطیلی های تاسوعا و عاشورا دقیقا مشخص خواهد شد.
سرمست بیان داشت: روز یکشنبه ۳۱ مردادماه شروع کار خواهد بود، اداره ها و دستگاههای دولتی، خدماتی که ضروریست را عرضه می دهند، ولی اداره ها، به استثنای اداره هایی که ضروری و خدماتی امدادی هستند، تعطیل هستند.
استاندار قم تصریح کرد: ظرفیت حمل و نقل عمومی هم یک سوم خواهد بود، و خودرو های شخصی هم منع تردد دارند و در صورت تردد ۲۰ میلیون ریال جریمه می شوند.
سرمست خاطرنشان کرد: بر مبنای ابلاغیه ای که صورت گرفته، دسته روی در قم ممنوع می باشد و عزاداری ها هم در فضای باز و با رعایت پروتکلهای بهداشتی صورت خواهد گرفت.
وضعیت کرونایی استان قم که از ۲۷ خردادماه بعد از ۴۰ روز از وضعیت نارنجی به زرد بهبود یافته بود بر مبنای آخرین رنگ بندی اعلام شده توسط نرم افزار ماسک، از تاریخ نهم تیرماه جاری بار دیگر جزو شهرهای نارنجی از نظر انتشار کرونا قرار گرفت./منبع:

1400/05/23
21:59:11
0.0 / 5
268
تگهای خبر: پزشكی , خدمات , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی