کرونا و سایه قارچ سیاه

کرونا و سایه قارچ سیاه نیو وبلاگ: ایرنا- همگام با طغیان بیماری کووید 19 در موج پنجم، بیماریهای نادر و غیرواگیری همچون قارچ سیاه در بعضی از بیماران کرونائی فرصت رشد یافته و ترس و واهمه زیادی را در میان مردم به وجود آورده است.


"موکورمایکوزیس" یا قارچ سیاه یک بیماری قارچی است که به سبب درگیر کردن تعدادی از اندامهای بدن و سیاه شدن آنها به این نام معروف شده است.
به گفته پزشکان، قارچ سیاه، بیماری جدیدی نیست اما در بیماران کرونائی به سبب ضعف سیستم ایمنی این قارچ فرصت ظهور و بروز یافته است.
پزشکان معتقدند عامل ایجاد قارچ سیاه نوعی کپک به نام "موکورها" بوده که بر سینوس ها، مغز و ریه ها تاثیر می گذارد و از آنجا سریع به صورت، فک، چشم ها و مغز توسعه می یابد.
بیماری قارچ سیاه در موج پنجم کرونا در بعضی از شهرهای کشور همچون کلانشهر مشهد در میان درصد اندکی از بیماران کرونائی مشاهده شده است.
بر اساس اعلام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اکنون ۲۰ بیمار مبتلا به قارچ سیاه در بیمارستانهای امام رضا(ع) و قائم (عج) مشهد درحال معالجه هستند.
دکتر شاپور بدیعی اضافه کرد: ویروس دلتا زمینه ضعف سیستم ایمنی بدن را فراهم می آورد و بیماری قارچ سیاه نیز در پی ضعف سیستم ایمنی ایجاد می شود.
به گفته وی، فقط یک دهم درصد از بیماران کرونائی به قارچ سیاه مبتلا می شوند و طبق گزارشهای دریافتی تمام بیماران مبتلا به قارچ سیاه در مشهد از بیماران کرونائی بوده اند.
یک فوق تخصص گوش، حلق و بینی بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) تهران نیز بتازگی اعلام نموده است: ۳۰ درصد مبتلایان به قارچ سیاه در این بیمارستان به سبب درگیری مغزی، جان خودرا از دست داده اند.
دکتر صالح محبی اضافه کرد: ۵۰ درصد مبتلایان به قارچ سیاه با اقدامات درمانی کنترل شده اند و ۲۰ درصد دیگر مبتلایان تحت اعمال جراحی قرار گرفتند.
این در حالی است که خبرها از ورود اولین محموله داروهای قارچ سیاه به کشور حکایت دارند. تا قبل از این داروهای این بیماری با کمبود شدیدی رو به رو بود و عده ای فرصت طلب در بازار آزاد با قیمت های گزافی آنها را به فروش می رساندند.
مدیر کل اداره داروی سازمان غذا و داروی کشور اعلام نمود: داروهای "آمفوتریسین و لیپوزومال" برای درمان قارچ سیاه وارد کشور شد و واردات محموله های بعدی تا اختتام هفته به تدریج انجام می شود.
پزشکان، درباب خطر مبتلاشدن به قارچ سیاه در میان تعدادی از بیماران کرونائی هشدار داده و نسبت به تشخیص بموقع این بیماری و نقش آن در سیر و موفقیت درمان تاکید کرده اند.
قارچ سیاه مسری نیست
دانشیار انگل شناسی و قارچ شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباب این بیماری اظهار داشت: بیماری قارچ سیاه مسری نیست و علت ابتلای به آن هم کووید ۱۹ نیست اما در افراد گرفتار ضعف سیستم ایمنی بروز می کند.
دکتر علی ناصری اضافه کرد: در بیماران کرونائی بدحال به سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن بر اثر استفاده زیاد از داروهای کُرتُن این قارچ که در محیط وجود دارد، فرصت رشد پیدا می کند.
وی افزود: بیماری "موکورمایکوزیس" یا قارچ سیاه، بیماری جدیدی نیست، بلکه این بیماری ناشی از قارچی فرصت طلب و مهاجم است که با رشدی سریع در افرادی که مکانیسم دفاعی بدن آنها به هر علت مختل شده باشد ایجاد می شود.
دانشیار انگل شناسی و قارچ شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: عامل این بیماری از رده کپک های "موکور" به وجود می آید و در طبیعت، بر روی شیرینی، فضولات و مواد گیاهی و آلی درحال فساد حضور دارد که ذرات آن در هوا پراکنده است و بوسیله تنفس و یا پوست می تواند وارد پیکر شخص شود اما بصورت معمول بیماری زا نیست.
ناصری اضافه کرد: این بیماری پیش از بروز کرونا هم وجود داشته است اما در بیماران کرونائی بدحال به سبب مصرف بالای داروهای استروئیدی یا کُرتُن و ضعف سیستم ایمنی، زمینه بروز بیشتری می یابد، اما این طور نیست که همه افرادی که داروی استروئید مصرف می کنند به این بیماری مبتلا شوند.
چه افرادی مستعد مبتلاشدن به قارچ سیاه هستند
دانشیار گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی اظهار داشت: مردم نگران نباشند بیماری قارچ سیاه مسری نیست و از قبل وجود داشته و با شیوع گسترده آن هم رو به رو نیستیم.
دکتر علی اکبر حیدری اضافه کرد: در این بیماری بطور معمول زمینه ای برای بروز وجود دارد که در وضعیت فعلی ضعف سیستم ایمنی در پی درمانهای سرکوب کننده ایمنی در بیماران کرونائی سبب افزایش تعداد این بیماران شده است.
وی با اشاره به اینکه عمدتاً افراد دیابتی که دیابتشان کنترل نشده است زمینه برای مبتلاشدن این بیماری را دارند افزود: دیگر نقصها ایمنی مانند سرطان خون یا پایین بودن سلولهای خونی، عمل پیوند، شیمی درمانی و دیالیز زمینه های تشکیل این قارچ هستند البته مواردی هم نادر وجود داشته که زمینه نداشته اند اما مبتلا شده اند.
این متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به اینکه قارچ سیاه، خودرا به شکل های مختلف نشان میدهد اظهار داشت: علایم شایع این بیماری درد یک طرفه در گونه و درد چشم و وجود زخم های سیاه رنگ داخل دهان و کام و سقف دهان است.
حیدری اضافه کرد: گاهی ممکنست بیحسی گونه ایجاد شود و با گسترش آن ممکنست اشک ریزش، قرمزی و یا بیرون زدن چشم یا کبودی دور چشم پیدا شود همین طور در مواردی تاری چشم هم ممکنست بوجود آورد.
وی افزود: لازم است افرادی که نقص ایمنی دارند، سینوزیت را جدی بگیرند و پیگیر آن باشند چونکه شناسایی بیماری در مراحل اولیه، درمان بهتر و راحت تری دارد.
دانشیار گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی هشدار داد: بااینکه این بیماری شایع نیست، ولی افراد دیابتی اگر دردی را در ناحیه صورت حس کردند یا از بینی خون ریزی داشتند یا علایم مذکور را مشاهده نمودند حتما به پزشک مراجعه کنند.
حیدری با اشاره به اینکه پیش از کرونا نیز بیماران مبتلا به قارچ سیاه داشته ایم اظهار داشت: موارد، کمتر از حال حاضر بود اما وجود داشت و مواردی در ماه بستری و درمان می شدند.
وی افزود: این بیماری درمان دارد البته درمانش ساده نیست و پیچیدگی هایی دارد و ممکنست داروهایش عوارض بوجود آورد و در مواردی نیاز به عمل جراحی است تا قسمت های درگیر بیرون رود بدین جهت مراجعه به موقع، بسیار مهمست.
اهمیت تشخیص فوری و درمان فوری در قارچ سیاه
استادیار گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: عفونت قارچ سیاه در حقیقت ازطریق یک گروه از عوامل قارچی ایجاد می شود که این عوامل قارچی مسری نیست اما نیاز به تشخیص فوری و درمان فوری دارد.
دکتر حسین زرین فر اضافه کرد: افرادی که بر اثر مبتلاشدن به بیماریها و یا مصرف دارو سیستم ایمنیشان ضعیف می شود باید نسبت به خطر مبتلاشدن به قارچ سیاه بیشتر مراقبت کنند.
وی افزود: افرادی که دارای بیماری زمینه ای تضعیف کننده دستگاه ایمنی نظیر دیابت کنترل نشده بوده و یا از داروهای کُرتِن با دوز بالا و طولانی مدت استفاده می نمایند باید برای پیش گیری از مبتلاشدن به عفونت از حضور در محیطهای با تراکم اسپورهای قارچی و گرد و غبار پرهیز کرده و در صورت لزوم از ماسکهای طبی صورت با کیفیت برای جلوگیری از ورود اسپورهای این قارچ استفاده کنند.
استادیار گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: اگر افراد گرفتار بیماری زمینه ای تضعیف گر دستگاه ایمنی بدن علائمی بصورت سینوزیت، ضایعات تیره در صورت و سردرد داشتند، بهتر است با یک متخصص گوش و حلق و بینی و یا عفونی مشورت کنند.
زرین فر اضافه کرد: اغلب بیماران درگیر قارچ سیاه در گذشته جز افراد با دیابت کنترل نشده بودند ولی بتازگی به سبب استفاده از داروهای کُرتُنی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ این گروه از بیماران هم در گروههای حساس و مستعد مبتلاشدن به قارچ سیاه قرار گرفته اند.
وی بر غیر مسری بودن بیماری قارچ سیاه تاکید و بیان کرد: اغلب اسپورهای قارچی از محیط بیرون (هوا) وارد دستگاه تنفسی به ویژه سینوسهای فرد شده و به سبب ایجاد نکروز شدید در نواحی سینوس، بینی و چشم به رنگ تیره در می آید که به همین علت بعنوان عفونت قارچ سیاه معروف شده است.
وی افزود: بررسی علایم بالینی همراه با نتایج آزمایش طبی پاتولوژی و همین طور آزمایش قارچ شناسی برای تشخیص دقیق و قطعی این عفونت قارچی لازم است.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: ۶۴۳ بیمار کرونائی طی ۲۴ ساعت گذشته جان خودرا از دست دادند و تعداد تلفات این بیماری طی ۱۹ ماه گذشته در کشور به ۱۰۷ هزار و ۷۹۴ تن رسید.
در این مدت ۳۱ هزار و ۳۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴ هزار و ۶۸۵ نفر از آنها بستری شدند.
اکنون مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۶۳ نفر رسیده است.
همچنین تا کنون ۴ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۹۲۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.منبع:

1400/06/10
11:31:22
0.0 / 5
374
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی