داروی ضد تهوع به افزایش طول عمر مبتلایان به سرطان کمک می نماید

داروی ضد تهوع به افزایش طول عمر مبتلایان به سرطان کمک می نماید بر طبق مطالعه ای بزرگ که در نشست سالانه ˮهوش بریˮ 2021ˮ(ANESTHESIOLOGY) ارائه شد، استفاده از داروی ضد تهوع در طول عمل جراحی بیماران مبتلا به سرطان سینه، پانکراس و سایر سرطان ها ممکنست موجب افزایش طول عمر این افراد شود. با گذشت سه ماه از انجام جراحی، میزان مرگ و میر در بیمارانی که دگزامتازون دریافت نکرده بود در مقایسه با افرادی که دریافت کرده بودند، بیش از سه برابر بود.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، دگزامتازون برای جلوگیری از تهوع و استفراغ بعد از انجام عمل جراحی و در طول شیمی درمانی به بیماران داده می شود. پژوهشگران دریافتند که این دارو می تواند عوارض میان مدت و طولانی مدت را در بیمارانی که به سرطان های غیر ایمنی زا دچارند مانند سارکوم و سرطان سینه، رحم، تخمدان، مری، لوزالعمده و تیروئید بهبود بخشد.
سرطان های غیرایمنی زا پاسخ ایمنی شدیدی ایجاد نمی کنند.
"ماکسیمیلیان شفر" (Maximilian Schaefer)، نویسنده اصلی این مقاله و مدیر دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون می گوید: دگزامتازون اثرات مثبت و منفی دارد. بااینکه این دارو از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری می کند اما همزمان سیستم ایمنی را نیز سرکوب می کند. در مطالعات قبلی مشخص شده است که در سرطان هایی که سیستم ایمنی رشد تومورهای سرطانی را کنترل می کند اثرات مثبت و منفی دگزامتازون یک دیگر را خنثی می کنند بدین سبب فایده ای وجود ندارد.
مطالعات ما نخستین مطالعه ای بزرگی است که نشان میدهد دگزامتازون برای طیف گسترده ای از سرطان ها که در آنها سیستم ایمنی نقش اساسی ایفا نمی کند می تواند مفید واقع شود.
پژوهشگران داده های مربوط به ۷۴ هزار و ۵۸ بیمار را که برای برداشتن تومورهای سرطانی غیرایمنی زا در طول سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ در مرکز پزشکی بث (Beth) در اسرائیل و ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ در بیمارستان ماساچوست تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار دادند.
بطور کلی ۲۵ هزار و ۱۷۸ (۳۴%) از بیماران در طول عمل جراحی دگزامتازون دریافت کرده بودند. بعد از گذشت ۹۰ روز ۲۰۹ نفر (۰.۸۳%) از این بیماران جان خودرا از دست دادند. در صورتیکه در گروهی که این دارو را مصرف نکرده بودند هزار و ۵۴۳ نفر (۳.۲%) جان خودرا از دست دادند.
با احتساب عوامل مختلف همچون این که دگزامتازون بطور معمول به بیماران جوان تزریق می شود، گروهی که این دارو را دریافت کرده بودند ۲۱ درصد کمتر در معرض خطر فوت طی یکسال بعد از جراحی بودند. برررسی دیگری نیز نشان داد که دگزامتازون بطور خاصی برای بیماران مبتلا به سرطان تخمدان، رحم یا دهانه رحم مفیدست.
دکتر "شفر" می گوید: بر طبق این یافته ها پزشکان می توانند با اطمینان خاطر بیشتری از این دارو در طول عمل جراحی استفاده کنند.
منبع:

1400/07/19
10:36:47
0.0 / 5
442
تگهای خبر: پزشكی , پژوهش , پژوهشگر , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی