مدیر گروه بیماری های دانشگاه علوم پزشكی بیرجند:

خطر مبتلا شدن به دیابت در افراد دارای اضافه وزن بیشتر است

خطر مبتلا شدن به دیابت در افراد دارای اضافه وزن بیشتر است به گزارش نیو وبلاگ مدیر گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: مهم ترین علامت دیابت، بی علامتی است و یکی از گروههای در معرض خطر این بیماری کسانی هستند که افزایش وزن و چاقی دارند.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، مجید شایسته اضافه کرد: مصرف زیاد قند و شیرینی مستقیم سبب دیابت نمی گردد اما قند و شیرینی کالری بالایی دارند و می توانند منجر به افزایش وزن و چاقی شوند که یکی از مهم ترین عوامل مبتلا شدن به دیابت است.
وی اظهار داشت: تعریف اضافه وزن و چاقی هم برپایه BMI است یعنی شاخص توده بدنی که وزن افراد را در یک کسر، وزن افراد صورت کسر و قد افراد به متر مخرج کسر ضرب در خودش عددی را به ما می دهد که اگر این عدد بین ۲۰ تا ۲۵ باشد، این افراد طبیعی هستند.
مدیر گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان کرد: عدد زیر ۲۰ را معمولاً لاغری و بالای ۲۵ یعنی ۲۵ تا ۳۰ را اضافه وزن در نظر می گیرند، از ۳۰ تا ۳۵ چاقی درجه یک، ۳۵ تا ۴۰ درجه ۲ و ۴۰ به بالا هم چاقی مفرط یا چاقی درجه سه است.
وی اضافه کرد: هرچه اضافه وزن و چاقی بیشتر شود، ریسک مبتلا شدن به دیابت هم بیشتر می شود و در مطالعاتی که در سطح کشور انجام شده هرجا اضافه وزن و چاقی بیشتر بوده، شروع دیابت هم آنجا بیشتر است.
شایسته اظهار داشت: بقیه افراد در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت، کسانی هستند که فشار خون بالا یا افرادی که سابقه خانوادگی دیابت دارند و در دیابت نوع ۲ خیلی مهم می باشد در بستگان درجه یک و حتی بستگان درجه ۲ مبتلا به دیابت باشند، ریسک مبتلا شدن به دیابت در این افراد افزایش می یابد.
وی اضافه کرد: کسانی که چربی خون بالا هم دارند در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت هستند همینطور خانم هایی که در سن حاملگی قرار دارند و سابقه سقط بدون علت، تولد فرزند با وزن ۳.۵ کیلوگرم به بالا یا خانم هایی که سابقه دیابت حاملگی را داشتند در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت قرار دارند.
مدیر گروه بیماری های دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان نمود: بیماری دیابت با افزایش قند خون مشخص از شایع ترین بیماری های غددی است که بسیار پرهزینه و پرعوارض است که معمولاً وقتی قند خون فرد از یک حدی بالاتر می رود، آنرا در دسته بیماری دیابتی می گذاریم.
وی اظهار داشت: به صورت معمول وقتی ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشیم و قند خون را اندازه گیری نماییم، اگر قند خون ۱۲۶ و بالاتر باشد و این تست ۲ بار تکرار شود، تشخیص دیابت برای فرد داده می شود.
شایسته درمورد انواع مختلف بیماری دیابت عنوان کرد: دیابت نوع یک که معمولاً در کودکان و نوجوانان اتفاق می افتد و حدود ۱۰ درصد بیماران دیابتی را شامل می شود.
وی اضافه کرد: دیابت نوع ۲ که معمولاً در بالغین اتفاق می افتد، هرچند سن مبتلا شدن به این نوع دیابت در کشور ما ۱۵ سال کاهش پیدا کرده و معمولاً بیماری دیابت را در دهه پنج و ۶ زندگی می دیدیم ولی اکنون در دهه سه و چهار این بیماری را می بینیم و حتی در کودکان بیماری دیابت نوع ۲ شیوع پیدا می کند.
مدیر گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: نوع دیگر، دیابت حاملگی است و به سبب هورمون های خاصی که در دوران حاملگی از جفت ترشح می شود، معمولاً اتفاق می افتد و نوع چهارم هم انواع دیگر دیابت هستند که به سبب سایر بیماری ها مثل بیماری های ژنتیک یا اختلالات دیگر امکان دارد ایجاد شوند اما آنچه مبحث بحث است و هفته ملی دیابت به آن اختصاص داده شده، بیماری دیابت نوع ۲ است که ۹۰ درصد بیماران دیابتی را شامل می شود.
وی اضافه کرد: بیماری دیابت نوع ۲ با یک اختلال در تحمل گلوکز آغاز می شود و حالتی که نسبت به انسولین امکان دارد آن حساسیت لازم را نداشته باشند، در بعضی افراد کاهش ذخایر انسولین و در بعضی دیگر گیرنده هایی که مسئول اتصال به انسولین هستند و سبب ورود گلوکز (سوخت اصلی سلول ها) به داخل سلول ها می شوند مبتلا به اختلال و بیماری دیابت آغاز می شود.
شایسته اظهار داشت: مهم ترین علامت دیابت، بی علامتی است چون زمانی که علایم اصلی بیماری بروز پیدا می کند، یعنی دیابت از چند سال قبل شروع شده ولی علایم آنچنانی ندارد ولی وقتی که بیماری علامت دار می شود، معمولاً با سه علامت اصلی پرادراری، پرنوشی و پرخوری بروز پیدا می کند.
وی عنوان کرد: علایم دیگری مثل ضعف، خستگی، دیر بهبود یافتن زخم ها و خارش در قسمت های مختلف بدن می تواند جزو نشانه های دیابت باشد و گاهی افراد با علایم اولیه رجوع نمی کنند بلکه با عوارض دیابت یا عوارض ناشی از خود بیماری دیابت مانند تاری دید، درگیری کلیه یا درگیری اعصاب رجوع می شود.
مدیر گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه کرد: دیابت نوع یک چون در ارتباط با تخریب سلول های تولیدکننده انسولین است، خیلی سریع کودک علامت دار می شود و معمولاً در ۲ هفته کودک با علایم پرخوری، پرنوشی و پرادراری امکان دارد رجوع کند.
وی اظهار داشت: حتی با علایم دیگری که منجر به کاهش هوشیاری کودک می شود که متاسفانه دیابت نوع ۲ در کودکان بخصوص کودکانی که اضافه وزن دارند، روز به روز افزایش می یابد.
شایسته اضافه کرد: کسانی که قندشان بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ است اصطلاحا اختلال قند ناشتا دارند که اگر سبک زندگی خویش را تغییر ندهند در پنج سال آینده به سمت دیابت واضح می روند.
۲۲ تا ۲۸ آبان ماه هفته ملی اطلاع رسانی دیابت با شعار «مراقبت دیابت، امروز بیشتر از همیشه» نام دارد.منبع:

1400/08/24
21:08:05
0.0 / 5
410
تگهای خبر: پزشكی , دانشگاه , هزینه , هوش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی