هر آنچه درباره ان اف تی باید بدانید

هر آنچه درباره ان اف تی باید بدانید در این گزارش با هم به بررسی این مورد خواهیم پرداخت که ان اف تی(NFT) یا توکن غیر قابل معاوضه بعنوان یک روش جدید برای کسب درآمد دقیقا چیست و چه کاربردی دارد؟


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، اگر به صورت منظم از اینترنت استفاده می کنید، احتمالاً در مورد ان اف تی ها شنیده اید. اما آنها چه هستند و چرا این همه هیاهو در اطراف آنها وجود دارد؟
بیایید از اصول اولیه شروع نماییم. کلمه اختصاری ان اف تی مخفف "توکن غیرقابل معاوضه"(Non-Fungible Token) است. در دنیای دیجیتال که هر فایلی قابل تکرار است، توکن های غیرقابل معاوضه، نوع خاصی از فایل دیجیتالی هستند که یک واحد ارزش را نشان می دهند.
ان اف تی ها بعنوان دارایی های قابل تأیید با شناسه ها و خصوصیت های منحصر به فرد هستند که به آنها ارزش می دهد. آنها یک کالای دیجیتالی ویژه و منحصر به فرد هستند که نمی توان آنرا با دارایی دیگری مبادله کرد، بلکه فقط در شبکه ای که بوجود آمده اند قابل مبادله هستند. این چیزی است که خصوصیت "غیرقابل تعویض" آنرا توضیح می دهد. اما چرا غیرقابل معاوضه بودن اهمیت دارد؟
بعنوان مثال، "بیت کوین" یک دارایی قابل تعویض است، چونکه یک بیتکوین با بیتکوین دیگر قابل تعویض است. اگر شما یک بیتکوین داشته باشید، هیچ کس دلیلی نمی بیند که ارزش بیت کوینِ شما را بیشتر یا کمتر از هر بیتکوین دیگری بداند. اما اگر تنها یک بیتکوین در جهان وجود داشت، وجود آن منحصر به فرد و بسیار ارزشمندتر بود.
به شکل مشابه، یک اثر هنری اصیل(اورجینال) مانند یک نقاشی، غیر قابل تعویض است. اگر یک تابلوی نقاشی را با یک تابلوی دیگر عوض کنید، حتی اگر متعلق به یک هنرمند باشد، تابلوی کاملا متفاوتی خواهید داشت.
این همان چیزی است که در ان اف تی ها اتفاق می افتد. فناوری "بلاک چین"(Blockchain) اساسا یک دفتر کل غیرمتمرکز از تمام تراکنش هایی است که در یک شبکه انجام می شود. با استفاده از فناوری بلاک چین، تراکنش های دیجیتالی را میتوان بدون احتیاج به یک مرجع تسویه حساب مرکزی، مانند بانک تایید نمود. در عوض، از رمزگذاری برای تأیید تراکنش ها استفاده می شود. اغلب مردم با استفاده از بلاک چین برای تأیید تراکنش های در ارتباط با ارزهای دیجیتال آشنا هستند.
با این وجود، ارز دیجیتال تنها دارایی نیست که میتوان مالکیت آنرا با استفاده از بلاک چین تأیید کرد. اینجاست که ان اف تی ها وارد می شوند. ان اف تی یک دارایی دیجیتالی است که می تواند هر چیزی باشد؛ یک نقاشی، یک طرح، یک قطعه موسیقی، یک متن، اما تا وقتی که دیجیتال باشد. در واقع، بیشترین جذابیت در مورد ان اف تی ها در ارتباط با جمع آوری آثار هنری به صورت ان اف تی است.
بیشترین جذابیت در مورد ان اف تی ها در ارتباط با جمع آوری آثار هنری به صورت ان اف تی است.
ایجاد ان اف تی و سرمایه گذاری در ان اف تی ها با وجود نگرانی های زیست محیطی در مورد میزان انرژی که ارزهای دیجیتال و ان اف تی ها استفاده می نمایند و نگرانی ها در مورد حجم عظیم کلاهبرداری و دزدی حقوق مالکیت معنوی، درحال تبدیل شدن به یک تجارت بسیار بزرگ است.


چگونه یک ان اف تی بسازیم؟
ان اف تی ها می توانند هرگونه فایل دیجیتالی باشند که حقوق مالکیت معنوی آنرا دارید. بعنوان مثال، یک تصویر مشهور که مدام در شبکه های اجتماعی بعنوان نمادی از یک حس یا رفتار به اشتراک گذاشته می شود(meme)، یک تصویر، یک نقاشی، یک قطعه موسیقی و غیره که توسط شما بوجود آمده باشد، یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد است که شما بعنوان صاحب آن دارایی می توانید آنرا به یک ان اف تی تبدیل کنید.
با این وجود، یک مشکل در مورد ان اف تی ها این است که هر کسی می تواند یک فایل دیجیتالی را بعنوان ان اف تی ایجاد نماید، خواه در وهله اول حقوقی برای مالکیت آن داشته باشد یا نداشته باشد و از آنجاییکه این فرایند، ناشناس انجام می شود، ردیابی سرقت و سارقان می تواند بسیار دشوار باشد.
برای ایجاد ان اف تی، ابتدا باید یک پلت فرم بلاک چین را برای "رمزگذاری" دارایی دیجیتال خود انتخاب کنید. در ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین برای ذخیره و ثبت اطلاعات در ارتباط با تراکنش ها در بلوک های رمزگذاری شده استفاده می شود که یک زنجیره غیرقابل تغییر را می سازند که در شبکه های همتا به همتا ایمن شده است. به این ترتیب، اشخاص ثالث مورد اعتماد نیازی به تایید معاملات ندارند.


ان اف تی ها در بلاک چین بعنوان واحدهای منحصر به فردی از داده ذخیره می شوند که آنها را شناسایی می کند. صاحبان ان اف تی می توانند انتخاب کنند که دارایی های دیجیتال خویش را در کدام بلاک چین ذخیره کنند. هم اکنون، "اتریوم"(Ethereum) یکی از محبوب ترین گزینه ها در میان سازندگان ان اف تی است.
اما ساخت ان اف تی مجانی نیست. همانطور که اگر می خواهید اثر خویش را به صورت سنتی در جایی ثبت کنید، باید برای ثبت مجوز حق نشر یا کپی رایت آن یا به فروش رساندن آن هزینه بپردازید، باید هزینه های مشخصی را برای ثبت اطلاعات ان اف تی خود در بلاک چین در فرآیندی به نام "ضرب سکه" یا "سکه زدن"(minting) بپردازید که مبنای ارزشگذاری آن خواهد بود. هزینه های این کار هم به آن پلت فرم ان اف تی که از آن استفاده می کنید، بستگی دارد.
در پرداخت پول برای ضرب ان اف تی، از ارز دیجیتال استفاده می شود، ازاین رو تهیه کیف پول رمزنگاری یک اقدام ضروری برای سازندگان ان اف تی است.
هنگامی که ان اف تی برای فروش ارائه شد، خریداران و سرمایه گذاران ان اف تی می توانند آنرا بعنوان یک دارایی دیجیتالی اصیل خریداری کنند. با این وجود، این بدان معنا نیست که آنها کسانی هستند که مالک آن هستند، بلکه فقط کسانی هستند که به جای یک فایل کپی، مالک فایل اصلی هستند. بنابراین، امتیازات حق نشر در ان اف تی وجود نخواهد داشت. داشتنِ یک ان اف تی به خریدار، مالکیتِ ان اف تی را می دهد، نه کار اصلی که بر مبنای آن ساخته شده است. علاوه بر این، هر کسی می تواند یک ان اف تی را به صورت مجانی مشاهده کند.
به یک معنا، شما درحال خرید این حق هستید که بگویید صاحب یک ان اف تی هستید. بعنوان مثال، نخستین توییت "جک دورسی" بنیانگذار شبکه اجتماعی توییتر که جمله "هم حالا توییتر خویش را راه اندازی کردم"(just setting up my twttr) به قیمت ۲.۵ میلیون یورو به فروش رسید و خریدار، یک گواهی دیجیتالی از این توییت را خریداری کرد که به صورت دیجیتالی امضا و توسط سازنده تأیید شده بود. با این وجود، خودِ این توییت می تواند توسط هر کسی به صورت مجانی در توییتر مشاهده شود.


هنر ان اف تی
ان اف تی ها برای هنرمندان، راه جدیدی را برای کسب درآمد باز کرده اند. هنر ان اف تی را هنر آینده می نامند. تقریباً مانند هنر به شکل سنتی عمل می کند، به جز این حقیقت که آثار هنری به شکل ان اف تی همیشه دیجیتالی هستند و سیستم ان اف تی جایگزین گواهی های اصالت کنونی می شود.
هنرمندان، گالری داران و مجموعه داران هنری برای خرید و فروش آثار هنری در زندگی واقعی به یکی از این گواهی های تایید اصالت نیاز دارند. اما در دنیای رمزنگاری، تنها کاری که برای اثبات مالکیت و اصالت آثار هنری خود باید انجام دهید، یک ثبت یا رجیستری ان اف تی در بلاک چین است. مخصوصاً برای هنرمندان کمتر شناخته شده، ان اف تی ها امکان دارد فرصت جدیدی برای کسب درآمد از آثار خود بدون اتکا به گالری ها یا خانه های حراج باشد که غالبا هزینه های گزافی دریافت می کنند. هنرمندان همینطور می توانند حق امتیاز خویش را برنامه ریزی کنند تا هر زمان که یک ان اف تی به مالک جدید فروخته می شود، به صورت خودکار به آنها پرداخت گردد.
برای هنرمندان کمتر شناخته شده، ان اف تی ها امکان دارد فرصت جدیدی برای کسب درآمد از آثار خود بدون اتکا به گالری ها یا خانه های حراج باشد که غالبا هزینه های گزافی دریافت می کنند.
یکی از معروف ترین آثار هنری ان اف تی، کلاژی از ۵۰۰۰ تصویر دیجیتال به نام "هر روز: ۵۰۰۰ روز نخست"(Everydays: the First ۵۰۰۰ Days) است که توسط "مایک وینکلمن" هنرمند دیجیتال آمریکایی(مشهور به "بیپل"(Beeple)) بوجود آمده است. این اثر هنری به قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار در حراجی بریتانیایی "کریستیز" در سال ۲۰۲۱ به فروش رسید.
با این وجود، جعل اسناد در فضای بلاک چین بسیار آسان تر از دنیای هنر سنتی است و برای آن، هیچ مواد یا دانش فنی مورد نیاز نیست. جاعلان ان اف تی از ربات های خودکار برای گشتن کل گالری های آثار هنرمندان استفاده می نمایند. سپس آثار برای فروش در بازارهای ان اف تی عرضه می شوند. در حالیکه ماهیت ناشناس بلاک چین، ردیابی آثار دزدیده شده و دریافت غرامت را برای هنرمندان بسیار دشوار می کند.


بازی های ان اف تی
در بازی ها، آثار و قطعات کلکسیونی مواردی هستند که برای انجام بازی ضروری نیستند. از آنها برای باز کردن قفل جوایز و پاداش های خاص استفاده می شود و یا به کاربر کمک می کنند تا در بخشی در بازی، به درصد تکامل صد درصدی برسد.
کلکسیونی ها و جمع کنندگان آنها در بازی های ویدیویی مدت هاست که وجود دارند. بعنوان مثال، جمجمه های طلایی در بازی "The Legend of Zelda" محصول سال ۱۹۹۸ یا صدف ها و تصاویر فوری در بازی "GTA San Andreas" محصول سال ۲۰۰۴. کلکسیونی ها حتی در بازی های مدرن مانند "Red Dead Redemption ۲" محصول سال ۲۰۱۸ هم وجود دارند که در آن می توانید استخوان های کلکسیونی دایناسور، کارت های سیگار، رویاگیرها(dreamcatchers) و غیره را در سرتاسر نقشه بازی پیدا کنید.
هر بازیکنی که یک نسخه از بازی "Red Dead Redemption ۲" را در اختیار دارد، می تواند این آیتم ها را جمع آوری کند، اما اگر هر یک از آنها منحصربه فرد بود، چه؟ این چیزی است که در بازی های دارای ان اف تی اتفاق می افتد. بازیکنان می توانند اقلام ان اف تی را که پرارزش هستند، جمع آوری و معامله کنند، چونکه مالکیت آنها قابل ردیابی است.
یکی از محبوب ترین بازی های ان اف تی، یک بازی به نام "CryptoKitties" مبتنی بر "اتریوم" است که شامل جمع آوری، پرورش و فروش گربه های مجازی است. هر گربه یک آیتم ان اف تی با یک توالی منحصر به فرد از اعداد است که به آن "DNA" گفته می شود. این سبب می شود آنها کلکسیون های رمزنگاری بی نظیری باشند.
همینطور برخی بازی های ان اف تی برای کسب درآمد وجود دارند که در آن بازیکن می تواند در صورت غلبه بر چالش ها یا انجام وظایف خاص، پاداش خویش را به شکل توکن و ان اف تی دریافت کند.
اما همه چیز گل و بلبل نیست. از آنجاییکه ان اف تی ها مبتنی بر ارزهای دیجیتال هستند، بسیار پرنوسان و سوداگرانه هستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که در صورت ورود به دنیای سرمایه گذاری ان اف تی، پول و دارایی خویش را از دست ندهید.
علاوه بر این، همانطور که در بالا ذکر شد، یک بحث زیست محیطی جدی در ارتباط با میزان برق مصرفی استخراج ارزهای دیجیتالی وجود دارد. در حالیکه این فرایند برای کارکرد بلاک چین که از ارزهای دیجیتال و ان اف تی ها پشتیبانی می کند، ضروریست.
بعضی از هنرمندان برجسته به علت انتشار گازهای گلخانه ای ساخته شده در ضرب ان اف تی با واکنش های منفی و انتقادات زیادی رو به رو شده اند.
اگرچه برخلاف استخراج ارزهای دیجیتال، هیچ اندازه گیری و سنجش رسمی از انتشار گازهای گلخانه ای ساخته شده توسط ان اف تی ها وجود ندارد، اما بعضی از آمارها حاکی از آن هستند که یک تراکنش واحد اتریوم می تواند به اندازه یک خانوار آمریکایی در ۹ روز برق مصرف کند که سالانه می تواند تأثیر زیست محیطی معادل با ردپای تولید کربن توسط کشور سنگاپور داشته باشد.
"اتریوم" درحال برنامه ریزی برای جایگزینی الگوریتم فعلی خود با یک جایگزین کم مصرف تر است، اما هیچ تاریخ رسمی برای شروع استفاده از آن ذکر نشده است.
منبع:

1401/01/11
13:02:20
0.0 / 5
179
تگهای خبر: اطلاعات , اینترنت , بازی , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی