دستگاه جدید نمک زدایی آب بدون احتیاج به فیلتر

دستگاه جدید نمک زدایی آب بدون احتیاج به فیلتر به گزارش نیو وبلاگ دستگاه جدید نمک زدایی محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) بدون احتیاج به هیچ فیلتری می تواند آب شرب تولید نماید و تنها ۵۰ دلار قیمت دارد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک دستگاه نمک زدایی قابل حمل جدید ابداع نموده اند که تنها با فشار یک دکمه می تواند ذرات و نمک ها را از آب حذف کند تا آب شرب تولید نماید که از استانداردهای کیفی سازمان جهانی بهداشت هم فراتر است.
این دستگاه جدید نیازی به هیچ فیلتر یا پمپی ندارد، وزن آن کمتر از ۱۰ کیلوگرم است، برای کارکردن به انرژی کمتری نسبت به شارژر تلفن همراه نیاز دارد، می تواند بوسیله ی یک پنل خورشیدی کوچک قابل حمل تأمین انرژی شود، فقط با فشار دادن یک دکمه کار می کند و قیمت آن تنها ۵۰ دلار است.
حذف ذرات از آب بدون احتیاج به فیلترهای قابل تعویض
"جنگیون هان" استاد مهندسی برق و علوم کامپیوتر و مهندسی بیولوژی و عضو آزمایشگاه تحقیقاتی الکترونیک MIT می گوید: این واقعاً نقطه اوج سفر ۱۰ ساله ای است که من و گروهم در آن بوده ایم. ما سال ها بر روی فرآیندهای نمک زدایی کار کردیم و با قرار دادن همه ی این پیشرفت ها در یک جعبه، یک سیستم واقعاً پرارزش ساختیم.
این دستگاه از یک سیستم بدیع استفاده می نماید که از نیروی الکتریکی برای حذف ذرات از آب شرب استفاده می نماید و احتیاج به فیلترهای نیازمند تعویض را از بین می برد. این ویژگی، هزینه های تعمیر و نگهداری این دستگاه را تا حد زیادی می کاهد و آنرا جهت استفاده در مناطق دورافتاده که دارای منابع به شدت محدود هستند، ایده آل می کند.
از کاربردهای دیگر این دستگاه میتوان به کمک به پناهندگان فراری از بلایای طبیعی یا کمک به سربازان در عملیات های نظامی طولانی مدت نام برد.
این دستگاه نمک زدایی در ساحل کارسون واقع در بوستون آمریکا آزمایش شد. محققان به آسانی این جعبه را در نزدیکی ساحل قرار دادند و لوله تغذیه را داخل آب انداختند. تنها نیم ساعت طول کشید تا یک فنجان پلاستیکی با آب شفاف و آشامیدنی که کیفیت آن فراتر از دستورالعمل های کیفی سازمان بهداشت جهانی بود، پُر شود.
"هان" می گوید: این دستگاه حتی در نخستین آزمایش خود هم موفق بود که بسیار هیجان انگیز و غافلگیر کننده بود. اما من فکر می کنم دلیل اصلی موفقیت ما، ادغام همه پیشرفت های کوچکی است که در طول این مسیر به آنها رسیدیم.
محققان می گویند این دستگاه جدید، تعداد ذرات جامد معلق در آب را حداقل تا ۱۰ برابر می کاهد و آب شرب را با سرعت ۰.۳ لیتر در ساعت تولید می کند و تنها به ۲۰ وات برق به ازای تولید هر لیتر آب نیاز دارد.
وسیله ای که همه می توانند از آن استفاده کنند
"هان" افزود که بهترین چیز در مورد دستگاه آنها این است که به اندازه کافی ساده و در دسترس می باشد تا توسط هر کسی استفاده شود، چونکه تنها چیزی که نیاز دارد فشار یک دکمه است.
با این وجود وی می گوید هنوز کار زیادی باید صورت گیرد تا این دستگاه برای عرضه در بازار آماده شود.
"نضال هلال" استاد مهندسی و مدیر مرکز تحقیقات آب دانشگاه نیویورک در ابوظبی که در این تحقیق دخالتی نداشت، اظهار داشت: هم اکنون، مواد مورد استفاده برای تولید چنین دستگاهی بسیار گران هستند و دیدن سیستم هایی با مواد کم هزینه جالب خواهد بود.
با این وجود، تیم MIT به دنبال آن است که بزودی وارد مرحله تولید این دستگاه شود.1401/02/13
12:33:28
0.0 / 5
209
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی