سلول های ایمنی که به جای مقابله با بیماری، به آن کمک می کنند!

سلول های ایمنی که به جای مقابله با بیماری، به آن کمک می کنند! به گزارش نیو وبلاگ پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافته اند که گروهی از سلول های ایمنی امکان دارد عامل التهاب بدن و پیشروی بیماری قلبی باشند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، تصلب شرایین از علل اصلی بیماری قلبی محسوب می شود. به همین دلیل، دانشمندان باید بدانند که سلول های ایمنی چگونه التهاب را در سرخرگ ها پدید می آورند.
چالش این است که سلول های T که در تصلب شرایین نقش دارند، بسیار نادر هستند و یافتن آنها در جریان خون بسیار دشوار است. پروفسور "کلاوس لی" (Klaus Ley)، پژوهشگر مؤسسه ایمنی شناسی لاجولا" (La Jolla Institute for Immunology) در آمریکا اظهار داشت: پیدا کردن چاره این مشکل، مانند یافتن سوزن در انبار کاه است.
در هر حال، سلول های T برای همیشه پنهان نمی مانند. "لی" و همکارانش، گروهی از سلول های T را مورد بررسی قرار داده اند که به پروتئینی معروف به "آپولیپوپروتئین ب" (APOB) حمله می کنند.
"آپولیپوپروتئین ب"، مؤلفه اصلی "کلسترول بد" است. با افزایش سطح کلسترول بد در جریان خون، پلاک های خطرناکی در شریان ها ایجاد می شوند. این پلاک ها می توانند التهاب را تحریک کنند، جلوی جریان خون را بگیرند و حتی برای آغاز سکته ها و حملات قلبی از هم جدا شوند.
"لی" و همکارانش دریافتند سلول های T که "آپولیپوپروتئین ب" را هدف قرار می دهند، امکان دارد به التهاب و پیشروی بیشتر تصلب شرایین کمک کنند. آزمایش های بعدی روی موش ها نشان داد که با بدتر شدن بیماری، گسترش سلول های T پدید می آید و باعث می شود که تعداد بیشتری از سلول های T واکنش دهنده نسبت به "آپولیپوپروتئین ب"، به جریان خون راه یابند. "لی" افزود: سلول های T واکنش دهنده نسبت به "آپولیپوپروتئین ب"، بعد از آغاز بیماری تهاجمی تر می شوند.
این پژوهش جدید، اولین پژوهشی است که سلول های T دخیل در تصلب شرایین را با جزئیات بیشتری توصیف می کند. "لی" و همکارانش، نمونه های خون هشت زن را در گروههای متنوعی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
آنها با دانشمندان "کالج پزشکی آلبرت اینشتین" (Albert Einstein College of Medicine) آمریکا همکاری کردند تا بیشتر از ۱۲ هزار سلول T به دست آمده از بیماران را با بهره گیری از دو روش پیشرفته "توالی یابی آران ای تک سلولی" و "توالی یابی گیرنده سلول T" تجزیه و تحلیل کنند. در این مجموعه بزرگ از سلول های T، تعداد ۱۱۰ سلول برجسته بودند و دانشمندان دریافتند که این سلول ها می توانند "آپولیپوپروتئین ب" را هدف قرار دهند.
پژوهشگران با افزایش بزرگ نمایی سلول ها دریافتند سلول های T که "آپولیپوپروتئین ب" را هدف قرار می دهند، شبیه نوعی از سلول های T به نام "سلول T تنظیم کننده" (Treg) هستند که معمولاً التهاب را تنظیم می کند. سلول های T این پژوهش مانند سلول T تنظیم کننده، عادی رفتار نمی کردند. بنظر می رسد که این سلول های T جدید با توسعه بیماری قلبی، هویت جدیدی پیدا می کنند.
این پژوهش، خبر خوبی برای آینده درمان بیماری قلبی است. "لی" اظهار داشت: شناسایی این سلول های T امکان دارد به تشخیص بهتر بیماری قلبی و شدت بیماری از راه نمونه خون کمک نماید. همچنین، این دانش می تواند ما را به ساخت واکسنی نزدیک تر کند که فعالیت خطرناک سلول های ایمنی را برای پیشگیری از بروز تصلب شرایین می کاهد.
"لی" در ادامه این پژوهش می خواهد گروه گسترده تری از بیماران را بررسی کند که مردان مبتلا به تصلب شرایین را هم شامل می شود. او امیدوار است که با بیماران بیشتری در ارتباط قرار بگیرد و با پزشکان آنها برای جمع آوری نمونه های خون و آزمایش های بالینی همکاری کند. وی ادامه داد: عامل محدودکننده در این پژوهش، دسترسی به نمونه های خون بیماران است.
این پژوهش در مجله "Nature Cardiovascular Research" به چاپ رسید.1401/02/31
22:07:05
0.0 / 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی