با تلاش دانشمند ایرانی؛

آزمایش مدفوع با تلفن همراه امکان پذیر می شود!

آزمایش مدفوع با تلفن همراه امکان پذیر می شود! نیو وبلاگ: پژوهشگران آمریکایی با همکاری ˮعلی رضاییˮ، دانشمند ایرانی، نوعی اپلیکیشن ارایه داده اند که می تواند امکان آزمایش مدفوع با کمک تلفن همراه را فراهم آورد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشی که در "مرکز پزشکی سیدرز ساینای"(Cedars-Sinai Medical Center) آمریکا با همکاری "علی رضایی"(Ali Rezaie)، دانشمند ایرانی این مرکز انجام شده است، نشان میدهد که یک اپلیکیشن جدید تلفن همراه، در تشخیص نمونه های مدفوع به خوبی متخصصان گوارش عمل می کند. هوش مصنوعی مورد استفاده در اپلیکیشن تلفن های همراه هوشمند، نتیجه بهتری نسبت به گزارش هایی دارد که نمونه های مدفوع بیماران را توصیف می کنند.
گزارش مدفوع که بطور معمول با "مقیاس مدفوع بریستول"(Bristol Stool Scale) بررسی می شود، برای کمک کردن به پزشکان در ارزیابی نشانه های بیماری یا قضاوت در مورد اثربخشی داروها لازم است.
گاهی اوقات بیماران هنگام کوشش برای مشخص کردن حرکات روده نمی دانند چه چیزی طبیعی و چه چیزی غیر طبیعی است. این اپلیکیشن با بهره گیری از هوش مصنوعی، به پردازش تصاویر ثبت شده توسط تلفن همراه هوشمند می پردازد.
"مارک پیمنتل"(Mark Pimentel)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این اپلیکیشن تلفن همراه، توضیحات دقیق تر و کامل تری را در مورد یبوست، اسهال و مدفوع طبیعی ارائه می دهد و با ارزیابی هایی که توسط متخصصان آموزش دیده گوارش انجام شده اند، قابل مقایسه است.
پژوهشگران از یک برنامه هوش مصنوعی برای تلفن های همراه هوشمند استفاده کردند که توسط شرکت "دیتا هلث"(Dieta Health) ابداع شده است و به کارآفرینان کمک می نماید تا محصولات نوآورانه مراقبت بهداشتی خودرا به بازار عرضه کنند. در یک مطالعه تصادفی سازی شده و کنترل شده، از شرکت کنندگان مبتلا به "سندروم روده تحریک پذیر"(IBS) خواسته شد تا به مدت دو هفته از برنامه هوش مصنوعی برای گرفتن عکس از مدفوع استفاده کنند. برنامه هوش مصنوعی علاوه بر مقیاس مدفوع بریستول که بطور معمول به کار می رود، پارامترهای طبقه بندی دیگری را نیز در خود جای داده است. دو متخصص گوارش برای تایید اعتبار اپلیکیشن، تصاویر را ارزیابی کردند.
علی رضایی اظهار داشت: این اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی، توصیف ذهنی را که می تواند قسمتی از حدس و گمان بیمار در مورد نمونه های روده باشد، حذف می کند. این اپلیکیشن علاوه بر بهبود توانایی پزشک در ارزیابی سلامتی گوارشی بیماران، می تواند برای آزمایش های بالینی مدفوع سودمند باشد.
این پژوهش، در مجله "American Journal of Gastroenterology" به چاپ رسید.
منبع:

1401/03/02
11:57:16
0.0 / 5
275
تگهای خبر: اپل , اپلیكیشن , پروژه , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی