توصیه های رئیس قوه قضاییه؛

نحوه مواجهه با مددجویان زن و ظرافت هایی که زندانبانان ندامتگاه زنان باید به آن مجهز باشند

نحوه مواجهه با مددجویان زن و ظرافت هایی که زندانبانان ندامتگاه زنان باید به آن مجهز باشند به گزارش نیو وبلاگ رییس دستگاه قضا خطاب به مددجویان زندان زنان، اظهار داشت: در کمتر از دو ماه آتی، دو مناسبت مهم یعنی اعیاد قربان و غدیر را در پیش داریم و شما مددجویان می توانید با حُسن خلق در زندان و اظهار ندامت و پشیمانی واقعی، شرایطی را فراهم آورید که زمینه های شمول عفو و آزادی تان مهیا شود.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از خبرگزاری ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین «غلامحسین محسنی اژه ای» در ادامه بازدیدهای میدانی و لطمه شناسانه خود از مراکز و مراجع قضایی و این دفعه از زندان زنان قرچک، با اشاره به اهمیت بازپروری و بازاجتماعی کردن مددجویان و زندانیان و نقش زندانبانان در تحقق این مهم، خطاب به مسئولان و کارکنان زندان زنان قرچک، اضافه کرد: نقش و رسالت شما در اصلاح و بازاجتماعی کردن مددجویانی که گرفتار انحراف و لغزش شده اند، بسیار حائز اهمیت و خطیر است و این توفیقی است که به شما عنایت شده و باید در این راه از زهرای مرضیه(س) استمداد بطلبید.
رئیس عدلیه با اشاره به ظرافت هایی که امر زندانبانی دارد، وجود این ظرافت ها در کارکنان و مسئولان زندان زنان را ضروری تر دانست و اظهار داشت: در زندان، ما با افرادی مواجه ایم که از جنبه های مختلف فردی و اجتماعی با یکدیگر تفاوت هایی دارند و در بعضی موارد نا امید هستند، همین جهات و جنبه هاست که کار زندانبانی را متفاوت از سایر مشاغل کرده و ایجاب می کند یک زندانبان خصوصاً زندانبان زندان زنان در کارش و در نحوه مواجهه اش با مددجویان، مجهز به ظرافت ها و شگردهایی باشد که در نهایت به هدایت، اصلاح و بازاجتماعی شدن زندانی بینجامد.
رئیس قوه قضاییه، حلم و صبوری را در کنار تخصص و تجربه از ضروریات شغل زندانبانی خصوصاً در زمینه زندان زنان دانست و افزود: مسئولان و کارکنان زندان های ما خصوصاً زندان زنان باید با رفتار حسنه و صبوری در مقابل حتی بی مهری های احتمالی برخی زندانیان، به آنان ثابت کنند که دلسوز و خیرخواه شان هستند و هدفی جز بازگشت آبرومندانه آنان به آغوش خانواده و جامعه ندارند.
حجت الاسلام اژه ای، به مسئولان و کارکنان زندان زنان سفارش کرد که با برگزاری نشست های هم اندیشی مستمر و مداوم، نسبت به انتقال تجربیات به یکدیگر مبادرت ورزید و برای بازپروری و بازاجتماعی کردن زندانیان برنامه های منسجم و مدونی را اتخاذ کنید.
وی، سوالاتی را درباب خدمت رسانی رفاهی و بهداشتی به مددجویان و نوع محکومیت های آنها از مسئولان زندان زنان قرچک مطرح و بر توجه به وضعیت و معیشت خانواده های محکومان این زندان نیز اصرار کرد.
رئیس قوه قضاییه خطاب به مددجویان زندان زنان قرچک اصرار کرد که در نامه ای با ذکر جزئیات، درخواست های خود، وضعیت خانوادگی، نوع محکومیت، سوابق کیفری و میزان بهره مندی خود از ارفاقات قانونی را درج کنند؛ قاضی القضات به مددجویان این زندان اطمینان خاطر داد که به تک تک نامه ها و درخواست های مدجویان مبتنی بر اقتضائات قانونی رسیدگی خواهد شد.
رئیس عدلیه همین طور خطاب به مددجویان زندان زنان قرچک، اظهار داشت: همین طور اشخاصی را مسوول خواهم کرد تا در صورت لزوم برای پیشبرد امور شما، وفق درخواست هایی که دارید با قاضی صادرکننده حکم و قاضی اجرای احکام پرونده در جهت اعمال ارفاقات قانونی، رایزنی داشته باشند.
اژه ای با اشاره به زندگی شرافتمندانه و آبرومندانه ای که انسان ها می توانند در اجتماع داشته باشند، فریب شیطان و شیطان صفتان خوردن، ارتکاب جرائم و بواسطه این امر، حضور در زندان را به منزله اتلاف وقت و سرمایه حیات دانست.
رئیس دستگاه قضا، «رفتار پسندیده در زندان»، «نداشتن سابقه» و «اطمینان یافتن مسئولان امر از عدم ارتکاب جرم توسط محکوم» را سه شاخصه مهم برای قرار دادن اسامی زندانیان در لیست عفوهای مناسبتی قلمداد کرد و خطاب به مددجویان ندامتگاه زنان قرچک، اشاره کرد: چنانچه شما بعد از عفو و آزادی مجدد اسیر وسوسه های شیطان صفتان شوید و به ارتکاب جرم مبادرت ورزید، بعد از محکومیت و اعزام به زندان، در مراحل و دفعات بعدی، کار مسئولان امر برای قراردادن شما در لیست عفوهای مناسبتی مشکل خواهد شد.
وی تصریح کرد: آن دسته از مجرمان نیز که حالا برای چندمین بار است محکوم به زندان شده اند یا در ندامتگاه رفتار مناسبی از خود بروز نمی دهند، دست مسئولان امر را برای گنجاندن اسامی خود در لیست عفو و آزادی می بندند.
در جریان بازدید قاضی القضات از زندان زنان قرچک، نماینده مددجویان در برخی از سالن ها، شرایط این ندامتگاه و رسیدگی به زندانیان را مطلوب دانست و از مسئولان زندان تقدیر به عمل آورد.
اژه ای در واکنش به سخنان نماینده مددجویان، بر این نکته مهم اصرار کرد که حتی چنانچه مطلوب ترین شرایط در زندان برای مددجویان فراهم باشد، باز هم محدودیت هایی برای آنان وجود دارد و این موضوعی است که نباید در مورد آن تعارف و مجامله کنیم؛ بر این اساس افراد حاضر در این زندان و همه زندانیان باید این اصل را مدنظر قرار دهند که با اتخاذ رفتار مناسب و اظهار ندامت واقعی، از زندان رهایی یابند و برای داشتن یک زندگی شرافتمندانه و آبرومندانه، به آغوش خانواده و جامعه خود بازگردند.
بهبود وضعیت زندان ها و زندانیان، همچون تاکیدات همیشگی اژه ای بوده و وی در مدت اخیر شخصا ً هشت بازدید از زندان های سراسر کشور انجام داده است. زندان مرکزی ایلام، زندان رجایی شهر، زندان دماوند، زندان اوین، زندان مرکزی مشهد، زندان مرکزی اصفهان، زندان ساری و زندان زنان قرچک، ندامتگاه هایی هستند که رییس قوه قضاییه از آنها سرکشی کرده و در جریان این سرکشی ها بر لزوم تحول رفتاری و ساختاری در امر زندانبانی و ارتقای وضعیت زندانیان در زمینه های مختلف تاکید کرده است.
«ایجاد شرایط و بستر اصلاح، تربیت و بازاجتماعی شدن زندانیان»، «اشتغال زندانیان»، «حبس زدایی»، «اعمال تأسیسات ارفاقی» و «ایجاد ترتیبات فنی و قضایی جهت استفاده از پابند الکترونیک در قبال محکومان واجد شرایط قانونی»، همچون رویکرد های تحولی در مقوله زندان و زندانیان است که مورد تاکید جدی رییس قوه قضاییه است.
وضعیت اشتغال مددجویان در زندان زنان قرچک
در جریان بازدید رییس عدلیه از کارگاه های اشتغالزایی، فنی وحرفه ای و صنایع دستی زندان زنان قرچک، مسوول زندان به ارائه آماری از وضعیت اشتغال مددجویان در این ندامتگاه پرداخت و اظهار داشت: هم اکنون ۱۱۳ نفر در زندان زنان قرچک اشتغال نشسته دارند، ۱۴۹ نفر نیز دارای رأی باز هستند و ۸۵ نفر هم در کارگاه های زندان مشغول به کار هستند و امرار معاش می کنند.
«غلامعلی محمدی» رییس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور نیز در این بخش در سخنانی با قدردانی از تدابیر و نگاه ویژه رییس عدلیه به مقوله ارتقاء و بهبود وضعیت زندان ها و زندانیان، گفت: بازدیدها و دستوراتی که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در مدت تصدی ریاست دستگاه قضا در امتداد ارتقاء و بهبود وضعیت زندانیان و زندان ها داشت، با هیچ دوره ای در قوه قضاییه قابل قیاس نیست.
وی اضافه کرد: ارشادها، رهنمودها و تذکراتی که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در جلسات مختلف همچون جلسات شورای عالی قوه قضاییه پیرامون ضرورت ارتقاء و بهبود وضعیت زندان ها و زندانیان ارائه می کند، حاکی از توجه و التفات ویژه وی به امر زندانبانی و ایجاد شرایط و بستر مطلوب تر بمنظور اصلاح، تربیت و بازاجتماعی شدن زندانیان است.
رئیس سازمان زندان ها در ادامه سخنانش به ارائه آماری از وضعیت زندان زنان قرچک پرداخت و از اشغال زایی حداکثری مددجویان در این زندان و ایجاد شرایط مطلوب رفاهی و بهداشتی برای آنان آگاهی داد.
طبق آمار ارائه شده از طرف رییس سازمان زندان ها، تعداد قابل توجهی از مددجویان زندان زنان قرچک، دارای رأی باز و اشغال خارج از زندان هستند و تعداد چشمگیری از آنان نیز به سبب تسهیلات و ارفاقات قانونی لحاظ شده، در مرخصی به سر می برند.
«خدادادی» رییس زندان زنان قرچک نیز در این دیدار با قدردانی از دید ویژه رییس دستگاه قضا بر امر بهبود وضعیت زندانیان به ویژه مددجویان زن، گفت: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۷۴ نفر از محکومان مالی زندان زنان قرچک با کمک خیرین و مساعدت های قضایی آزاد شدند و بسته های کمک های معیشتی به خانواده های محکومان این زندان تعلق گرفت.
وی همین طور با ارائه گزارشی از نحوه و وضعیت خدمت رسانی رفاهی و بهداشتی به مددجویان زندان زنان قرچک، به حضور گروه جهادی پزشکی در این زندان برای رسیدگی به وضعیت سلامت مددجویان اشاره نمود.
گفت وگوی چهره به چهره رئیس دستگاه قضا با محکومان
اما در جریان بازدید رییس عدلیه از بخش های مختلف زندان زنان قرچک، وی در گفت وگوی چهره به چهره با محکومان این زندان، درباب جرم ارتکابی آنان، مدت زمان سپری شده از محکومیت شان، شرایط بهداشتی و غذایی زندان و نحوه بهره مندی مددجویان از امکانات ورزشی، رفاهی و آموزشی کسب اطلاع کرد.
هنگام سرکشی رییس دستگاه قضا از بخش محکومان مالی زندان زنان قرچک، چند نفر از محکومان نسبت به قطعی سیستم ثبت کارشناسی وثیقه، گلایه داشتند که رییس عدلیه با مهم دانستن این مساله و اهمیت اتخاذ ترتیبات برای تسهیل وثیقه سپاری بمنظور کاهش جمعیت کیفری، اعلام نمود که شخصاً این امر را تا حصول نتیجه پیگیری خواهم کرد.


منبع:

1401/03/07
07:42:40
0.0 / 5
585
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی