عین اللهی:

همسایگان در اولویت دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت هستند

همسایگان در اولویت دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت هستند وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، همسایگان را اولویت این وزارتخانه در زمینه دیپلماسی سلامت ارزیابی کرد و اضافه کرد: باید موانع و محدودیت ها برداشته شده و نیازهای ایران و ترکمنستان با بهره گیری از توان داخلی دو کشور و تبادلات دارویی و تجهیزاتی با کشورهای همسایه رفع گردد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، بهرام عین اللهی در دیدار صفر دُردی تُویلی اِف معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: برای تقویت همکاریهای دو کشور در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی، باید موانع و محدودیت ها برداشته شده و نیازهای ایران و ترکمنستان با بهره گیری از توان داخلی دو کشور و تبادلات دارویی و تجهیزاتی با کشورهای همسایه برطرف شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه در سالهای قبل بین وزارت بهداشت ایران و ترکمنستان تفاهم نامه هایی امضا شده، اضافه کرد: ضروریست که این تفاهم نامه ها، اجرائی و عملیاتی شده و برای این منظور لازم است کارگروه مشترکی بین دو کشور در این خصوص تشکیل گردد تا روش های اجرائی، بررسی و اتخاذ شود.
عین اللهی با اشاره به روابط فرهنگی عمیق بین ایران و ترکمنستان، اظهار داشت: ضروریست روابط بین دولت های دو کشور تقویت شود؛ چونکه دوستی ایران و ترکمنستان یک ضرورت راهبردی است.
وی بر تسهیل تردد دانشمندان ایران و ترکمنستان خصوصاً در حوزه همایش های علمی مشترک، اصرار کرد و اظهار داشت: روان سازی فرایندهای اداری و تردد آسان دانشمندان دو کشور، موجب پیشرفت بیشتر ایران و ترکمنستان می شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همین طور در حاشیه این دیدار با اشاره به لزوم تشکیل کارگروه مشترک ایران و ترکمنستان در زمینه سلامت، اظهار داشت: دو کشور در زمینه سلامت می توانند همکاریهای فراوانی با یکدیگر داشته باشند که این مساله باید با رویکرد اجرائی بررسی شود.
عین اللهی با اعلان اینکه وزارت بهداشت به دنبال تقویت دیپلماسی سلامت است، اضافه کرد: مبادلات دارویی هم جزیی از این دیپلماسی شمرده می شود.
وزیر بهداشت همین طور در حاشیه این دیدار و در جمع خبرنگاران با اشاره به سفرش به ژنو اظهار داشت: در این سفر با ۹ وزیر بهداشت کشورهای مختلف و در سوریه و عراق با مقامات این دو کشور، دیدار و گفت و گو کردیم.
وی اضافه کرد: در زمینه دیپلماسی سلامت، کشورهای همسایه برای ما در اولویت هستند تا با تبادل استاد و دانشجو، دارو و تجهیزات پزشکی و تجارب درمانی و بهداشتی و همایش های علمی مشترک به تقویت سیستم سلامت کمک نماییم.
عین اللهی افزود: در مسافرت به سوریه قرار شد سالانه یکبار کنفرانس علمی مشترک حوزه سلامت بین ایران و سوریه اجرا شود و ترکمنستان هم از برگزاری همایش های مشترک علمی برای تقویت ارتباط دانشمندان دو کشور، استقبال کرده است.
ترکمنستان توجه ویژه ای به همکاری با جمهوری اسلامی ایران دارد
صفر دُردی تُویلی اُف، معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان نیز در دیدار با عین اللهی با اشاره به سوابق همکاریهای دو کشور از گذشته های دور، اظهار داشت: ترکمنستان، توجه ویژه ای به همکاری با جمهوری اسلامی ایران خصوصاً در زمینه سلامت دارد؛ چونکه دانشمندان بزرگی در ایران حضور دارند و مردم ترکمنستان برای دریافت خدمات درمانی به ایران مراجعه می کنند.
وی با اعلان اینکه تشکیل کارگروه مشترک برای ارتقای همکاریهای بهداشتی و درمانی بین دو کشور نتایج خوبی به همراه خواهد داشت، اشاره کرد: صنایع دارویی دو کشور در وضعیت مناسبی قرار دارند. در طول یکماه گذشته سه کارخانه دارویی در ترکمنستان با حضور رئیس جمهور افتتاح شده و می توان همکاریهای دارویی دو کشور را گسترش داد.
معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان همین طور اظهار داشت: برگزاری همایش های علمی مشترک در دو کشور می تواند زمینه ساز پیشرفت ایران و ترکمنستان در زمینه سلامت باشد.


1401/03/25
08:02:14
0.0 / 5
99
تگهای خبر: پزشكی , خدمات , دانشمند , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی