معاون درمان وزارت بهداشت:

خسارت 42 هزار میلیارد تومانی کرونا به نظام سلامت

خسارت 42 هزار میلیارد تومانی کرونا به نظام سلامت به گزارش نیو وبلاگ، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: هزینه ای که ویروس کرونا به مراکز درمانی و بیمارستانی و نظام درمان کشور در زمان شیوع آن وارد کرد، نزدیک به ۴۲ هزار میلیارد تومان در این بخش ها برآورد می شود.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان ایرنا، سعید کریمی روز شنبه در گفت و گویی تلویزیونی اظهارداشت: از این مبلغ ستاد ملی مقابله با کرونا سال قبل مصوبه خوبی برای جبران بخشی از این خسارت داشت که حدود ۲۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان آنرا مصوب و از محل صندوق توسعه ملی به نظام سلامت کمک شد.
وی با اشاره به اینکه برپایه اطلاعات موجود از مبلغ تخصیصی ستاد ملی مقابله با کرونا، مقدار قابل توجهی از آن تخصیص داده شد، خاطرنشان کرد: این کمک دولت به نظام سلامت و مراکز درمانی و بیمارستانی در کشور بود که با این اقدام، بخشی از آسیب مالی کرونا به حوزه سلامت تا حدودی جبران شد.
وی به سرانه هزینه های خدمات سرپایی به صورت میانگین با ۸۰۰ هزار تومان هم اشاره کرد و اظهارداشت: در مجموع در زمان شیوع کرونا حوزه درمان کشور هزینه های زیادی را متحمل شد که اگر در تعداد بیماران ضرب و هزینه های در ارتباط با واکسیناسیون، خرید واکسن، نیروی انسانی برای تزریق واکسن، هزینه های در ارتباط با داروهایی مانند رمدسیور هم به آن اضافه شود، این رقم بالاست.
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در عین حال افزود: اکنون با پوشش بیمه ای داروی رمدسیور و تولید آن در داخل کشور هزینه های مصرف این دارو در کشور بگونه ای مدیریت شده است.
وی تصریح کرد: حالا وضعیت و شرایط انتشار کرونا در کشور بهتر شده است؛ ویروس کرونا یک جنگ تمام عیار در همه دنیا و همچون در ایران به راه انداخت اما در دولت جدید و با شرایط خوب کشور، این بیماری تحت کنترل است.
معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مهم ترین چالش نظام سلامت پارسال و در شروع دولت سیزدهم، مقابله با بیماری کرونا بود، در ابتدای این همه گیری، حجم مراجعین بیمارستانی و سرپایی بسیار افزایش پیدا کرده و تعداد فوت شدگان ناشی از کرونا به روزانه ۷۰۰ نفر هم رسید.
کریمی افزود: در مقابله با همه گیری کووید ۱۹، تمام بخش های کشور بسیج شدند و در نهایت با حمایت های رئیس جمهور و تلاشهای شبانه روزی وزارت بهداشت، واکسیناسیون وسیع آغاز و پروتکلهای درمانی هم به صورت منسجم تدوین و ابلاغ گردید.
وی با اشاره به اینکه البته نباید از همراهی و مشارکت بی نظیر مردم چشم پوشی کرد، عنوان کرد: در موج اخیر که حالا شیب نزول پیدا کرده، روزهایی بود که تا ۳۰ هزار نفر رجوع سرپایی به مراکز درمانی داشتیم، درحالیکه در اوایل شیوع ویروس کرونا، اوج گیری بیماری و تعطیلی کسب و کارها به اقتصاد خانوارها صدمه زیادی وارد کرد.
معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: به عبارتی، در موج اخیر به مدد واکسیناسیون همگانی، کمترین آسیب غیرمستقیم به سیستم اقتصادی کشور را مشاهده کردیم.
اجرای ۱۰۰ درصد نسخه الکترونیک در مراکز درمانی و بیمارستانی دولتی
کریمی همینطور به مبحث اجرای نسخه الکترونیک در حوزه سلامت کشور اشاره نمود و اظهار داشت: نسخه الکترونیک از از دیماه سال گذشته به صورت جدی در سرتاسر کشور کلید خورد.
وی افزود: اجرای نسخه الکترونیک از مدت ها پیش معطل مانده بود و امروز در بحث مراکز دولتی و بیمارستانی کشور نزدیک ۱۰۰ درصد نسخه ها به صورت الکترونیک و در بخش خصوصی ۹۰ درصد نسخ به صورت الکترونیک صادر می شود.
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: نسخه الکترونیک به وزارت بهداشت قدرت مدیریت می دهد تا مشخص شود که چه میزان دارو در کشور مصرف می شود.
وی با اشاره به اینکه با اجرای نسخه الکترونیک حتی نوع خدماتی که به افراد رجوع کننده عرضه می شود مشخص است، تاکیدکرد: حالا یکی از کارها و اقدامات خوبی که در کشور در دست اجراست بحث پزشک خانواده است که در واقع این طرح بدون نسخه الکترونیک بی معناست.
کریمی افزود: با این شرایطی که فراهم شده و نسخه الکترونیک در اکثر مراکز درمانی و بیمارستانی درحال اجراست، می توانیم پرونده بیماران در سرتاسر کشور را به پرونده الکترونیک تبدیل نماییم.
وی با اشاره به اینکه پرونده الکترونیک شکل تکاملی نسخه الکترونیک است و باید به سمت اجرایی شدن آن پیش برویم، اظهارداشت: با عنایت به کمک شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها به وزارت بهداشت برای اجرای دقیق نسخه الکترونیک، امیدواریم در بحث پرونده الکترونیک هم به ما کمک کنند.
افزایش ۱۰ هزار تخت بیمارستانی در یک سال
کریمی، تعداد تخت های بیمارستانی کشور در برهه کنونی را ۱۵۵ هزار تخت عنوان نمود و اظهار داشت: هم اکنون، کمتر از هشت هزار بیمار کرونایی در کل کشور داریم و ظرفیت خدمت رسانی مان نسبت به تعداد بیماران بسیار بیشتر است.
معاون درمان وزارت بهداشت درمورد سرانه تعداد پزشک و پرستار نسبت به جمعیت اظهار داشت: در یک سال گذشته، حدود ۱۰ هزار تخت بیمارستانی افزوده شده است؛ در مورد نیروی انسانی هم تبدیل وضعیت پرسنل بهداشت و درمان در دستور کار گرفت که این اقدام با تبدیل وضعیت ایثارگران شروع شد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون سرانه پزشک در کشور ۱۶ است، افزود: توزیع پزشک در کشور عادلانه صورت می گیرد؛ برای مثال، در یک سال گذشته، ۲۲۰۰ پزشک متخصص در کشور توزیع شد. اما آنچه اهمیت بیشتری دارد، مبحث ماندگاری پزشکان است. باید شرایط معیشتی مطلوبی فراهم گردد که پزشکان در مناطق محروم یا دورافتاده بمانند.
معاون درمان وزارت بهداشت درمورد ظرفیت پذیرش رشته پزشکی اظهار داشت: طبق مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، ظرفیت پذیرش رشته پزشکی افزایش پیدا کرده و کمبود نیروی پزشک در کشور جبران خواهد شد.
لزوم فراهم آوری شرایط مطلوب برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم
وی تصریح کرد: فراهم آوری شرایط ماندگاری پزشک، پرستار و سایر پرسنل بهداشت و درمان در مناطق محروم کشور، همچون اولویت هایی است که به توزیع عادلانه نیروی درمانی در کشور کمک می نماید.
دکتر کریمی تصریح کرد: در سال ۹۵ مصوبه ای تحت عنوان سقف و پلکان (سقف کارانه پزشکان) تصویب شده بود که از آن زمان تابحال هیچ تغییری نکرده و سبب شده بود که در مناطق محروم انگیزه ماندگاری به شدت کاهش پیدا کند.
حذف سقف کارانه پزشکان در مناطق محروم
معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تاکید بر فراهم آوری شرایط مطلوب برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، اظهار داشت: حذف سقف کارانه پزشکان در مناطق محروم انگیزه ماندگاری را افزایش داده است.
وی افزود: خوشبختانه در یک سال گذشته، با تلاشهای صورت گرفته این سقف برداشته شد و پزشکان در مناطق محروم هرچقدر که می توانند خدمت عرضه کنند چونکه این سقف سبب شده بود که پزشکان از بیمارستان های دولتی خارج شده و به سمت بیمارستان های خصوصی بروند و چون در مناطق محروم تعداد بیمارستان های خصوصی کمتر است، به سمت شهرهای برخوردار می رفتند.
تعرفه گذاری خدمات پرستاری با ۵ هزار میلیارد تومان هزینه
وی اضافه کرد: در حوزه پرستاری، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که سال ها بلاتکلیف مانده بود، هم به نتیجه رسید و طبق قولی که داده شده، تا آخر شهریورماه این مبالغ پرداخت می شود. تعرفه گذاری خدمات پرستاری ۵ هزار میلیارد تومان هزینه داشت که در قانون بودجه دیده شد، بخشی هم از منبع دیگری تأمین شد.منبع:

1401/06/06
08:35:19
0.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی