امپریال كالج لندن:

اجاق گاز از آلودگی هوا مضرتر است

اجاق گاز از آلودگی هوا مضرتر است نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، برپایه تحقیقات جدید امپریال کالج لندن، آشپزی با اجاق گاز برای سلامتی مضرتر از زندگی در یک شهر آلوده است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، دی اکسید نیتروژن ریه ها را تحریک می کند و می تواند وارد جریان خون شده و خطر مبتلاشدن به بیماریهای قلبی، سرطان و آلزایمر را افزایش دهد.
سرآشپزهای تلویزیونی اجاق های گاز را به جایگزین های برقی آن ترجیح می دهند اما دانشمندان می گویند که این گازها دی اکسید نیتروژن و ذرات معلق تولید می کنند و این سموم خطرناک در دودهای ناشی از ترافیک نیز یافت می شود.
کودکان و افراد مسن بیشترین لطمه پذیری را دارند و یک مطالعه نشان میدهد که اجاق گازها موجب آزاد شدن این سموم در هوای داخل خانه می شوند که سطح آن چندین برابر بیش از سطح آن در یک خیابان شلوغ شهری است.
بر طبق گزارشی از نیوساینتیست، کودکانی که با کوله پشتی های مجهز به مانیتورهای رصد آلودگی هوا به مدرسه می رفتند مورد بررسی قرار گرفته اند.
پروفسور فرانک کلی(Frank Kelly)، از امپریال کالج لندن، می گوید: خیلی از بچه ها عصرها یعنی زمانی که یکی از والدین درحال آشپزی بوده است، بیش از راه مدرسه در معرض آلودگی قرار می گرفتند.
مطالعه ای دیگر نشان داده است که از هر هشت مورد آسم دوران کودکی در ایالات متحده، یک مورد به سبب استفاده از اجاق گاز به وجود آمده است.
پروفسور کلی، که در این تحقیقات دخالتی نداشته، می گوید که اجاق های گاز منبع اصلی آلودگی هوای داخل خانه هستند و می توانند موجب تشدید یا حتی ایجاد آسم و سایر بیماریها شوند.
او اضافه کرد: اگر یک خانواده کودک مبتلا به آسم داشته باشد، علایم کودک زمانی که اجاق گاز داشته باشند، بیشتر خواهد بود.
اجاق های گاز موجب می شوند که هوای داخل خانه چند برابر یک خیابان شلوغ در شهر آلوده شود.
مطالعه دیگری نشان داده است که ساکنان جنوب کالیفرنیا که از اجاق گاز استفاده می نمایند بطور معمول در معرض سطوحی از دی اکسید نیتروژن و فرمالدهید قرار می گیرند که از آستانه ایمنی که توسط مقامات ایالات متحده برای آلودگی فضای باز تعیین شده فراتر است.
این مشکل در خانه های کوچک تری که تهویه مناسب ندارند، بدتر است.
پروفسور استفن لافت(Steffen Loft)، از دانشگاه کپنهاگ (Copenhagen)، می گوید: می توان گفت خطرات ناشی از اجاق گاز احیانا بیش از زندگی در یک شهر آلوده است.
اجاق های گاز به گرمایش جهانی نیز دامن می زنند. یک مطالعه در ایالات متحده نشان داد که نشت متان از اجاق گازها در ایالات متحده بر آب و هوا تاثیری مشابه انتشار دی اکسید کربن از حدود ۵۰۰ هزار خودروی بنزینی دارد.
بر طبق گزارش ها، پخت و پز روی گاز ممکنست بیش از ۱۰۰ میلیون نفر را در معرض سطوحی از آلودگی هوای داخل خانه قرار دهد که ناقض مقررات اتحادیه اروپا برای آلودگی هوا در فضای باز است. این سازمان می خواهد که همه ی اجاق گازها دارای برچسب هشدار بهداشتی باشند.
تا سال ۲۰۲۵، هیچ خانه جدیدی در بریتانیا از سوخت فسیلی استفاده نخواهد کرد و این حرکتی است که تقریباً به مفهوم داشتن اجاق های الکتریکی است.
پروفسور نیکولا کارسلاو(Nicola Carslaw) از دانشگاه یورک می گوید: این یک راه نسبتا آسان برای کاهش قرار گرفتن در معرض ذرات معلق و اکسید نیتروژن است.
او افزود در این بین، باز کردن یک پنجره و استفاده از یک فن می تواند در کیفیت هوای داخل خانه تفاوت بوجود آورد.
منبع:

1401/11/02
12:17:32
0.0 / 5
216
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی