با همكاری یك محقق ایرانی صورت گرفت؛

رباتی که مایع می شود و از قفس فرار می کند!

رباتی که مایع می شود و از قفس فرار می کند! به گزارش نیو وبلاگ، دانشمندان یک ربات انسان نما ساخته اند که می تواند برای فرار از قفس تغییر شکل داده و به مایع تبدیل گردد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، دانشمندان پیشرفتی در حوزه رباتیک داشته اند و موفق به ساخت رباتی تغییر شکل دهنده شده اند که می تواند از حالت مایع به فلز و بالعکس تغییر حالت دهد تا در محیط های سخت بدون مشکل حرکت نماید.
این ربات های کوچک که برای ساخت آنها از خیار دریایی الهام گرفته شده است می توانند هم نرم و هم سخت باشند و بر محدودیت های ربات هایی که تنها یک حالت دارند، غلبه کنند. ازاین رو پتانسیل عرضه خدمات کاربردی بیشتری در زمینه هایی مانند مونتاژ الکترونیک و حتی پزشکی دارند.
این ربات ها می توانند مسیرهای دارای موانع را طی کنند، مواردی را به مدل هایی از معده انسان برسانند و حتی برای فرار از قفس به مایع تبدیل شوند.
مهندس چنگ فنگ پان(Chengfeng Pan) از دانشگاه هنگ کنگ در چین می گوید: توانایی جابجایی بین حالت مایع و جامد در ربات ها، عملکرد آنها را زیاد می کند.
برای طراحی رباتی که بتواند چنین کاری انجام دهد، محققان به ماده ای غیرسمی نیاز داشتند که بتواند به سادگی بین حالت نرم و سخت در دمای محیط تغییر حالت دهد. آنها به گالیم روی آوردند، فلز نرمی که نقطه ذوب آن ۲۹.۷۶ درجه سانتیگراد در فشار استاندارد است و این تنها چند درجه کمتر از میانگین دمای بدن انسان است. شما می توانید گالیم را تنها با نگه داشتن آن در دست خود ذوب کنید.
محققان یک ماتریس گالیم را با ذرات مغناطیسی ادغام کردند و چیزی ایجاد کردند که آنرا «دستگاه انتقال فاز جامد-مایع مغناطیسی فعال» می نامند.
کارمل مجیدی، مهندس مکانیک ایرانی از دانشگاه کارنگی ملون، یکی از نویسندگان ارشد مقاله این تیم، می گوید: ذرات مغناطیسی در اینجا دو نقش دارند.
یکی از نقش ها اینست که ذرات مغناطیسی ماده را در مقابل یک میدان مغناطیسی متناوب واکنش پذیر می کنند، ازاین رو می توانید از راه القاء، مواد را گرم کنید و سبب تغییر فاز شوید. علاوه بر آن ذرات مغناطیسی به ربات ها امکان حرکت و تحرک در پاسخ به میدان مغناطیسی را می دهند.
محققان بعد از آنکه برگشت پذیر بودن انتقال جامد به مایع ربات را آزمایش کردند ربات های کوچک خویش را از راه طیف وسیعی از آزمایش ها مورد استفاده قرار دادند. ربات ها می توانند از روی خندق های کوچک بپرند، از موانع بالا بروند و حتی برای انجام وظایف مشارکتی در جابجایی اجسام چند بخش شده و باردیگر یکپارچه شوند.
آنها یک نسخه انسان نمای کوچک هم ساختند که به شکل یک لگو برای فرار از سلول کوچک زندان، از بین میله ها عبور می کرد.


سپس، محققان کاربردهای عملی آنرا بررسی کردند. آنها مدلی از معده انسان ایجاد کردند و ربات را وادار کردند که یک شی کوچک از درون آنرا ببلعد و بیرون بیاورد که برای مثال می تواند روشی مفید برای استخراج باتری های بلعیده شده باشد. آنها سپس این عملیات را معکوس کردند به همان روش جسمی را وارد معده کردند. محققان امیدوارند از این ربات بتوان برای تحویل دارو بهره برد.
برای تعمیر مدار، ربات ها می توانند در مدارها حرکت کنند و روی آن ذوب شوند تا بعنوان رسانا و لحیم کاری عمل کنند و حتی بعنوان یک اتصال دهنده عمل می کند، در سوکت های پیچ رزوه دار می ریزد و جامد می شود، بدون این که کسی آنرا در جای خود ثابت کند، عملکرد پیچ را انجام می دهد.
برای کاربردهای دنیای واقعی، ماشین انتقال فاز احتیاج به تغییراتی دارد. بعنوان مثال، از آنجاییکه بدن انسان بالاتر از نقطه ذوب گالیم خالص است، رباتی که برای اهداف زیست پزشکی طراحی شده است، می تواند یک ماتریس آلیاژی مبتنی بر گالیم داشته باشد که در عین حفظ عملکرد، نقطه ذوب را افزایش دهد.
به گفته محققان، این هنوز به صورت دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است.
مهندس مجیدی می گوید: تحقیقات بیشتری در آینده باید صورت گیرد تا نشان دهد که چطور می توان از این ربات ها در زمینه زیست پزشکی استفاده نمود. آنچه که ما نشان می دهیم فقط یک نمایش اثبات مفهوم است، اما مطالعات بسیار بیشتری مورد نیاز است تا چگونگی استفاده از این ربات برای تحویل دارو یا برداشتن اجسام خارجی مشخص شود.
این تحقیق در مجله Matter انتشار یافته است.
منبع:

1401/11/07
18:36:29
0.0 / 5
406
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی