دانشمندان از هوش مصنوعی برای ترک اعتیاد استفاده کردند

دانشمندان از هوش مصنوعی برای ترک اعتیاد استفاده کردند نیو وبلاگ: نیو وبلاگ: در صورتیکه سالانه تنها در آمریکا بیش از 80 هزار شهروند آمریکایی در اثر مصرف بیش از اندازه مواد مخدر جان خودرا از دست می دهند، دانشمندان می خواهند از هوش مصنوعی برای تولید داروهایی بهره گیرند که می تواند اعتیاد به مواد افیونی را درمان کند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تقریباً سه میلیون آمریکایی به مواد افیونی اعتیاد دارند و هر ساله بیش از ۸۰ هزار آمریکایی در اثر سوءمصرف مواد مخدر، جان خودرا از دست می دهند.
مواد افیونی یا اُپیوئید(Opioid) به مجموعه ترکیبات شیمیایی طبیعی و صنعتی مُسکن شبیه به مرفین گفته می شود که در سیناپس، گیرنده های عصبی اپیوئید را تحریک می کنند. عملکرد همگی آنها در بدن همانند کار انتقال دهنده های عصبی ضد درد(اندورفین ها) است که بوسیله تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی سبب تخفیف احساس درد در بدن می شوند.
مرفین نخستین اپیویید طبیعی(آلکالوئید) است که در سال ۱۸۰۴ ازطریق یک داروساز آلمانی به نام «فردریش ویلیام آدام سرتورنر» در شهر «پادربرن» از تریاک استخراج شد.
اُپیوئیدها از نظر توانایی، قدرت و مدت اثر با یکدیگر متفاوت هستند و خاصیت چسبندگی آنها به گیرنده های عصبی و همین طور میزان حلال بودن آنها در چربی، تعیین کننده است. همین طور واکنش های مختلفی نسبت به گیرنده های مختلف اپیویید از خود نشان می دهند.
مصرف اپیوئیدها سبب وابستگی روانی و جسمی شبیه اعتیاد به تریاک می گردد. با قطع ناگهانی آنها علایم اضطراب، تعریق، بی خوابی، تهوع و لرز، اسهال، درد عضلانی، ترس و بیقراری و گُرگرفتگی پیش می آید. بعد از اتمام دوره درمان، مقدار مصرف روزانه دارو تحت نظارت پزشک باید به آهستگی کم شود تا از بروز علائم محرومیت دارو جلوگیری شود.
اپیوئیدها به خودی خود به سیستم ارگانیک بدن لطمه چندانی نمی رسانند، چونکه هدفمند بر روی گیرنده های مخصوص خود اثر می گذارند، با توجه به این مصرف دائمی و طولانی مدت این مواد ممکنست همراه با لطمه های جسمی باشد که عوارض جانبی آنها ایجاد کرده اند، اما بطور کلی می توان اعتیاد را خطرناکترین لطمه این گروه داروها دانست.
داروهای اپیوئیدی با فعال کردن گیرنده های اپیوئیدی که منجر به کاهش درد و تندرستی می شود، عمل می کنند. متأسفانه آنها همین طور سبب وابستگی فیزیکی و کاهش تنفس می شوند که متأسفانه دومی اغلب در طول مصرف بیش از اندازه دارو منجر به مرگ می شود.
گزارش های گوناگون و نتایج مطالعات پیش بالینی انجام شده نشان داده اند که مسدود کردن این گیرنده ها ممکنست به درمان وابستگی به مواد افیونی کمک نماید.
کشف داروهای جدید
لزلی سالاس استرادا از لابراتوار مارتا فیلیزولا در دانشکده پزشکی ایکان در مونت سینای(Mount Sinai) حالا امیدوار است که با کشف داروهایی که گیرنده ای موسوم به گیرنده کاپا-افیونی(kappa-opioid) را مهار می کنند، اعتیاد به مواد افیونی را کم کند.
استرادا می گوید: اگر معتاد باشید و اهتمام می کنید اعتیاد خودرا ترک کنید، در بعضی مواقع علایم ناشی از ترک اعتیاد خودرا مشاهده خواهید کرد و غلبه بر آنها می تواند واقعاً سخت باشد.
وی ادامه داد: پس از قرار گرفتن در معرض مواد افیونی زیاد، مغز شما به مواد مخدر بیشتری نیاز دارد. مسدود کردن فعالیت گیرنده کاپا-افیونی در مدلهای حیوانی نشان داده است که نیاز به استفاده از دارو در دوره ترک را می کاهد.
چالش در کشف داروهایی است که در حقیقت می توانند فعالیت پروتئینی مانند گیرنده کاپا-افیونی را در دریایی از نامزدهای بی شمار مسدود کنند. بنا بر این استرادا برای کارآمدتر کردن این پروسه به ابزارهای محاسباتی روی آورده است. وی از هوش مصنوعی برای بهینه سازی سیستم های یافتن داروی خود استفاده می نماید.
حجم عظیمی از اطلاعات
استرادا می گوید: هوش مصنوعی این مزیت را دارد که می تواند حجم عظیمی از اطلاعات را بگیرد و یاد بگیرد که الگوها را از میان آنها تشخیص دهد. بدین سبب ما معتقدیم که فناوری یادگیری ماشینی می تواند به ما کمک نماید تا اطلاعاتی را که می توان از پایگاه های داده شیمیایی بزرگ برای طراحی داروهای جدید به دست آورد، مورد استفاده قرار دهیم و به این ترتیب، ما بطور بالقوه می توانیم زمان و هزینه های در رابطه با کشف داروهای جدید را کاهش دهیم.
گروه همکار استرادا یک مدل کامپیوتری را برای تولید ترکیباتی آموزش دادند که ممکنست گیرنده را با یک الگوریتم یادگیری تقویتی که به خواصی که برای درمان های دارویی مطلوب هستند، مسدود کند. آنها این کار را با ترکیب اطلاعات مربوط به گیرنده کاپا-افیونی و داروهای شناخته شده انجام دادند.
این راه حل تا اینجا موفقیت آمیز بوده است. پژوهشگران تا حالا چندین ترکیب را شناسایی کرده اند که خاصیت های امیدوارکننده ای دارند.
پژوهشگران حالا قصد دارند آنها را ترکیب کنند و در نهایت آنها را در مدلهای حیوانی بمنظور مشاهده و تعیین ایمنی و اثربخشی آزمایش نمایند.
بگفته استرادا، هدف نهایی، کمک به افرادی است که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند.1401/12/02
08:09:56
0.0 / 5
569
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی