ترسیم یک اطلس بی نظیر از بدن انسان

ترسیم یک اطلس بی نظیر از بدن انسان به گزارش نیو وبلاگ، دانشمندان اخیرا اندام های بدن ما را با جزئیات بسیار دقیق ترسیم کرده اند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، گروهی از دانشمندان اخیرا اطلسی از تصاویر قابل توجه از سه اندام انسان منتشر نموده اند که هر کدام به شیوه خاص خود مهم هستند و نشان می دهند که چگونه انواع سلول ها در کنار هم مرتب قرار گرفته و با هم تعامل دارند.
نتیجه این کار ایجاد طرح های درخشانی بود که توسط رنگ های فلورسنت می درخشند و درک ما از زیست شناسی و بیماری های انسانی را بگونه ای تغییر می دهند که هیچگاه اتفاق نیفتاده بود.
همانطور که در نمودار زیر می بینید، محققان اطلس سلولی را به سه روش تولید کردند.


یک گروه به سرپرستی سانجی جین(Sanjay Jain) نفرولوژیست دانشگاه واشنگتن از روش های رونویسی تک سلولی برای نقشه برداری از کلیه استفاده کردند که نشان داده است چگونه دستورالعمل های ژنتیکیِ رمزگذاری شده در دی ان ای در سلول های منفرد خوانده می شوند.
گروه دیگری به سرپرستی مایکل اسنایدر(Michael Snyder) ژنوم شناس در دانشکده پزشکی استنفورد نقشه روده را با کمک آنتی بادی های فلورسنت متصل به بخش های بافتی که در زیر میکروسکوپ قرار داشت، ترسیم کردند.
گروه سوم آن چه را دانشمندان از آن تحت عنوان «مهم ترین اندام های بدن، اما به طرز متناقضی ضعیف ترین اندام بدن» نام می برند یعنی جفت، بررسی کردند.
مایکل آنجلو(Michael Angelo)، پاتولوژیست دانشگاه استنفورد و همکارانش برش هایی از بافت جفت را که یون های فلزی در رابطه با آنتی بادی هایی که قادر به چسبیدن به ترکیبات به خصوصی روی سطوح سلول ها هستند روی آنها اعمال شده بود، ترسیم کردند. تمرکز آنها روی نمونه هایی بود که در آن سلول های جفت به دیواره رحم متصل شده بودند.


محققان با تصویربرداری از نمونه های مختلف در مراحل مختلف این فرایند، از هفته ی شش تا ۲۰ بارداری، تعامل میان سلول های جفت و سلول های ایمنی مادر و شریان ها را ترسیم کردند که هر دو برای سازگاری با جفت تنظیم می شوند.
دو زیست شناس سلولی که تفسیر جدیدی در مورد این مجموعه نوشته اند می گویند: ما می توانیم با جزئیات دقیق ببینیم که چگونه فرایند بازسازی همزیستی مسالمت آمیز بین سلول های رحم مادر و جفت جنینی را که از نظر ژنتیکی متمایز هستند، امکان پذیر می کند.


در مورد روده، این اندام به طول یک متر با میلیونها میکروب توسط غذاهای فوق فرآوری شده گرفتار التهاب می شود و سلول ها به سیستم عصبی روده که اغلب «مغز دوم» بدن نامیده می شود، متصل می شوند.
گروه اسنایدر تغییرات شدیدی را در نحوه چیدمان سلول ها در طول روده کشف کردند. آنها بخش های متمایزی را ترسیم کردند که حاوی سلول های ایمنی آماده حرکت بودند و به صورت تصادفی به زیرگروه های جدیدی از سلول های پوششی که روده را می پوشانند، دست پیدا کردند.
تصویربرداری بیشتر از سطح روده و لایه های آن می تواند درک جدیدی در مورد چگونگی ایجاد بیماری های التهابی روده، اختلالات خلقی یا حتی بیماری های عصبی آشکار کند.


کلیه ها هم کارهای زیادی برای بدن انجام می دهند. آنها خون را پمپاژ می کنند تا آنرا از سموم و مواد زائد پاک کنند، اما گاهی از کار می افتند یا بیمار می شوند و احتیاج به جایگزینی دارند.
جین و همکارانش با نمونه برداری از بیشتر از ۹۰ کلیه، کانال های ارتباطی بین سلول ها را مشخص کردند که در آن مسیرهای ترمیم در هنگام صدمه حاد کلیوی یا بیماری مزمن کلیوی معیوب می شود.
جین، سرپرست مطالعه تصویربرداری کلیه، توضیح می دهد: ما به نحوه ی سازماندهی سلول های کلیه، هویت مولکولی آنها و چگونگی تغییر آنها از حالت سالم به بیمار نگاه کردیم.


با این دانش، ما می توانیم در مورد داروها یا اهداف مولکولی کوچکی که می توانند از پیشرفت بیماری جلوگیری نمایند یا درمان را بهبود بخشند، فکر نماییم.
به خاطر داشته باشید که این تصاویر با استفاده از تعداد کمی از نمونه های گرانبها که سخاوتمندانه توسط افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند و داوطلب شرکت در تحقیقات هستند، گرفته شده است.
یک کار خیلی سخت تر، درک تفاوت های ساختاری در اندام هایی است که مابین گروه ها و جمعیت های مختلف وجود دارد که می تواند نتایج سلامتی واقعی داشته باشد.


1402/05/03
08:13:37
0.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی