برچسبی که سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص می دهد

برچسبی که سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص می دهد نیو وبلاگ: یک برچسب انعطاف پذیر که برای اسکن بافت طراحی شده است، می تواند امکان نظارت مکرر بر بیمارانی را فراهم آورد که بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان سینه هستند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ام آی تی نیوز، هنگامی که سرطان سینه در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، میزان بقا نزدیک به ۱۰۰ درصد است اما برای تومورهایی که در مراحل بعدی شناسایی می شوند، این عدد به حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا می کند.
پژوهشگران دانشگاه «ام آی تی»(MIT) به امید افزایش دادن میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان سینه، یک فناوری پوشیدنی طراحی نموده اند که امکان تشخیص دادن تومورها را زمانی که هنوز در مراحل اولیه هستند، فراهم می آورد. این فناوری خصوصاً می تواند برای بیمارانی باارزش باشد که در ماموگرافی های متداول، بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان سینه تشخیص داده شده اند.
این فناوری، یک برچسب انعطاف پذیر است که به لباس زیر متصل می شود و به کاربر امکان می دهد یک ردیاب سونوگرافی را در امتداد برچسب حرکت دهد تا از بافت پستان در زوایای مختلف تصویربرداری کند. پژوهشگران در این پروژه نشان دادند که می توانند تصاویر را با وضوح قابل مقایسه با تصاویر مورد استفاده در مراکز تصویربرداری پزشکی به دست آورند.
«کنان داگدویرن»(Canan Dagdeviren) دانشیار «آزمایشگاه رسانه ام آی تی» و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما شکل فناوری سونوگرافی را تغییر دادیم تا بتوان از آن در خانه استفاده نمود. این فناوری، قابل حمل و استفاده آسان است و امکان نظارت بر بافت پستان را در لحظه فراهم می آورد.
داگدویرن برای این پروژه، از سرنوشت خاله فقید خود الهام گرفت که با وجود انجام دادن منظم غربال گری سرطان، در ۴۹ سالگی مبتلا به مراحل آخر سرطان سینه تشخیص داده شد و شش ماه بعد از دنیا رفت. داگدویرن که در آن زمان دانشجوی مقطع فوق دکتری دانشگاه ام آی تی بود، طرح واره ای از یک دستگاه تشخیصی را در کنار بالین خاله اش طراحی کرد که می شد آنرا در لباس زیر گنجاند و امکان غربال گری مکرر افراد در معرض خطر را فراهم نمود.
تومورهای پستان که میان ماموگرافی های برنامه ریزی شده منظم به وجود می آیند و به سرطان های فاصله دار معروف هستند، ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل موارد سرطان سینه را می سازند و نسبت به نمونه هایی که در طول اسکن های متداول یافت می شوند، تهاجمی تر هستند.
داگدویرن که گروه پژوهشی وی در ساخت فناوری های الکترونیکی پوشیدنی متناسب با بدن تخصص دارد، اظهار داشت: هدف من، تمرکز بر افرادی است که بیشتر در معرض مبتلاشدن به سرطان فاصله دار هستند. با غربال گری های مکرر، هدف ما افزایش میزان بقا تا ۹۸ درصد است.
داگدویرن برای تحقق بخشیدن به هدف خود، یک اسکنر مینیاتوری طراحی کرد که می تواند امکان تصویربرداری در لحظه را برای کاربر فراهم آورد. این اسکنر بر طبق اسکنر سونوگرافی مورد استفاده در مراکز تصویربرداری پزشکی تولید شده اما دارای یک ماده پیزوالکتریک جدید است که به پژوهشگران امکان می دهد اسکنر را کوچک کنند.
پژوهشگران برای ساخت این دستگاه، یک برچسب انعطاف پذیر را با کمک فناوری چاپ سه بعدی طراحی کردند که دارای دهانه های لانه زنبوری است. این برچسب را با بهره گیری از آهن ربا می توان به لباس زیر متصل کرد. لباس زیر مخصوص دارای دهانه هایی است که امکان تماس با پوست را برای اسکنر فراهم می کنند. اسکنر در یک ردیاب کوچک قرار می گیرد که می توان آنرا به شش موقعیت متفاوت انتقال داد و امکان تصویربرداری از کل پستان را فراهم نمود. این اسکنر می تواند برای ثبت تصاویر از زوایای متفاوت بچرخد و استفاده کردن از آن به تخصص خاصی نیاز ندارد.
«آنانتا چاندراکاسان»(Anantha Chandrakasan) رییس دانشکده مهندسی ام آی تی و یکی از این پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این فناوری، یک قابلیت اساسی را در تشخیص سریع سرطان سینه فراهم می آورد که بسیار اهمیت دارد. این پژوهش، بررسی در مورد سونوگرافی و طراحی دستگاه های پزشکی را بطور قابل توجهی ارتقا می دهد و از پیشرفت های انجام شده در عرصه مواد، مدارهای کم مصرف، الگوریتم های هوش مصنوعی و سیستم های پزشکی استفاده می نماید.
پژوهشگران با همکاری مرکز پژوهش های بالینی دانشگاه ام آی تی، دستگاه خودرا روی یک انسان آزمایش کردند که یک زن ۷۱ ساله با سابقه کیست پستان بود. پژوهشگران با بهره گیری از دستگاه جدید توانستند کیست هایی را که به قطر ۰.۳ سانتی متر -به اندازه تومورهای مرحله اولیه- بودند، تشخیص دهند. همچنین، آنها نشان دادند که دستگاه به وضوح قابل مقایسه با سونوگرافی سنتی است و می تواند از بافت در عمق تا هشت سانتی متر تصویربرداری کند.
«کاترین ریکاردی»(Catherine Ricciardi) مدیر واحد پرستاری در مرکز پژوهش های بالینی دانشگاه ام آی تی و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: دسترسی به مراقبت های بهداشتی با کیفیت و مقرون به صرفه، برای تشخیص سریع ضرورت دارد. به عنوان یک پرستار، من شاهد نتایج منفی یک تشخیص همراه با تاخیر بوده ام. این فناوری با ارائه یک تشخیص قابل اعتمادتر، آسان تر و کمتر ترسناک، نویدبخش شکستن خیلی از موانعی است که بر سر راه تشخیص سریع سرطان سینه قرار دارند.
پژوهشگران هم اکنون برای دیدن تصاویر باید اسکنر خودرا به همان دستگاه سونوگرافی مورد استفاده در مراکز تصویربرداری متصل کنند. آنها حالا درحال کار کردن روی یک نسخه کوچک شده از سیستم تصویربرداری هستند که به اندازه یک تلفن همراه هوشمند خواهد بود.
برچسب پوشیدنی سونوگرافی را می توان بارها مورد استفاده قرار داد و پژوهشگران معتقدند افرادی که بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان سینه هستند و باید تحت غربال گری مکرر باشند، می توانند در خانه از آن بهره گیرند. همچنین، این دستگاه می تواند به تشخیص دادن سرطان در افرادی کمک نماید که دسترسی منظم به غربال گری ندارند.
«تولگا اوزمن»(Tolga Ozmen) جراح سرطان سینه در «بیمارستان عمومی ماساچوست» و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: سرطان سینه، شایع ترین سرطان در میان زنان است که اگر زود تشخیص داده شود، قابل درمان خواهد بود. یکی از موانع اصلی در تصویربرداری و تشخیص زودهنگام، دشواری رفت وآمد زنان به مرکز تصویربرداری است. این برچسب سونوگرافی، یک فناوری بسیار امیدوارکننده است برای اینکه نیاز مراجعه زنان به مرکز تصویربرداری را از بین می برد.
پژوهشگران امیدوارند که بعد از جمع آوری داده ها در مورد یک بیمار بتوانند از هوش مصنوعی جهت بررسی چگونگی تغییر تصاویر در طول زمان بهره گیرند تا تشخیص دقیق تری را نسبت به تشخیص یک رادیولوژیست عرضه کنند. همچنین، آنها قصد دارند سازگاری این فناوری را برای اسکن سایر قسمت های بدن بررسی نمایند.
این پژوهش، در مجله «Science Advances» به چاپ رسید.1402/05/08
11:00:15
0.0 / 5
293
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی