ربات ها از تلسکوپ چین نگهداری می کنند

ربات ها از تلسکوپ چین نگهداری می کنند نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، چین از ربات ها برای حفظ و نگهداری تلسکوپ فست(FAST) خود استفاده خواهد نمود که آزمایش شده اند و بیش از اندازه توانمند هستند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چین بزودی به سیستم ها و پلت فرم های رباتیک هوشمند اجازه می دهد تا خدمات تعمیر و نگهداری تلسکوپ رادیویی کروی با دیافراگم پانصد متری(FAST) را که «چشم آسمان چین» هم نامیده می شود و بعنوان بزرگ ترین تلسکوپ رادیویی تک ظرفی جهان شناخته می شود، عرضه کنند.
این خبر توسط شبکه تلویزیونی چاینا گلوبال(CGTN) منتشر گردید که اذعان داشت بعد از گذراندن چندین آزمایش به وسیله سیستم های رباتیک اطمینان حاصل شد که آنها برای این کار آماده هستند.
نگهداری از تلسکوپ
تلاش ها برای نگهداری از تلسکوپ از راه استفاده از ربات ها توسط رصدخانه رادیویی نجوم گوئیژو و ۱۰ سازمان دیگر همچون رصدخانه های ملی نجوم آکادمی علوم چین و موسسه فناوری هاربین رهبری شد.
این تلسکوپ دارای یک دریافت کننده با ابعادی معادل ۳۰ زمین استاندارد فوتبال است و اندازه ی بزرگ آن، تعمیر و نگهداری آنرا به یک مصیبت پیچیده تبدیل می کند. ربات های جدید تضمین می کنند که تلسکوپ با حداکثر ظرفیت کار می کند و در عین حال مدت زمان رصد و کارایی آن چندین روز افزایش خواهد یافت.
جیانگ پنگ(Jiang Peng)، مهندس ارشد تلسکوپ فست می گوید: انتظار می رود ربات های هوشمند سالانه حدود ۳۰ روز به دوره ی رصد تلسکوپ اضافه کنند.
این ربات ها هوشمند تلقی می شوند و در درجه اول برای آزمایش کابل ها و قرقره های فست، نگهداری خودکار محرک ها و اهداف لیزری آن بر روی بازتابنده، جداسازی و نصب گیرنده ها، نظارت بر تداخل رادیویی و اندازه گیری تمامی شرایط آب و هوایی کابین ۳۰ تنی آن استفاده می شود.
ربات های مهم
یکی از ربات ها به صورت خاص از اهمیت ابزاری برخوردار می باشد و آن ربات اندازه گیری هوشمند کابین در تمام شرایط آب و هوایی است. این دستگاه می تواند به صورت موثری با مشکلات فنی اندازه گیری در مقیاس بزرگ، با دقت بالا، دینامیک بالا و اندازه گیری در همه ی شرایط آب و هوایی تحت شرایط میدانی موجود در تلسکوپ فست و اطراف آن روبرو شود.
این ربات توسط رصدخانه ملی نجوم توسعه یافته است و شامل یک ابزار اندازه گیری داده های چند سیستمی است که بر مبنای فناوری محدوده امواج مایکروویو کار می کند و نخستین در نوع خود است.
این ربات برای تضمین همکاری تلسکوپ ها تحت شرایط آب و هوایی چالش برانگیز موجود در استان گوئیژو فعالیت می کند.
ربات تعمیر و نگهداری هدف لیزری سطح بازتابنده که می تواند ایمنی محرک های تلسکوپ و اهداف لیزری موجود بر روی بازتابنده آنرا تضمین کند، هم از اهمیتی حیاتی برخوردار می باشد.
این ربات که به صورت مشترک توسط مؤسسه اتوماسیون آکادمی علوم چین، رصدخانه ملی نجوم و رصدخانه رادیویی نجوم گوئیژو مهندسی شده است، از یک دستگاه هوشمند تشکیل شده که می تواند به صورت همزمان با تمیز کردن، جداسازی قطعات و جایگزینی اهداف لیزری کار کند.
این چاره رباتیک به حل مشکلات طولانی مدت در ارتباط با راندمان پایین نگهداری دستی و شرایط آب و هوایی که رصد را محدود می کند، کمک می نماید.1402/05/17
07:51:09
0.0 / 5
271
تگهای خبر: امواج , تلسكوپ , جهان , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی