امضای تفاهمنامه همکاریهای علمی و پژوهشی میان دانشگاه آزاد و سازمان ملی استاندارد ایران

امضای تفاهمنامه همکاریهای علمی و پژوهشی میان دانشگاه آزاد و سازمان ملی استاندارد ایران به گزارش نیو وبلاگ، تفاهمنامه همکاریهای علمی و پژوهشی مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد ایران با حضور طهرانچی و اسلام پناه منعقد گردید.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، تفاهمنامه همکاریهای علمی و پژوهشی مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد ایران به امضای محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و مهدی اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد ایران رسید.

*طهرانچی: دانشگاه پیشرو در علم وفناوری پشتیبان نظام حکمرانی تنظیم گر خواهد بود

طهرانچی در این مراسم با گرامیداشت دهه مبارک فجر اظهار داشت: بسیار خوشحالیم که امضای این تفاهمنامه مقارن با ایام مبارک دهه فجر است و امیدوارم تفاهمنامه همکاری مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد که بنای آن با حضور دکتر اسلام پناه از سال های گذشته قوت گرفته است، با امضای آن گسترش یابد.

وی با اشاره به اینکه در نظام حکمرانی امروزه، حکمرانی بیشتر از منظر تنظیم گری پیش می رود، اظهار نمود: در واقع نظام حکمرانی مداخله گر به نظام حکمرانی تنظیم گر درحال تبدیل است. یعنی دولت ها هر چقدر بازوان مداخله ای خویش را کم کرده و امور را به خود مردم واگذار کنند و فقط از منظر تنظیم گری اعمال حاکمیت کنند، این نوع حکمرانی مدرن تر و به روز تر است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اساساً نگاه اسلام هم به این مدل حکمرانی نزدیک تر است. برای مثال در زمینه انفاق و زکات جامعه اسلامی نمی گوید که دولت مستقیماً به این امور رسیدگی کند، بلکه خداوند می فرماید مردم زندگی کنند و از محل امرار معاش زندگی، زکات را پرداخت کنند، حتی در عمل عبادی هم این گونه است. برای مثال زکات فطره بعنوان یک کنش تنظیم گرانه مطرح می شود.

وی تاکید کرد: این نوع تنظیم گری به لحاظ وجود سازمانی مانند سازمان استاندارد در کشور بسیار حیاتی می باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه با فرض وجود حکمرانی تنظیم گر در جامعه، این تنظیم گری بدون علم و فناوری و پیشرانی در علم و فناوری بی معنا است، اظهار داشت: امروز مداخله بشر در حوزه پیشرانی علم و فناوری از انحصار دانشگاه ها و دانشمندان مستقل درآمده و به سمت شرکتهای فراملیتی رفته است. این شرکتهای فراملیتی در حوزه های مختلف همچون بذر، دارو، نفت و... فعالیت می نمایند. در واقع این حوزه ها دیگر در اختیار دانشمندان مستقل نیست، بلکه دانشمندان در چارچوب شرکتهای فراملیتی عمل می کنند و بر شرکتهای فراملیتی هم مسائل تجاری حاکم است.

وی افزود: اگر کشوری بخواهد خویش را از صدمه این مورد خلاص کند، ضروری است یک دانشگاه پیشرو در علم وفناوری پشتیبان تنظیم گری آن باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: دانشگاه بیشتر از خود فناوری خالق روشهای استاندارد و تنظیم گری است. دانشگاه بیشتر از آنکه یک خدمات دهنده استاندارد باشد، باید یک تولید کننده استاندارد باشد. پس به جهت اینکه شما یک تولید کننده استاندارد باشید، باید یک خدمات دهنده خوب استاندارد هم باشید.

وی تاکید کرد: براین مبنا ما در دانشگاه آزاد اسلامی تفاهمنامه همکاری مشترک با سازمان استاندارد را امضا خواهیم کرد و خوشحالیم که با مجموعه ای از فرزندان عالم و پایبند به اصول انقلاب اسلامی همکاری داریم و امیدواریم که این حرکت به خوبی اجرایی شود.

طهرانچی تصریح کرد: مبحث مهم دیگر اینست که امر فناوری و امور زندگی مردم و مداخله های فناوری در زندگی مردم بسیار پیچیده شده است و دیگر تنها با یک دستورالعمل و جداول خاصی نمی توان زندگی مردم را اداره کرد. در این حوزه سؤالات جدی پیش روی زندگی مردم قرار گرفته که ساده ترین آن مبحث «تراریخته» است. امروز هیچکس به صورت محکم نمی تواند بگوید تراریخته خوب است یا خیر؟ در این حوزه با یک مسأله علمی نمی توان سیاسی برخورد کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه امروز پیشرفت علم و دست ورزی بشر در نظام آسمان و زمین مطرح است، اظهار داشت: دست ورزی بشر هر چقدر جلوتر می رود، ما باید برای تشخیص این که آثار و پیامد این امر چه می تواند باشد، علم خویش را زیاد نماییم.

اسلام پناه: دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یک دانشگاه در تراز بسیار موفق عمل خواهد کرد

در ادامه مراسم مهدی اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با تبریک ایام دهه فجر اظهار داشت: حاکمیت در جایگاه هدایت، کنترل و نظارت باید جلوه گری نماد و نمود خویش را داشته باشد. سازمان ملی استاندارد هم به سبب وظایف حاکمیتی که در قانون پیشبینی شده، باید در این راه حرکت نماید.

وی افزود: در روایات و احادیث آمده است "آنچه که خیرش برای زمین باقی می ماند، می ماند و آن چه که به هر علتی به بشر و انسانها خیری نمی رساند، رفتنی است". براین اساس به نظر بنده دانشگاهی از جنس دانشگاه آزاد اسلامی با امکانات فراوانی که دارد و توسط امام خمینی (ره) تأسیس شد، به سبب این که یک خیر همگانی است، ماندنی خواهد بود. این دانشگاه برای تداوم ماندن به حرکاتی نیاز دارد. مصداق دانشگاه های ماندنی در عصر جدید، دانشگاه های پیشرو هستند.

اسلام پناه با تاکید بر این که دانشگاه آزاد اسلامی برای پیشرو بودن هیچگونه کم و کسری ندارد، اظهار نمود: این دانشگاه دارای امکانات بسیار خوب، سرمایه اجتماعی و انسانی مناسب، کارکنان شایسته، سرمایه گذاری های در نظام آزمایشگاهی بسیار متناسب، اعضای هیأت علمی توانمند است که در سال های اخیر و با حضور دکتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاقات بسیار خوبی هم افتاده که با تغییر زیست بوم همراه بوده است. بحث ایجاد سراهای نوآوری به سبب تغییر اکوسیستم یکی از فعالیتهای مناسب دکتر طهرانچی بود.

وی با اشاره به اینکه ما در سازمان استاندارد بعنوان بخشی از دولت وظیفه داریم که به دانشگاه آزاد اسلامی کمک نماییم، اظهار داشت: سازمان استاندارد کشور مطابق قانون چهار مأموریت و تکلیف صریح دارد. این مأموریتها شامل استانداردسازی، اوزان و اندازه شناسی، تأیید صلاحیت و ارزیابی انطباق است. مبتنی بر این چهار وظیفه ما مأموریت داریم که هدایت، کنترل و نظارت را جلوه بخشی نماییم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در هر چهار حوزه مأموریتی سازمان استاندارد، استعداد کمک کردن به ما را دارد. این دانشگاه در حوزه استانداردسازی با ظرفیت عظیمی از اعضای هیأت علمی می تواند بسیار کمک کننده باشد. همینطور در حوزه اوزان و اندازه شناسی این دانشگاه با سرمایه گذاری خوبی که در لابراتوار ها داشته می تواند مؤثر واقع شود.

اسلام پناه اضافه کرد: در حوزه تأیید صلاحیت هم دانشگاه آزاد اسلامی شرایطی بوجود آورده که لابراتوار های وابسته به دانشگاه، لابراتوار های همکار و لابراتوار هایی که توسط اساتید این دانشگاه به صورت دانش بنیان تأسیس شده اند، بتوانند در فضای زیست بوم نوآوری به لابراتوار های بازرسی سری ۱۷۰۰۰، ۱۷۰۲۵ و ۱۷۰۲۶ تبدیل شوند و بتوانند ارزش ایجاد کنند. درمورد مأموریت چهارم که مبحث ارزیابی انطباق است هم دانشگاه آزاد اسلامی مؤثر خواهد بود. این مأموریت مبتنی بر لابراتوار های اعتباربخشی شده است و این ظرفیت در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد.

وی تاکید کرد: جدا از این ظرفیت هایی که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، این دانشگاه دارای یک ظرفیت عظیم تر است و آن اینست که می خواهد یک دانشگاه در تراز باشد. دانشگاهی که بناست در تراز باشد و عرصه جغرافیایی آن یک عرصه وسیع است و بار سنگینی بردوش آموزش عالی کشور برداشته است، می تواند با استفاده از ظرفیت ها و امکاناتی که دارد، مباحث را بسط و گسترش ویژه ای بدهد و بسیار موفق عمل کند.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از آنجاییکه دولتی نیست، می تواند بهتر عمل کند، اظهار داشت: مجموعه های دولتی مسائل خاص خویش را داشته و به خاطر بروکراسی و دیوان سالاری های موجود در این مجموعه ها، فعالیت ها با محدودیت هایی روبه رو است، اما دانشگاه آزاد اسلامی چنین مشکلاتی را ندارد. همینطور از زمان حضور دکتر طهرانچی در این دانشگاه شرایط اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی که دارای مشکلاتی بود، بهبود یافته و خبرهای خوشی در این دانشگاه بوجود آمده است.

وی اظهار امیدواری کرد: تفاهمنامه همکاری مشترک با دانشگاه آزاد اسلامی وارد فاز عملیاتی و اجرایی شود.

همچنین در این مراسم عبدالله محمدی مدیراداره کل شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی گزارشی از تأسیس، راه اندازی و لابراتوار های درحال استقرار دانشگاه آزاد اسلامی در تمام استانها عرضه داد و اظهار داشت: هم اکنون ۹ لابراتوار استاندارد در دانشگاه آزاد اسلامی در یکسال اخیر استقرار پیدا کرده و ۹۴ لابراتوار درحال استقرار است که کارهای اولیه آن انجام شده است.

محمدی در این حوزه به دو استان هرمزگان و تهران اشاره نمود و اظهار داشت: در استان هرمزگان ۹ لابراتوار در حوزه مشتقات نفتی، بتن و مکانیک پاک، مجتمع آزمایشگاهی استاندارد، آنالیز دستگاهی، ایجاد کلینیک گیاه پزشکی، لابراتوار آب و خاک و مهندسی مواد درحال استقرار است. همینطور در استان تهران، ۲۴ لابراتوار عضو شبکه فناوری راهبردی است و ۲۹ لابراتوار در حوزه هایی همچون محیط زیست و عمران، غذا و دارو، فیزیک، زیست شناسی، برق هوشمند، بیومتریال، کشاورزی، جذب اتمی، بتن و... درحال استقرار است.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه انرژی، صنایع فلزی و غیرفلزی و صنایع غذایی وارد فعالیت شده، امکان سنجی با سازمان استاندارد انجام شده، امکانات استخراج شده و در فاز صحت سنجی به سر می برد. همینطور این دانشگاه در حوزه صنعت جوش و گوهرسنگ هم وارد فعالیت شده است.

محمدی اضافه کرد: همینطور دوره های توانمندسازی برای فرآیند استانداردسازی با همکاری سازمان استاندارد در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی درحال برگزاری است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان استاندارد ایران به منظور برقراری امکان تعامل، همکاری و هم افزایی بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد به منظور تجمیع توانایی نیروی انسانی و ظرفیتهای متقابل فنی و آزمایشگاهی منعقد شده است.

دستیابی به راهکارهای مشترک در جهت گسترش فناوری و استانداردسازی آن، همکاری در جهت بالابردن دانش و ارزشهای علمی و فرهنگی دانشگاه و سازمان، انتقال تجربه به صورت مشترک بین دانشگاه و سازمان، همکاری در زمینه تحقق اسناد بالادستی پیرامون توسعه علمی و فناوری و رشد تولید محصولات فناورانه و دانش بنیان همچون اهداف تفاهمنامه همکاریهای مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد ایران است.
1402/11/20
15:35:11
0.0 / 5
333
تگهای خبر: اقتصاد , پزشكی , پژوهش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی