اجرای همایش بین المللی فلسفه ذهن برای نخستین بار در ایران

اجرای همایش بین المللی فلسفه ذهن برای نخستین بار در ایران نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، مدیر سازمان دهی و اجرای همایش بین المللی فلسفه ذهن از برگزاری این همایش برای نخستین بار در ایران با مبحث مساله آگاهی اطلاع داد.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، مهدی همازاده، مدیر سازمان دهی و اجرا و ابراهیم آزادگان دبیر علمی در نشست خبری همایش بین المللی فلسفه ذهن با مبحث مساله آگاهی، بامداد امروز ۱۷ بهمن ماه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران برگزار شد، توضیحاتی در در رابطه با نخستین همایش بین المللی فلسفه ذهن با مبحث مساله آگاهی اعلام نمودند.

همازاده با اشاره به اینکه کم به مبحث فلسفه ذهن در همایش ها و پژوهشها پرداخته شده است، اظهار داشت: نخستین بار است که همایش فلسفه ذهن در ایران برگزار می گردد اهمیت مبانی این حوزه بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: پیش از این همایش پیش همایش هایی همچون فلسفه مدرسه تابستانه فلسفه ذهن در بیمارستان شهدای تجریش با رویکرد آموزشی ترویجی برای آموزش مقدمات ذهن برگزار شده است.

همازاده با اشاره به اینکه در این عرصه ۴ هسته پژوهشی داریم، اظهار نمود: در دانشگاه شریف ۲ هسته، پژوهشگاه دانشگاه بنیادی ۱ هسته و دانشگاه تهران ۱ هسته پژوهشی فعالیت دارند تشکیل شده از محققان پسادکترا و دانشجویان تحصیلات تکمیلی که خروجی هایی همچون مقالات، کتاب و رویداد دارند برخی از هسته های پژوهشی رویدادهای مانند کنفرانس بین المللی اخلاق شناختی را سال جاری برگزار کردند و بعدازاین همایش دانشگاه شریف رویدادی در رابطه با الهیات علوم شناختی در نیمه دوم اسفند برگزار می گردد.

مدیر سازمان دهی و اجرای همایش بین المللی فلسفه ذهن ضمن اشاره به تعداد مقالات دریافت شده خاطرنشان کرد: در ارزیابی ها انجام شده ۴۴ مقاله با توجه به استانداردها پذیرفته شده است؛ ۲۵ مقاله داخلی که ۱۰ مقاله برای اساتید و اعضای هیئت علمی هست و ۱۹ مقاله خارجی که ۱۴ مقاله برای اساتید و اعضای هیئت علمی های دانشگاه های آکسفورد، دانشگاه ییل، دانشگاه CIU، دانشگاه مرکزی اروپا، نوتردام آمریکا و... هستند ۱۱ مقاله از پسادکترا داریم که ۳ تا خارجی است.

همازاده افزود: در این همایش که در ۵ روز برگزار می گردد ۸ عرضه مجازی خواهد بود که روزهای ۲۹ بهمن و ۳ اسفند توسط اساتیدی از آمریکای شمالی و انگلستان مجازی عرضه خواهد شد. در ایام ۳۰ بهمن، ۱ و ۲ اسفند همایش به صورت با حضور اساتیدی از دانشگاه مسینا ایتالیا و مرکز مطالعات آگاهی دانشگاه مسکو، از چین دانشگاه فودان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می گردد که علاوه بر ارئه در سالن رائه به صورت پوستر هم خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه مقالات با سخت گیری انتخاب شده است، اظهار نمود: با توجه به تفاهمنامه امضا شده مقالات در مجله علمی و پژوهشی تازه های علوم شناختی مقالات پذیرفته شده در سه شماره چاپ خواهد شد.

در ادامه آزادگان، دبیر علمی با اشاره به اینکه این همایش بین المللی در سه محور «علم آگاهی»، «فلسفه آگاهی» و «تاریخ و جامعه شناسی آگاهی»" است، افزود: در محور علم آگاهی، مباحث آموزه های علوم شناختی و علوم اعصاب در مساله آگاهی، نگاههای کوانتومی به مساله آگاهی، هوش مصنوعی و مدل محاسباتی آگاهی و در محور فلسفه آگاهی، مسائل در ارتباط با پدیدارشناسی آگاهی، نظریات معاصر در رابطه با ماهیت آگاهی، آگاهی و مسائل در ارتباط با اراده، عمل و کنترل رفتار، بدن مندی و جنبه های مختلف شناخت در ارتباط با دیگران و جهان و در محور تاریخ و جامعه شناسی آگاهی، نگاه فلسفه اسلامی و سنت های فلسفی پیشامدرن به مساله آگاهی، تکامل و انسان شناسی آگاهی، مطالعات جامعه شناختی در رابطه با آگاهی پرداخته شده است.

وی با اشاره به اینکه همان گونه که علم پیشرفت می کند، مسائل اخلاقی در رابطه با آن پیش می آید، اظهار داشت: ما ناچاریم در کنار پیشرفت مباحث علمی مباحث فلسفی و اخلاقی را در نظر بگیریم و مطالعه نماییم.

دبیر علمی همایش بین المللی فلسفه ذهن در ادامه ضمن اشاره به اهمیت مساله آگاهی اظهار نمود: مساله آگاهی اهمیت خیلی خاصی دارد؛ چونکه نخستین مساله ای است که فیلسوف ها با آن مواجهند برای حل کردن یا تجزیه وتحلیل است نکته دوم اینست که تمام روابط اجتماعی ما در این حوزه می باشد.

به گزارش نمایندگی ایسنا علوم پزشکی شهید بهشتی، آزادگان با بیان اینکه مباحث در ارتباط با مطالعات ذهن در بین مدت یا دراز مدت در جامعه دارد اظهار داشت: مباحث در ارتباط با مطالعات ذهن به مدلیگ ذهن ما کمک می نماید که یک پروژه بزرگ وجود دارد که ذهن انسان را مدل کند این پروژه که در این کنفرانس جلومی بریم یکی از اهدافش کمک به جدید ترین دستاوردها است که ذهن ما چطور کار می کند.

گفتنی است، شرکت در همایش مجانی می باشد و ثبت نام الزامی است علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی philmind.ir رجوع نمایند.

این همایش از اول تا سوم اسفنده به همت جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار می گردد.منبع:

1402/11/22
15:13:22
0.0 / 5
262
تگهای خبر: اطلاعات , پروژه , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی