با تلاش اخترشناسان؛

اندازه كهكشان آندرومدا مشخص شد

اندازه كهكشان آندرومدا مشخص شد نیو وبلاگ: پژوهش جدید اخترشناسان نشان داده است كه كهكشان ˮآندرومداˮ تقریباً هم اندازه كهكشان راه شیری است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، برادر بزرگتر كهكشان ما بعد از همه بررسی ها ممكن است خیلی بزرگ نباشد. ستاره شناسان "مركز بین المللی تحقیقات رادیو نجوم"(ICRAR) در استرالیا محاسبه كرده اند كه كهكشان آندرومدا در اندازه ای نزدیك به كهكشان راه شیری است.

آندرومدا نزدیك به 2.5 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و نزدیكترین كهكشان بزرگ به ما است.

اخترشناسان قبلا معتقد بودند كه این كهكشان، دو تا سه برابر بزرگتر از كهكشان راه شیری است، اما تكنیك مورد استفاده گروه اخترشناسان مركز "ICRAR" نتیجه بسیار متفاوتی را به دست آورد.

این تكنیك از مشاهدات ستاره هایی كه در كهكشان با سرعت حركت می كنند، استفاده می نماید تا سرعتی را كه جسم نیاز دارد تا از كهكشان خارج شود، تعیین كند كه به آن "سرعت فرار" گفته می گردد و برای محاسبه توده كهكشان استفاده می گردد.

دكتر "پراجوال كافله" كه یك اخترفیزیكدان است، می گوید: هنگامی كه یك موشك به فضا پرتاب می شود، با سرعت 11 كیلومتر بر ثانیه به غلبه بر گرانش زمین می پردازد. كهكشان ما یعنی كهكشان راه شیری، بیش از یك تریلیون بار سنگین تر از سیاره زمین است. ازاین رو برای فرار از كشش گرانشی آن ما باید به سرعت 550 كیلومتر بر ثانیه برسیم. ما از این تكنیك استفاده كردیم تا اندازه آندرومدا را دریابیم.

كهكشان آندرومدا یك كهكشان مارپیچی واقع در صورت فلكی آندرومدا است كه حدود 2.5 میلیون سال نوری از كهكشان راه شیری فاصله دارد. با اینكه آندرومدا نزدیك ترین كهكشان مارپیچی به كهكشان راه شیری است، ولی نزدیك ترین كهكشان نیست.

آندرومدا بزرگترین كهكشان از گروه كهكشانی محلی است كه شامل راه شیری، آندرومدا، سه تكه و 30 كهكشان كوچكتر است.

احتمال دارد كه كهكشان های راه شیری و آندرومدا حدود 3 تا 5 میلیارد سال آینده با یكدیگر برخورد كنند.

گفته می شد كه آندرومدا احیانا بزرگترین كهكشان در گروه محلی خود است.

گروه تحقیقاتی نتیجه گرفت كه آندرومدا، 800 میلیارد بار سنگین تر از خورشید است كه رقمی قابل مقایسه با جرم راه شیری است.

به گفته دكتر "كافله"، یافته ها همینطور نشان داده است كه مقدار ماده تاریك در كهكشان آندرومدا تنها یك سوم چیزی است كه در مشاهدات قبلی كشف شده بود.

با تخمین اندازه دو كهكشان كه هم اكنون به نظر می رسد حدودا هم اندازه هستند، شبیه سازی های جدید برای دریافتن وقایع پیش رو لازم است تا مشخص شود زمانی كه آنها در نهایت حدود 5 میلیارد سال آینده باهم برخورد می كنند، چه اتفاقاتی می افتند.

دكتر "كافله" می گوید: ما تصور می كردیم كه آندرومدا یكی از بزرگترین كهكشان ها و راه شیری هم بسیار كوچكتر است، اما اكنون این سناریو كاملا تغییر كرده است.

وی اضافه كرد: این واقعا هیجان انگیز است كه ما توانستیم با یك روش جدید، اندازه آندرومدا را تخمین بزنیم و ناگهان 50 سال از مطالعه و درك جمعی تحت تاثیر آن قرار گرفته است.

این مطالعه در مجله "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" انتشار یافته است.
1396/11/27
17:10:00
5.0 / 5
4387
تگهای خبر: پژوهش , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی